Дерев’яні (Д)Муровані (М)Усі
Наддніпрянська школа Сіверсько-чернігівська школа Слобожансько-полтавська школа Східноподільська школа Поліська школа Волинська школа Галицька школа Західноподільська школа Бойківська школа Гуцульська школа Лемківська школа Буковинська школа Марамороська школа Берестейська школа Український класицизм (Д) Український історизм (Д) Український модерн (Д) Давньоруські церкви Українське Відродження
Українське бароко Український класицизм (М) Український історизм (М) Український модерн (М)
Миколаївська церква, смт. Олевськ
Житомирська область, Олевський р-н, смт. Олевськ, вул. Святомиколаївська, 8

Миколаївська церква
1596 рік

Усі дописувачі в один голос називають Миколаївську церкву в Олевську «найяскравішим витвором» УЦА ХVІ ст. Увіллємося в цей дружний хор і ми.

Справді, це той випадок, коли «ні додати, ні відняти». Прекрасну, на диво гармонійну церкву звели із місцевого каменю з додаванням цегли. Високий барабан над кристалом храму підносить главу на 20 метрів. Існує думка, що початкові готичні форми вікон були «відредаговані» під ренесанс (коли — невідомо). Іще пізніше, у 1860-х, однобанна споруда перетворилася на п`ятибанну. Та ніде правди діти: ці зміни їй анітрохи не зашкодили — швидше навпаки.

Усередині гірше. Тут уже в недавньому часі потрудилася бригада російських ікономалярів, які розписали храм, як уміли — в цілому гарно, але геть непритаманно ні стилю, ні місцю. Господарям нейметься й далі — і вони накручують ремонт на ремонт із завзятістю, гідною кращого застосування. Результат вийшов плачевний: на зовнішніх стінах древнього храму з`явилися недоречні сучасні мозаїки, а гарні дерев`яні віконні рами заступив потворний пластик.

У стіну церкви вмуровано надмогильний камінний хрест із «загадковим» латинським написом, який доморощені краєзнавці ніяк не розшифрують. Тож ми разом із латинознавцем Яною Ільницькою з радістю їм допомагаємо.

«Розкритий» текст виглядає так: «Іn sempiternam memoriam matri krucem hanc statui, 1618, mai», що означає «На вічну пам`ять матері цей хрест я поставив (ла), 1618, травень». Цікаво, що в слові «crucem» («хрест» у знахідному відмінку) вживано літеру «К» замість «С». На думку мовознавців це майже напевне свідчить про українське походження люблячого сина (чи доньки). Ось вам і ще одне свідчення того, що серед тогочасних освічених українців широко побутувала латина (і розмовна також!)

Схожий хрест стоїть і на церковному обійсті, але на ньому немає жодного напису. Господи, Ти все відаєш — упокой спочилих і врозуми живих дітей Своїх…

Усі фото

Миколаївська церква, смт. Олевськ
Південний фасад
Монументальний і водночас легкий храм. Уміли предки будувати!
У храмі. Південна конха
Благослови, душе моя, Господа!
Склепіння і підпружні арки
Іконостас. Вигляд із хорів
Шанована ікона храмового святого, ХVІІІ ст.
Тут від 1618 року покоїться чиясь любляча мати
Упокой, Господи, душі усіх спочилих олевців...
Віки збігають за віками, тимчасові господарі змінюються, а Капітан на цьому кораблі спасіння все Той же - вчора, сьогодні , завтра...
На жаль, нинішні господарі церкви комфорт цінують вище за красу
Під храмом в`ється річечка...
А молодість повернеться, повернеться вона! Звісно, вже у Царстві Божому