Дерев’яні (Д)Муровані (М)Усі
Наддніпрянська школа Сіверсько-чернігівська школа Слобожансько-полтавська школа Східноподільська школа Поліська школа Волинська школа Галицька школа Західноподільська школа Бойківська школа Гуцульська школа
Лемківська школа Буковинська школа Марамороська школа Берестейська школа Український класицизм (Д) Український історизм (Д) Український модерн (Д) Давньоруські церкви Українське Відродження Українське бароко Український класицизм (М) Український історизм (М) Український модерн (М)
Вознесенська церква, с. Ясиня
Закарпатська область, Рахівський район, с. Ясиня

Вознесенська церква та дзвіниця (центральна група)
1824 рік та дзвіниця, 1813 р.

Симпатичну смерекову церкву та дзвіницю в усіх джерелах називають найяскравішими шедеврами гуцульської школи. Та особисто ми нічого надто особливого в їх архітектурі не вбачаємо. Скорше за все, на громадсько-наукову думку впливає те, що на Закарпатті обмаль гуцульських храмів.

І все ж Струківська церква (це її друга, народна назва) випадає із загального ряду. Вся в гонті, на горбочку, збита, як білий грибок на полонині, вона тішить око і серце затишком і гармонією. Струк — це простий пастух Іван, який із вдячності Богові за порятовану у ясеновій кошарі отару збудував у селі першу церковцю, а також наділив село ясеновою назвою і гербом. Жив Струк у ХVІ столітті, тож нинішня церква має до нього опосередковане відношення. А от до ЮНЕСКО вона має прямий стосунок, бо разом із іншими сімома українськими церквами увійшла до сакраментального списку у 2013 році. І слава Богу! Тепер її точно не вберуть у бляху чи пластик.

Усі фото

Вознесенська церква, с. Ясиня
Південно-західний ракурс
Дзвіниця
Іконостас
Легендарний Струк і вівці - народна картина у церкві
Ансамбль