Дерев’яні (Д)Муровані (М)Усі
Наддніпрянська школа Сіверсько-чернігівська школа Слобожансько-полтавська школа
Східноподільська школа Поліська школа Волинська школа Галицька школа Західноподільська школа Бойківська школа Гуцульська школа Лемківська школа Буковинська школа Марамороська школа Берестейська школа Український класицизм (Д) Український історизм (Д) Український модерн (Д) Давньоруські церкви Українське Відродження Українське бароко Український класицизм (М) Український історизм (М) Український модерн (М)
Не лякайтеся, з банею у храма все гаразд - вона нікуди не падає. То просто обман зору і об'єктиву
Херсонська область, Бериславський р-н, м. Берислав, вул. Садова

Введенська (Воскресенська) церква
1726 р.

Початково була споруджена в козацькій фортеці Переволочна, чиї залишки догнивають на дні Дніпродзержинського водосховища поблизу нинішнього міста Верхньодніпровська на Дніпропетровщині. Це та сама фортеця, біля якої через Дніпро переправилися Іван Мазепа і Карл ХІІ після нещасливої для України Полтавської битви і яка за наказом Петра І була стерта з лиця землі. Утім, московським зайдам фортеця була потрібна не менше, ніж запорожцям, тож і була скоро відновлена. Дубову Воскресенську церкву заклали 25 червня (року не вказано, але ймовірно 1725) з благословення преосвященного Варлаама Вонятовича, архієпископа Київського і Галицького, людини із надзвичайно цікавою і трагічною долею. Про це свідчить напис на одвірку храму. Там же вказані імена настоятеля і благодійників храму — протопопа Андрія Кобиляжського, Івана Чечері та Микити Шинки (два останні прізвища у написі зрусифіковано).

1784 року церкву розібрали і перевезли на плотах далі на південь, у відновлене на руїнах татарського Казикермена містечко Берислав, де її склали і заново освятили. Очевидно, будувати з нуля було ніколи — імперія терміново рубала нове вікно, на цей раз не в Європу, а в Туреччину. Але це була не остання мандрівка козацького храму. Через спорудження у Бериславі наприкінці ХІХ ст. нового мурованого собору козацьку святиню перенесли на околицю міста, де вона стоїть і посейдень. Разом із пропискою церква поміняла і присвяту, ставши Введенською.

Попри мандрівну долю (а може, й завдяки — внаслідок частого «перебирання») храм зберігся пречудово. Всередині серце тішать ряди різьблених ригелів, що уводять погляд в розкрите аж до неба склепіння центрального верху. А з-за прегарної огорожі хорів, здається, ось-ось вигульнуть чубаті голови і заспівають похвальну пісню Богові так, як вміли співати тільки запорожці… Втім, ми лише фантазуємо, а от старовинні хрест та Євангеліє 1697 року, що дивом збереглися в храмі, пам’ятають наше степове лицарство достеменно…

Усі фото

Не лякайтеся, з банею у храма все гаразд - вона нікуди не падає. То просто обман зору і об'єктиву
Введенська (Воскресенська) церква, м. Берислав
Церква з північного боку
Усе збереглося як у ХVІІІ столітті. Принаймні, на момент зйомки (2009 рік)
Старий кований хрест над вівтарем. Над центральним верхом уже новий
Церква з південного сходу. Ну чому в українців ХVІІІ ст. було почуття прекрасного, а у їхніх нащадків, що доліпили до храму потворний дияконник, воно геть пропало?