Дерев’яні (Д)Муровані (М)Усі
Наддніпрянська школа Сіверсько-чернігівська школа Слобожансько-полтавська школа Східноподільська школа Поліська школа Волинська школа Галицька школа Західноподільська школа Бойківська школа Гуцульська школа Лемківська школа Буковинська школа Марамороська школа Берестейська школа Український класицизм (Д) Український історизм (Д)
Український модерн (Д) Давньоруські церкви Українське Відродження Українське бароко Український класицизм (М) Український історизм (М) Український модерн (М)
Чернігівська область, Бахмацький р-н, с. Біловежі-Перші

Церква св. Олександра Невського
1856 рік

Назву село позичило у хозар, переможених князем Святославом. Буцімто він і заснував тут однойменне з хозарською фортецею укріплення Білу Вежу (заселивши його полоненими ворогами), поруч із яким у ХVІІ столітті і виникло сучасне село.

Хозарам і Святославу було легше: вони пересувалися на конях. А наш залізний коник ледь не розсипався на тамтешніх путівцях: ями на підступах до села траплялися несусвітні. Невже це залишки давньоруських фортифікацій?

Хай там як, а напівзруйнована церква не розчарувала, а навпаки, причарувала. Певна річ, сплюндрували її не древні хозари, а байдужі та холодні серцем сучасні малороси. Але залишки колишньої розкоші ми таки уздріли. Усередині гарненької хрещатої єпархіалки відкрилися вишукані барокові вирізи між зрубами (числом чотири), точнісінько такі, як в нашій улюбленій Миколаївській церкві із Городища Менського району. Що це — випадкова конвергенція чи свідома романтична ретроспекція? Вже ніхто не розкаже…

Вертаючись назад, ми думали не про хозар і Святослава, а про мешканців Біловеж-Других (є й такі): невже їхні фортифікаційні ями на дорогах удвічі глибші?

Усі фото