Дерев’яні (Д)Муровані (М)Усі
Наддніпрянська школа Сіверсько-чернігівська школа Слобожансько-полтавська школа Східноподільська школа Поліська школа Волинська школа Галицька школа Західноподільська школа Бойківська школа
Василівська церква, с. Черче
Івано-Франківська область, Рогатинський р-н, с. Черче

Василівська церква
ХVІ ст.

На нинішнє місце церкву буцімто перевезли із невідомого села у 1733 році. Принаймні, ця дата фігурує на одвірку південних дверей. Якщо так, то або везли здалеку, або розселення бойків 400 років тому не відповідало нинішньому. Адже в Рогатинських околицях ви не знайдете жодної іншої бойківської церкви. Одначе тут дозволимо собі одне крамольне міркування.

Навіть якщо без усяких польових досліджень просто зазирнути в чотиритомник Логвина (зокрема, на сусідні із Василівською церквою сторінки (т. 2, стт. 246 — 249)), не складно зауважити певну подібність нашої героїні до інших церков – напр., із сс. Уїздці, Кліщивна, Заланів. Найбільше вона схожа на Воздвиженську церкву із с. Виспа. До речі, прообразом згаданих храмів виглядає знаменита мурована із дерев’яним верхом Миколаївська церква. із с. Чесники (ХІV ст.!). Казус полягає в тім, що всі названі храми фахівці відносять до галицької школи. То що ж було раніше — бойківські заломи чи галицькі верхи? Ось вам і ще один Гордіїв вузол на вервиці української архітектури… Та ми його не рубатимемо, а краще використаємо для молитви.

Зрештою, без загадок жити нуднувато…

Усі фото

Василівська церква, с. Черче
Західний фасад. Вхід влаштовано по-подільському - в південній стіні бабинця
Вигляд з північного заходу
Хрест на обійсті - як мінімум ХVІІІ ст.
Замки зруба і ринва - простота і користь
Іконостас, схоже, збірний: верх - ХVІІІ ст., низ - ХІХ-е