Успенська церква (архаїчна група)1589 рік
Писати про дерев’яні церкви ХVІ століття належить із особливим трепетом і стоячи: це часові осі, що скріплюють нашу історію та культуру. Втім, і розводитися надто довго про них не варто, бо й без наших писань будь-яка людина із живим серцем і небайдужим поглядом умить відчує і розгледить високу духовну потугу, яку випромінюють ці храми.
Успенська церква із Качина не раз капітально ремонтувалася і добудовувалася. І все ж древня архаїка не відступила на другий план. Головна домінанта храму — потужна нава із чотиригранним шатровим верхом. Відомий знавець народного зодчества Петро Юрченко вважав, що початково до неї примикали подібні об’єми вівтаря і бабинця. Вівтар зберігся, а бабинець підріс, покрившися скатним дахом. На щастя, зберігся первісний фігурний виріз між бабинцем і навою.
Іконостас, скоріше за все, походить із кінця ХVІІІ століття, проте неперемальованими лишилися тільки ікони пророчого ряду. І хоч унікальне склепіння храму зашите чимось гладеньким і сучасним, воно як аеродинамічна труба підносить зіщулену і пласку людину туди, де їй і належить бути за фактом походження від Творця Неба і землі.