Дерев’яні (Д)Муровані (М)Усі
Наддніпрянська школа Сіверсько-чернігівська школа
Слобожансько-полтавська школа Східноподільська школа Поліська школа Волинська школа Галицька школа Західноподільська школа Бойківська школа Гуцульська школа Лемківська школа Буковинська школа Марамороська школа Берестейська школа Український класицизм (Д) Український історизм (Д) Український модерн (Д) Давньоруські церкви Українське Відродження Українське бароко Український класицизм (М) Український історизм (М) Український модерн (М)
Церква св. Іоана Богослова, с. Пирогівка
Сумська область, Шосткинський р-н, с. Пирогівка

Церква св. Іоана Богослова
1777 рік та дзвіниця, ХІХ ст.

Запізнилися… Душу обпікає вогнем, коли вдалині, над деревами, вигулькує маківка церкви. Стандартний сучасний хрест і синя металочерепиця не обнадіюють. Але ось він, піщаний путівець крізь напівпрозорий гайок, за яким відкривається справжнє диво. Ні, це не черговий банальний епітет. Авторитетно свідчимо: за досконалістю пропорцій храмові немає рівних в усій УЦА. На жаль, це не стосується пізнішої дзвіниці, яка не може похвалитися співмірністю форм.

«Реставратори» встигли зіпсувати тільки згадану маківку, позбавивши її як фактури, так і вибагливого ковнірчика. Натомість сама церква, хрещата і проста, як істина, допоки тішить вертикальною шалівкою на стінах і старою бляхою на заломах, скріплених ізсередини прегарними ригелями. Скільки іще тішитиме — не знати, оскільки з естетичним чуттям у його нинішніх господарів справи кепські. Це ж треба додуматися поставити котельню із силікатної цегли впритул до вівтаря!.. Втім, навіть таке варварство не позбавило церкву унікальної стрункості і граційності.

Відомо, що збудували диво-храм на кошти місцевого пана Холодовського. А от його геніальні зодчі, як і годиться, лишилися невідомими. Та дарма. Трохи фантазіїї — і ми вже бачимо цих спокійних і зосереджених сіверців, що позирають із високих риштувань на широку заплаву швидкоплинної Десни, на зелені сосни та червонясте верболоззя, на немазані хатини, яких і сьогодні не бракує в Пирогівці…

Чи могли вони уявити, що їх творіння через 250 років хтось називатиме шедевром і дивом з див? Можливо, й могли. А от те, що на початку ХХІ ст. подібні церкви можна буде перелічити на пальцях однієї руки — навряд…

Усі фото

Церква св. Іоана Богослова, с. Пирогівка
Ансамбль завдався не дуже. Але, можливо, нижній ярус залишився від первісної дзвіниці, а нинішня споруда - результат добудови
А ось такий ансамбль не викликає жодного заперечення
Церква з південно-східного боку. На котельню не дивіться
Дзвіниця зблизька
Судячи з колонок, вхідний портик-ганок добудували у добу класицизму
Старе вікно. Мабуть, скоро буде євро...
Ризниця з огляду на півкругле віконце, мабуть, також продукт класицизму
Карнизи лаконічні, але прекрасні
Гарні були ці радянські охоронні дошки...
... Але в незалежній Україні їм скоро не буде що охороняти