Дерев’яні (Д)Муровані (М)Усі
Наддніпрянська школа Сіверсько-чернігівська школа Слобожансько-полтавська школа
Східноподільська школа Поліська школа Волинська школа Галицька школа Західноподільська школа Бойківська школа Гуцульська школа Лемківська школа Буковинська школа Марамороська школа Берестейська школа Український класицизм (Д) Український історизм (Д) Український модерн (Д) Давньоруські церкви Українське Відродження Українське бароко Український класицизм (М) Український історизм (М) Український модерн (М)
Харківська область, Чугуївський р-н, с. Введенка

Введенська церква
1777 рік

Стефан Таранушенко у своєму дописі про Введенську церкву із села Введенського (тепер Введенка) був стриманим. (http://savchook.com/books/taranushenko-dereviana-monumentalna-arhitektura/) Стримана й вона — лаконічна одноверха дубова красуня.

На момент зйомок (1929 р.) корифей спіткав церкву з іконостасом і в рушниках, але той іконостас був уже далеко не бароковим, а пересічно-історичним, ще й усього лишень двоярусним. Чомусь з іконостасами церкві не таланило здавна і аж донині: на місці канонічної композиції ви уздрите несимпатичну брунатну стіну, на якій розвішані різнокаліберні ікони. Та й всі інші поверхні для чогось обшиті листами ДВП, з-під яких несміливо визирають гарні різьблені ригелі.

Історія церкви типова: славні часи козаччини (хоча будували її буцімто російські переселенці), тиха дрімота у ХІХ ст., поневіряння за богоборчої влади, повернення до життя на хвилі святкувань 1000-ліття хрещення Руси і досить вдала зовнішня реставрація 1992 року. Саме тоді храм привели до початкового вигляду — нанову пошалювали і пофарбували в радісні блакитно-зелені тони.

Що ж, не все так погано на славній Слобожанщині, як іноді здається. Можливо, й внутрішньої реставрації церкви колись дочекаємося. А там і до реставрації пошкоджених комунізмом голів недалеко…

Усі фото