Дерев’яні (Д)Муровані (М)Усі
Чернігівська область, Козелецький р-н, м. Козелець, вул. Комсомольська, 28

Вознесенська церква
1866 – 1874 рр.

Року Божого 1874-го у Козельці Чернігівської губернії, вотчині останнього українського гетьмана Кирила Розумовського, постав дивний храм. Хто і як в епоху тотального панування безликого «єпархіального» стилю зумів «пробити» у петербурзькому Священному синоді подібний «малоросійський» проект — достеменно невідомо. Але відтоді на центральному майдані містечка возноситься Вознесенська церква, чиї конхи, башточки-глави зі стесаними кутами та аркові вікна чи не вперше після блискучої епохи українського бароко нагадали русифікаторам про насущну потребу українців — оспівувати Бога рідною художньою мовою…

За УРСР у храмі розміщувався Музей історії ткацтва Чернігівщини, який після відновлення незалежності довгий час не хотів звільняти «приміщення» для справжніх господарів — парафії УПЦ Київського Патріархату. Та нарешті, вже у ХХІ столітті, музей перебрався на кращі «квартири», а в церкві окрім художньої мови, залунала українська молитва. Дай Боже!..

Усі фото

Вознесенська церква, м. Козелець
Південний фасад
Північний ризаліт. Віконце таке українське
Західний тамбур, колись головний вхід до храму. Тепер службовий
Склепіння бані із первісними розписами
Інтер'єр південної конхи-апсиди
Св. апостол Симон (розпис склепіння бані (олія по металу))
Краса і сила