Миколаївська церква, с. Поляна
Чернівецька область, Глибоцький р-н, с. Поляна

Миколаївська церква і дзвіниця (центральна група)
1618 рік

Григорій Логвин заспівав полянській церкві справжній дифірамб. Зокрема, назвав її найяскравішою, найархаїчнішою і найчарівнішою представницею школи. Після пожежі, яка значно пошкодила Миколаївську церкву у Чернівцях (1607 р.), і перебудови Хрестовоздвиженської церкви у Підвальному (1567 р.) вона, очевидно, є найдревнішою автентичною дерев’яною пам’яткою північної Буковини.

Архітектурно церква гранично проста і іззовні прикрашена тільки фігурними випустами-кронштейнами вівтарного зрубу, що утворюють своєрідні арки. Всередині зберігся старий іконостас, можливо, навіть одночасний із храмом.

А тепер — пряма мова романтичного Логвина: «В напівтемряві (інтер’єру церкви) зникають контури простору і зеніт бані зовсім тоне у пітьмі; вибагливо мерехтить слабким світлом позолота іконостасу та де-не-де ледь помітні вишивані рушники. Будували церкву в Поляні руки чудового народного майстра, чужого усьому неприродньому, зманіженому. Його поетичному поглядові бачилися звичні з дитинства форми милої буковинської хати»…

Усі фото

Миколаївська церква, с. Поляна
Північно-західний ракурс. У всіх старих «буковинок» - вхід з півдня, у бабинці
Дзвіниця
Західний фасад із тамбуром ХІХ (ХХ?) ст.
Хрест на обійсті - ХІХ ст.
Архітектурні нюанси
Вівтар в усій красі