Дерев’яні (Д)Муровані (М)Усі
Наддніпрянська школа Сіверсько-чернігівська школа Слобожансько-полтавська школа Східноподільська школа Поліська школа Волинська школа Галицька школа Західноподільська школа Бойківська школа Гуцульська школа Лемківська школа Буковинська школа Марамороська школа Берестейська школа Український класицизм (Д) Український історизм (Д) Український модерн (Д) Давньоруські церкви Українське Відродження
Українське бароко Український класицизм (М) Український історизм (М) Український модерн (М)
Надбрамна башта-дзвіниця Спасо-Преображенського монастиря, м. Новгород-Сіверський
Чернігівська область, Новгород-Сіверський р-н, м. Новгород-Сіверський, вул. Пушкіна, 1

Надбрамна башта-дзвіниця Спасо-Преображенського монастиря
Друга пол. ХVІ ст. — ХІХ ст.

Григорій Логвин у своїй чудовій книзі «По Україні» сміливо припустив, що чоловий фасад дзвіниці вирішено на манір церковного інтер’єру. До певної міри з ним можна погодитися. Тут і справді помітні аналогіїї: посередині розміщено Деісус (чин Моління) — три ікони на входом, під ним Царські врата — власне вхідний пройом, присутні і традиційні іконостасні колонки — колись ліплені, з акантом і виноградом, а тепер оббиті до рівного. Навіть бічні башти, з’єднані з дзвіницею стінами, справляють враження двох крил переламаної площини, які часто споглядаємо в барокових іконостасах (насправді це стовідсотково зроблено для організації перехресного обстрілу). Натомість неясно, чому з дворового фасаду дзвіницю прикрашають саме дванадцять аркових ніш — ну чим не святковий ряд того ж українського іконостасу?

Від первісної споруди лишилися тільки нижні фрагменти стін: під час російсько-польської війни, у 1605 році, дзвіниця була зруйнована. Та скоро постала у тих же формах. Нинішнє барокове завершя вона дивним чином отримала вже у 1830-х рр., тобто після указу Павла І про заборону будівництва «в малороссійском вкусє». Виявляється, траплялося в історії української архітектури й таке кричуще порушення архідисципліни… Можливо, річ у нетиповій войовничості дзвіниці? Свого часу вона мала бійниці навіть у підвальному приміщенні! Є від чого злякатися і піддатися українізації…

Усі фото

Надбрамна башта-дзвіниця Спасо-Преображенського монастиря, м. Новгород-Сіверський
Вона завжди прекрасна. Напровесні...
Влітку...
Восени...
За композицією майже Деісус (Моління). Тільки в центрі ікона Преображення, а не Христос-Вседержитель
Вдавнину було так само. Тільки колонки відтоді спростилися
Дворовий фасад не гірше за парадний
Ніш усього 12 (дванадесяті свята і апостоли), арок 9 (янгольські чини) -- нормальна православна символіка
З миром виходьмо...