Дерев’яні (Д)Муровані (М)Усі
Наддніпрянська школа Сіверсько-чернігівська школа Слобожансько-полтавська школа Східноподільська школа
Вінницька областьХмельницька область
Поліська школа Волинська школа Галицька школа Західноподільська школа Бойківська школа Гуцульська школа Лемківська школа Буковинська школа Марамороська школа Берестейська школа Український класицизм (Д) Український історизм (Д) Український модерн (Д) Давньоруські церкви Українське Відродження Українське бароко Український класицизм (М) Український історизм (М) Український модерн (М)
Вінницька область, Шаргородський р-н, с. Лозова

Покровська церква та дзвіниця (могилівська група)
1700 – 1702 рр.

Покровська церква у Лозовій — красуня, шедевр і «дивовижне творіння, … яке і у геть необізнаного споглядача викликає почуття захвату» (Д. Малаков).

І водночас — найдавніша на Поділлі дерев’яна пам’ятка національного значення, покинута напризволяще усіма найобізнанішими пам’яткоохоронцями та чиновниками краю та всенької України. От і порядкують її самі парафіяни як Бог на душу покладе: ставлять навколо потворні паркани, розкопують підвалини, «дістають» деревину і досить безнадійно чекають милості від ощадливих «спонсорів» та столичних архітекторів.

Яким буде результат — передбачити не складно. І це тим паче прикро, бо церква могла б стати найкоштовнішим каменем у діадемі дерев’яних церков Поділля, занесених (давайте помріємо) у сакраментальний список ЮНЕСКО. І справді, хіба група сіверських церков Менського району Чернігівщини, або подільських Шаргородського та Могилів-Подільського районів Вінничини не гідні найвищої оцінки світового співтовариства, якої не так давно удостоїлися 16 церков Карпатського регіону? Якщо так піде і далі, може статися, що в природі лишаться тільки репліки шедеврів, як-от копія Покровської церкви у етнографічному комплексі «Мамаєва слобода» у Києві, збудована на початку ХХІ ст. (Щоправда, там її чомусь «призначили» наддніпрянською козачкою, а не подоляночкою).

Та що там казати, дивіться самі. І, залежно від темпераменту і рівня оптимізму у крові, захоплюйтеся чи жахайтеся. А краще — якось дійте для порятунку наших дивовижних народних церков.

Усі фото