Дерев’яні (Д)Муровані (М)Усі
Наддніпрянська школа Сіверсько-чернігівська школа Слобожансько-полтавська школа Східноподільська школа Поліська школа Волинська школа Галицька школа
Західноподільська школа Бойківська школа Гуцульська школа Лемківська школа Буковинська школа Марамороська школа Берестейська школа Український класицизм (Д) Український історизм (Д) Український модерн (Д) Давньоруські церкви Українське Відродження Українське бароко Український класицизм (М) Український історизм (М) Український модерн (М)
Церква Собору Пресвятої Богородиці, с. Гостинцеве
Львівська область, Мостиський р-н, с. Гостинцеве

Церква Собору Пресвятої Богородиці (центральна група з елементами архаїки)
1659 рік та дзвіниця ХVІІІ ст.

Ансамбль збудовано на древньому городищі, за валом. Либонь, в селі завжди мешкали вельми педантичні люди: в численних написах на зрубах «задокументовано» усі моменти реставраційного життя храму. Звідси й дізнаємося, що церква була ремонтована у 1775 та 1800-му, «важена» у 1826-му, «підмурована» 1881-го, розписана у 1882 та 1905 рр.

Логвин зазначає, що в основу побудови пам’ятки покладено принцип золотого перерізу, що притаманно древнім храмам. Пропорційність споруди підкреслюють художні деталі — різьблені сухарики» на карнизах. До останнього ремонту радували око лучкові перемички на вікнах нави і вівтаря, проте , очевидно, такі «архітектурні надлишки» ХVІІ ст. здалися нинішнім господарям заскладними. Та нехай Бог простить їх заради подвигу попередніх поколінь, котрі у радянські часи не дозволили розікрасти і знищити п’ятиярусний іконостас, сучасний церкві.

Вражає дубова дзвіниця баштового типу — з підсябиттям і монументальним шатровим перекриттям. Вона така виразна, що зодчі напевне свідомо відсунули її у куток обійстя — аби не відволікала уваги від храму.

Тож можемо привітати товариство: у Гостинцеві зберігся чудовий «гостинець» для шанувальників української народної архітектури.

Усі фото

Церква Собору Пресвятої Богородиці, с. Гостинцеве
Ексклюзивні нічні зйомки. Південний фасад
Шедевральна дзвіниця
Ансамбль