Дерев’яні (Д)Муровані (М)Усі
Наддніпрянська школа Сіверсько-чернігівська школа Слобожансько-полтавська школа Східноподільська школа Поліська школа Волинська школа Галицька школа Західноподільська школа Бойківська школа Гуцульська школа Лемківська школа Буковинська школа Марамороська школа Берестейська школа Український класицизм (Д) Український історизм (Д) Український модерн (Д) Давньоруські церкви Українське Відродження
Українське бароко Український класицизм (М) Український історизм (М) Український модерн (М)
Колегіум, м. Чернігів
Чернігівська область, м. Чернігів, Дитинець

Колегіум
Кін. ХVІ — поч. ХVІІІ ст.

Чернігівський Колегіум знаменитий як незвичною архітектурою, так і дивовижними керамічними рельєфами.

Спочатку про архітектуру. Первісне ядро трискладової споруди — це келії і підвал колишнього Борисоглібського монастиря кінця ХVІ століття, що і дає нам право зарахувати Колегіум до українського Відродження. Дарма, що в ті часи Чернігів уже загарбали неситі московські князі — зодчі лишилися місцевими, чернігівськими. Вони й заклали у фундамент величезні брили, виявлені археологами вже після Другої світової. До східного фасаду згаданих келій у ХVІІ ст. добудували двоповерхову трапезну палату. Свого остаточного вигляду будівля набула стараннями і коштом Івана Мазепи — у 1700 — 1702 рр. Тоді Колегіум доповнили бароковими баштою-дзвіницею із церквою Іоана Богослова (із заходу) і трапезною Всіхсвятською церквою (зі сходу). В самому кінці ХІХ ст. до західного фасаду приторочили псевдоросійський, абсолютно чужорідний ганок, який успішно дожив досьогодні. А от трапезна церква зазнала втрат: її вишукана баня зникли у буремному ХХ ст. Та, на щастя, такий різностильовий Колегіум не втратив головного — свого багатющого оздоблення із цегляними орнаментами, ліпниною та полив’яними кахлями.

А тепер придивімося до керамічних образів Спасителя і Богородиці, добре «захованих» від неуважних очей у фризі південно-східної стіни башти-дзвіниці. Скільки доброти і любові заклав невідомий майстер у ці пластини обпаленої глини!… А своїй появі шедеври завдячують тому ж вікопомному Мазепі. Про це свідчить закладна, також керамічна дошка із гербом найщедрішого українського мецената, знайдена при ремонті будівлі у 1953 році. Дивно, але нащадки чомусь пощадили цю «націоналістичну бомбу» сповільненої дії, заховавши у запасниках Музею української ікони. Сподівалися на кращі часи? І ось вони начебто настали, і бронзовий гетьман, поставлений поруч із Колегіумом, безборонно дивиться на свій неповторний Чернігів, на свою рідну Україну…

Усі фото

Колегіум, м. Чернігів
Північний фасад на тлі Дитинця
Західний фасад із московським ганком
Закладене віконце трапезної палати - його заклали після пибудови трапезної церкви
Декор віконниць дуже оригінальний
А це вже давньоруські мотиви
І російські також
Таємничий напис при вході: чи використане при ремонті давній надгробок, чи пам'ятна дошка -- прочитати можна далеко не все: «1768 года апреля 5 числа ополночи... положено...»
Найдавніша кладка - ХVІ ст.
Закладна дошка з гербом гетьмана Івана Мазепи
Керамічна ікона «Спас Нерукотворний»
А ось як воні розташовані під карнизом башти
Погляд зі сходу на захід: так Колегіум виглядає максимально українським. Завжди дивіться у правильний бік!