Дерев’яні (Д)Муровані (М)Усі
Наддніпрянська школа Сіверсько-чернігівська школа Слобожансько-полтавська школа Східноподільська школа Поліська школа Волинська школа Галицька школа Західноподільська школа
Бойківська школа Гуцульська школа Лемківська школа Буковинська школа Марамороська школа Берестейська школа Український класицизм (Д) Український історизм (Д) Український модерн (Д) Давньоруські церкви Українське Відродження Українське бароко Український класицизм (М) Український історизм (М) Український модерн (М)
Хрестовоздвиженська церква, м. Кам'янець-Подільський
Хмельницька область, Кам'янець-Подільський р-н, м. Кам'янець-Подільський (передмістя Карвасари)

Хрестовоздвиженська церква
1799 рік та дзвіниця, 1863 рік

Перше і незмінне враження: чудовий ансамбль у чудовому місці. Але це нам і зараз, на прогулянці по мальовничому містечку. Устимові Кармалюку, який зі своєї в’язничної камери у башті Кам’янецької фортеці бачив майже ту ж картинку, очевидно, думалося не лише про естетику. Та маємо певність, що саме досконалі українські форми тоді ще зовсім юної церкви і надихнули його на блискучий план втечі задля продовження боротьби за свободу рідного народу…

Карвасари — видозмінене караван-сарай. Турки й справді панували в Кам’янці чи не найдовше з усіх інших українських регіонів за винятком Криму. Можливо, тому цей куточок скелястого Смотрицького каньону із грізною фортецею навіває спогади про околиці Бахчисараю чи Судака. Разом із суто західноподільською церквою виходить щось незвичайне і навіть екзотичне.

Колись храм оточувала традиційна огорожа із місцевого вапняка-плитняка. Тепер її немає, натомість зберігся фундамент церкви із того ж матеріалу. Елегантна дзвіничка, попервах по-російськи приставлена до бабинця впритул, десь у 1980-х зусиллями радянських реставраторів переїхала на нинішнє місце — аби все було по-українськи. Рідкісний випадок, коли все обійшлося так щасливо…

Усі фото

Хрестовоздвиженська церква, м. Кам'янець-Подільський
Південний фасад. Чи є первісним вишуканий ганочок над південними дверима, чи це утвір останньої радянської реставрації - не знаємо.
Східний фасад. Яке місце!... Служити в такому храмі - священиче щастя
Дзвіниця - проста, але стильна
Місточок до раю
Ансамбль