«Наша Парафія»

Парафія святого Архистратига Михаїла, Київ, Пирогів

 
БібліотекаХристиянство: віровчення та традиціїПраці Святійшого Патріарха Київського і всієї Руси-України ФіларетаТом 5. Доповіді

Постанова Собору Української Православної Церкви з питання повної самостійності Української Православної Церкви 1-3 листопада 1991 року

Собор Української Православної Церкви під головуванням блаженнійшого митрополита Київського і всієї України Філарета розглянув і всебічно обговорив питання про повну самостійність Української Православної Церкви.

Керуючись священними канонами і принципами дарування автокефалії і бажаючи мати благословенний мир, богозаповідану любов Христову і братерське єднання як із Матір’ю-Церквою, так і з усіма помісними православними Церквами, за співдією Бога, виконуючи волю православного народу України, Собор визначає:

1. Звернутися до Святійшого Патріарха Московського і всієї Руси Алексія ІІ і єпископату Російської Православної Церкви з проханням дарувати Українській Православній Церкві повну канонічну самостійність, тобто автокефалію, оскільки проголосити автокефалію може тільки вищий орган помісної Церкви в особі собору єпископів.

2. Підставою для такого звернення є таке: Помісний Собор Російської Православної Церкви 7-8 червня 1990 р. прийняв постанову, в якій говориться: «Наша багатонаціональна Церква благословляє національно-культурне відродження народів, що входять у неї, але відкидає шовінізм, сепаратизм і національну ворожнечу. У відповідь на законне сподівання православних в Україні українські єпархії були об’єднані в самокеровану Україн­ську Православну Церкву. Ця Церква, маючи широку самостійність, зберігає законний канонічний зв’язок як з Московським Патріархатом, так і з усіма іншими помісними православними Церквами. Утворення незалежної Української Православної Церкви відкриває можливість, уникаючи розколу й ізоляції від Всесвітнього Православ’я, здійснювати подальше удосконалювання своєї самос­тійності, не погрішаючи при цьому проти священних канонів і зберігаючи любов і мир між чадами церковними».

25-27 жовтня 1990 р. Архиєрейський Собор Ро­сійської Православної Церкви під головуванням Святійшого Патріарха Алексія II у складі 91 архиєрея, ретельно вивчивши і всебічно обговоривши звернення українського єпископату, надав Українській Православній Церкві незалежність і самостійність в її управлінні. На підставі цього рішення Святійший Патріарх Московський і всієї Руси Алексій II вручив благословенну Грамоту Митрополиту Київському і всієї України Філарету, який 9 червня 1990 р. був одноголосно обраний українським єпископатом Предстоятелем Української Православної Церкви.

Релігійна обстановка, що складається в Україні в умовах проголошення незалежності Української держави, вимагає від Української Православної Церкви нового статусу. Собор вважає, що таким статусом повинна бути повна самостійність і незалежність, тобто автокефалія, як подальше удосконалювання самостійності Української Православної Церкви в дусі постанов вищезгаданих Соборів, заради запобігання розколу від Вселенського Православ’я, без порушення священних канонів, в ім’я збереження любові і миру між нашими Церквами.

3. Усвідомлюючи, що основною метою проголо­шення­ автокефалії є благо Церкви, тобто виконання нею спасительної місії у визначених історичних умовах, Собор вважає, що дарування автокефалії Українській Православній Церкві буде сприяти зміцненню єдності православ’я в Україні, сприяти ліквідації виниклого автокефального розколу, протистояти уніатській і католицькій експансії, служити примиренню і встановленню згоди між ворогуючими нині віросповіданнями, згуртуванню громадян усіх національностей, що проживають в Україні, і тим самим вносити вклад у зміцнення єдності всього українського народу.

4. Оскільки до числа умов дарування автокефалії прилічується можливість незалежного існування частини Церкви без допомоги іншої церковної влади, Собор одностайно свідчить, що Українська Православна Церк­ва має в даний час усі необхідні умови для свого повного самостійного буття.

На території України вона має: 22 єпархії, 23 єпископи, 35 мільйонів православних християн, три духовні семінарії і три духовні училища (у 1992 році відкривається Київська Духовна Академія), 32 монастирі, у тому числі дві Лаври: Києво-Печерська і Почаївська, а також близько п’яти з половиною тисяч парафій із тенденцією до збільшення їх кількості.

5. При обговоренні питання про дарування Російською Православною Церквою повної незалежності і самостійності Українській Православній Церкві Собор враховував інтереси нашого народу і проголошену державну незалежність України, тому незалежна Церква в незалежній державі є канонічно виправданою й історично неминучою.

6. Оскільки помісні православні Церкви живуть і діють не відособлено, а як частина єдиної святої соборної й апостольської Церкви, Українська Православна Церква після дарування їй повної канонічної незалежності від Матері-Церкви буде зберігати єдність духу в союзі миру з Російською Православною Церквою і всіма помісними Церквами, управлятися згідно з Божественними і священними канонами і успадкованими від святих отців звичаями кафоличної православної Церкви.

7. Беручи до уваги, що кожна новоутворена помісна Церква має бути визнана всіма іншими помісними Церквами, Собор Української Православної Церкви одночасно звертається з проханням до Святійшого Патріарха Московського і всієї Руси Алексія ІІ і єпископату Російської Православної Церкви сприяти визнанню Української Православної Церкви всіма помісними Церквами як рівноправної Церкви-сестри в сім’ї православних Церков.

8. Враховуючи тисячолітню історію Київської митрополії, прямою правонаступницею якої є Українська Православна Церква, що має 35-мільйонну паству, Собор просить Російську Православну Церкву після дарування повної самостійності Українській Православній Церкві сприяти заснуванню Київського Патріархату Східними патріархами і главами інших помісних Церков.

Можете використовувати такі теґи: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Будь ласка, не коментуйте з доменів mail.ru, yandex.ua/yandex.ru тощо. Ви не будете отримувати сповіщення про відповіді на відгуки. Не користуйтеся послугами країни-окупанта.


Пошук

Допомога ЗСУ

Сторінки

Останні відгуки

Канали RSS


Українська Церковна Архітектура














Нагору