Дерев’яні (Д)Муровані (М)Усі
Наддніпрянська школа Сіверсько-чернігівська школа Слобожансько-полтавська школа Східноподільська школа Поліська школа Волинська школа Галицька школа Західноподільська школа
Бойківська школа Гуцульська школа Лемківська школа Буковинська школа Марамороська школа Берестейська школа Український класицизм (Д) Український історизм (Д) Український модерн (Д) Давньоруські церкви Українське Відродження Українське бароко Український класицизм (М) Український історизм (М) Український модерн (М)
Миколаївська церква, с. Зелене
Тернопільська область, Гусятинський р-н, с. Зелене

Миколаївська церква
1817 рік

Миколаївська церква — яскравий зразок західноподільської школи народної архітектури. Невелика, але містка, невисока, але світла. Дияконник біля південної стіни вівтаря — первісний: у ХІХ столітті поняття про богослужбові потреби розширилося, часто в ущерб естетиці. І хоч ми також безкомпромісні естети, маємо зізнатися: з дияконником служити дійсно зручніше.

Маленький екскурс в історію.

1918 року крихітне село Зелене іще входило до складу неосяжної Австро-Угорської імперії, що якраз конала на полях Першої світової війни. Коли австрійський уряд заплатив разову допомогу вдовам загиблих вояків-зеленян, жінки склали ці гроші й купили на них напрестольне Євангеліє. Сплинув час, і за Польщі у селі збудували нову, більшу церкву,  в яку і перенесли зі старої все начиння. І залишився храм стояти пусткою… Тільки прекрасний іконостас у народному стилі свідчив про його славне минуле. Та все ж коли у 1970-х було вирішено перевезти Миколаївську церкву до Музею просто неба у Києві, селяни не хотіли її віддавати. Бо не вірили, що святиню збережуть, і побоювалися, що її просто знищать. Як же вони зраділи, коли дізналися, що храм знову постав у всій красі на своєму новому місці! За часів незалежної України їхня радість намножилася, бо від 1996 року у церкві розпочалися регулярні богослужіння, — під свою опіку її  взяла парафія святого Архистратига Михаїла УПЦ КП.

Через десятиліття у відродженому храмі сталося диво.  На напрестольному Євангелії оновився металевий оклад — не весь, а  тою своєю частиною, яка торкалася престолу. Оновився у вигляді «негатива» — точнісінько як зображення на Туринській плащаниці. Хтозна — чи не згадані вище «вдовині лепти» нагадали про себе через буремні роки? А, можливо, це те саме Євангеліє? Недовідомі шляхи Господні… Святителю отче Миколаю, моли Бога за нас!

Усі фото

Миколаївська церква, с. Зелене
19 грудня за будь-якої погоди ідемо до храму і служимо молебень з акафістом до св. Миколая
Церква із заходу. Обійстя - майже ідентичне натуральному
Напис на вхідному одвірку про будівництво церкви
Іконостас - апостольський і пророчий ряди
Інтер'єр нави та хори
Віконце і склепіння вівтаря
На заході України для запобігання гниттю новий гонт змащують ропою («недозрілою» нафтою), у центрі та сході - виварюють в оліфі
Ропа зникає, краса лишається...