Дерев’яні (Д)Муровані (М)Усі
Наддніпрянська школа Сіверсько-чернігівська школа Слобожансько-полтавська школа Східноподільська школа Поліська школа
Волинська школа Галицька школа Західноподільська школа Бойківська школа Гуцульська школа Лемківська школа Буковинська школа Марамороська школа Берестейська школа Український класицизм (Д) Український історизм (Д) Український модерн (Д) Давньоруські церкви Українське Відродження Українське бароко Український класицизм (М) Український історизм (М) Український модерн (М)
Цвинтарна каплиця, с. Щербаки
Київська область, Білоцерківський р-н, с. Щербаки

Цвинтарна каплиця (київська група)
Поч. ХІХ ст.

Каплиця на геть зарослому старому цвинтарі зберегла архаїчні риси своїх давніх-предавніх попередників. Спроби дізнатися її назву не увінчалися успіхом. Бабуся-ключниця на наше запитання тільки здивовано кліпнула — мовляв, якої вам назви? — каплиця та й каплиця. Над входом висить сучасна іконка Богородиці Одигітрії, але й цього замало для якихось припущень.

Класична шалівка і потужні дубові підвалини викликають повагу. Іще більший захват викликає інтер’єр споруди. Невисоке склепіння вкрите золотими зорями, на парусах — декоративні розписи в кращих народних традиціях, нижче — старі корогви, наївні сільські ікони і вічний спокій…

Упокой, Господи, душі усіх спочилих щербаківців,  — і відспіваних, і не відспіваних, замучених голодом і репресованих, убитих на війнах і мирно померлих вдома, що тут і повсюди лежать, православних…

Усі фото

Цвинтарна каплиця, с. Щербаки
Каплиця зі сходу. Шкода, що зашили вікна (і вже давно), але злодіїї вибору не лишають. А от у ХІХ столітті грабувати цвинтарні каплиці в українському селі нікому й на думку не спадало...
Хрест цілком традиційний. А з якою любов'ю декоровано карнизи! І хто б тепер таким займався...
Такі підвалини витримають і утричі більшу споруду
Склепіння
Розписи парусів - просто диво
З вікнами було просторіше
Вічная пам'ять!..