Дерев’яні (Д)Муровані (М)Усі
Українське Відродження Українське бароко Український класицизм (М) Український історизм (М) Український модерн (М)
Успенська церква, с. Дорогобуж
Рівненська область, Гощанський р-н, с. Дорогобуж

Успенська церква (полоцько-смоленська школа?)
Друга пол. ХІІ ст. (1170-ті рр.?)

У ХІІ ст. Дорогобуж був не селом, а містом, ще й столицею відповідного удільного князівства. Та, попри тодішню децентралізацію, не встояв у високому статусі і занепав.

Певна річ, мурований храм у такому місці мав би бути. І справді, ще у ХІХ ст.у мурах ренесансної на вигляд Успенської церкви, яка красується на давньому городищі посеред Дорогобужа, віднайшли фрагменти кладки із давньоруської плінфи. Відкриття підтвердили у 1980-х роках: виявилося, що великі ділянки плінфи другої половини ХІІ ст. збереглися в усіх стінах церкви, окрім північної. Тоді ж одну таку ділянку традиційно лишили нетинькованою для огляду шановною публікою.

Дослідники припускають, що храм зруйнували монголи у 1241 році, але не дощенту. Тож при його відновленні у ХVІ ст. збережені рештки послужили основою нових стін. Це й дає нам підстави зарахувати дорогобузьку церкву до давньоруських пам`яток.

Із чим усіх і вітаємо!

Усі фото

Успенська церква, с. Дорогобуж
Ділянка первісного мурування із плінфи на західній стіні (при відбудові ХVІ ст. храм «розвернули» по осі південь - північ)