Дерев’яні (Д)Муровані (М)Усі
Наддніпрянська школа Сіверсько-чернігівська школа Слобожансько-полтавська школа Східноподільська школа Поліська школа
Волинська школа Галицька школа Західноподільська школа Бойківська школа Гуцульська школа Лемківська школа Буковинська школа Марамороська школа Берестейська школа Український класицизм (Д) Український історизм (Д) Український модерн (Д) Давньоруські церкви Українське Відродження Українське бароко Український класицизм (М) Український історизм (М) Український модерн (М)
Церква св. мц. Параскеви (П'ятниці), с. Бережне
Білорусь, Брестська область, Столинський р-н, с. Бережне

Церква св. мц. Параскеви (П’ятниці) (архаїчна група)
ХVІІІ ст. (добудована 1884 р.)

Скромна поліська церква потрапила у Бережне у 1884 році. Її купили у котромусь сусідньому селі і поставили на місці щойно згорілого храму. Тоді ж святиню капітально добудували, доповнивши дзвіницею і двома бічними приділами з гарними баньками. З огляду на те, що над бабинцем і вівтарем верхів немає, свідомість мимоволі намагається «розвернути» храм на 90 градусів.

Інших відомостей про церкву не збереглося навіть в усному переданні. Натомість в архівах зазначено точно, що від 1508 року і протягом чотирьох століть село належало шляхетському родові Олеш, який за чотири століття пройшов еволюцію від православ’я до унії і далі до римокатолицтва. Найвідоміший представник роду — автор «Трьох товстунів» і «Заздрості» Юрій Карлович Олеша. Сам «геній метафор» (як називають письменника літературознавці) ніколи не бував на історичній батьківщині, бо народився вже після того, як його зубожілі батьки продали свій маєток під Бережним і переїхали на південь, у Єлисаветград. Але, гадаємо, генетична пам’ять час від часу таки підкидала йому метафори й епітети від рідної землі. Варто зайти на обійстя П’ятницької церкви напровесні, щоб упевнитися, звідки узялося оце дивовижне, тритовстунівське: «трава була такою зеленою, що в роті ставало солодко»…

Правильний був девіз у цих шляхетних Олеш: «Всі ми не помремо».

Усі фото

Церква св. мц. Параскеви (П'ятниці), с. Бережне
Церква з північно-західного боку
Церква з північного боку. В такому ракурсі легше побачити, що первісно споруда була класично-тридільною
Церква з південного боку. В ній напевне бували батьки Ю. Олеші. А може й вінчалися?
Юрій Олеша