П’ятницька церква1440 рік (ХVІІ ст.) та дзвіниця, ХVІІ ст.
У Старій Солі збереглися дві дерев’яні, вельми архаїчні церкви, причому обидві віднесені солідними дослідниками до ХV ст. Та на цьому подібність завершується.
Воскресенська церква належить до галицької школи і не являє собою чогось особливого. До того ж вона настільки спаплюжена євроремонтом, що й розповідати про неї не хочеться.
Натомість відмінно реставрована (можуть, коли хочуть!) П’ятницька церква демонструє собою те первісне «яйце-райце», із якого «вилупилася» уся бойківська школа — з її ступінчастими верхами та бабинцями з емпорами. У храмі наявний іконостас, рівночасний капітальній перебудові церкви у ХVІІ столітті. До того ж часу належить і дзвіниця, але тут ми із фахівцями не погодимося — вона типова галичанка і до бойківської архітектури не має жодного стосунку.
Та то все дарма. Якщо цифра 1440 правдива (а це ж бо так легко перевірити тим же РВ-аналізом) — П’ятницьк церква із Старої Солі посідає почесне друге місце серед патріархів і папес дерев’яної УЦА (після горішнього Миколаївського храму із Середнього Водяного на Закарпатті, який зведено 1428 року). З чим її і вітаємо!