Дерев’яні (Д)Муровані (М)Усі
Наддніпрянська школа Сіверсько-чернігівська школа Слобожансько-полтавська школа Східноподільська школа Поліська школа Волинська школа
Галицька школа Західноподільська школа Бойківська школа Гуцульська школа Лемківська школа Буковинська школа Марамороська школа Берестейська школа Український класицизм (Д) Український історизм (Д) Український модерн (Д) Давньоруські церкви Українське Відродження Українське бароко Український класицизм (М) Український історизм (М) Український модерн (М)
Воскресенська церква, с. Старий Кривин
Хмельницька область, Славутський р-н, с. Старий Кривин

Воскресенська церква
1763 рік

Про старокривинська церкву писали багато і як лишень не заепічували (перепрошуємо за неологізм). Вона «характерна» і «нетипова», «видатна» і «звичайна», — тож являє зразок єдності і боротьби протилежних думок. Ми скажемо також суголосно із гегелівською діалектикою: вона цілком класична, але яскрава настільки, що не губиться й серед усього огрому традиційних українських церквов. Тобто варта будь-якої енциклопедії УЦА.

Спорудили храм коштом тодішнього власника села — ясновельможного Антонія-Варнави Яблоновського, просвіченого магната і представника давнього роду, що суперничав із самими князями Острозькими. Місцевий переказ оповідає, що кріпаки двічі за одну ніч до підвалин розбирали церкву, аби не дати поставити у неї греко-католицького попа. Вочевидь, переказ слід поділити на дві частини. Перша — цілком легендарна. Адже до другого розподілу Польщі (1793 рік) всі означені кріпаки й самі були греко-католиками. Друга частина — архітектурна. Бо свідчить про надвисокий рівень майстрів-теслярів, які вміли швидко і зібрати, і розібрати таку непросту споруду, як традиційна церква. Нині на таку операцію затребують страшно сказати які гроші… А тоді дерев’яні церкви дарували, продавали, перевозили із села в село, не вважаючи таку справу епохальним звершенням…

Всередині храму зберігся ошатний іконостас із цікавими намісними іконами. Іще цікавіші Царські врата того ж ХVІІІ cт. із різьбленими зображеннями євангелістів.

Словом, в Старому Кривині є і на що подивитися, і про що помолитися. Переконайтеся в цьому самі.

Усі фото

Воскресенська церква, с. Старий Кривин
Церква з південно-західного боку. Галерея первісна
У наві. Іконостас суттєво перемальваний, але зберіг фрагменти ХVІІІ ст.
Апостольський і пророчий ряди іконостасу, північний бік
Царські врата
Фрагмент Царських врат
А ось якими українськими були маківки і хрести церкви до останнього ремонту. І для чого було їх міняти?
Та все одно - храм просто чудовий