Дерев’яні (Д)Муровані (М)Усі
Наддніпрянська школа Сіверсько-чернігівська школа Слобожансько-полтавська школа Східноподільська школа Поліська школа Волинська школа Галицька школа Західноподільська школа Бойківська школа Гуцульська школа Лемківська школа Буковинська школа Марамороська школа Берестейська школа Український класицизм (Д) Український історизм (Д) Український модерн (Д) Давньоруські церкви
Українське Відродження Українське бароко Український класицизм (М) Український історизм (М) Український модерн (М)
Юріївський собор, м. Канів
Черкаська область, Каневський р-н, м. Канів, вул. Героїв Небесної сотні, 62

Юріївський (Успенський) собор (чернігівська школа)
1144 рік

Юріїівський собор заснував чернігівський князь Всеволод Ольгович, тож не дивно, що він схожий на Кирилівську церкву у Києві і Успенський собор Єлецького монастиря у Чернігові. Відтак і канівський храм — шестистовпний і триапсидний.
За монгольської навали (у Каневі — це 1239 р.) собор постраждав, але зруйнований не був. Далі в його історії трапилося кілька вікопомних подій:
1) 1587 року біля храму поховали напівлегендарного гетьмана Івана Підкову;
2) 1678 року під час польсько-турецької війни при обороні Успенського монастиря (заснованого «на базі» Юріївського собору у ХVІ ст.) героїчно загинув святитель Макарій Канівський, який відмовився віддати туркам монастирські скарби і до кінця лишився зі своєю паствою;
3) у травні 1861 року в соборі два дні стояла домовина Великого Кобзаря, над якою під час панахиди настоятель храму о. Гнат Мацкевич промовив пророчі слова: «Є світло, яке, подібно світилу небесному, засяявши раз, не згасає ніколи… От, браття-християни, перед Вами світло, що світило й світитиме всій Україні; перед вами — Тарас Шевченко»…

Нинішній вигляд а-ля класицизм собор здобув на початку ХІХ ст. Царські врата волинської роботи (ХVІІІ ст.) пристарався вже за вільної України один з настоятелів храму. Сучасні розписи виконані у майже давньоруській манері. Та попри різнобій стилів загальне враження від святині — пречудове.

Усі фото

Юріївський собор, м. Канів
Південний фасад
ХІІ ст. - і щоб ніхто не сумнівався
Порядова кладка, чернігівська школа
Західний фасад має найбільш класицистичний вигляд
У центральній наві
Склепіння центральної нави
Склепіння південної (бічної) нави
Порядова кладка стіни в інтер'єрі
Віконце ХІІ ст.
Сходи на хори сховані у товщі стіни
Царські врата ХVІІІ ст. привезені з Волині вже за вільної України
Північний фасад
В такому ракурсі древність храму вчувається найліпше
Чудовий храм в чудовому місці
Залишки колишньої розкоші у музеї М.Ф. Біляшівського (Канівський заповідник)
Краєвид із греблі Канівської ГЕС. До побачення!