Дерев’яні (Д)Муровані (М)Усі
Наддніпрянська школа Сіверсько-чернігівська школа Слобожансько-полтавська школа
Східноподільська школа Поліська школа Волинська школа Галицька школа Західноподільська школа Бойківська школа Гуцульська школа Лемківська школа Буковинська школа Марамороська школа Берестейська школа Український класицизм (Д) Український історизм (Д) Український модерн (Д) Давньоруські церкви Українське Відродження Українське бароко Український класицизм (М) Український історизм (М) Український модерн (М)
Сумська область, Роменський р-н, с. Левченки

Троїцька церква
1768 рік (добудована – перша пол. ХІХ ст., частково розібрана – 1930-ті рр.)

В тому, що нинішня Троїцька церква у Левченках належить (-ала?) до кращих зразків УЦА, ми допевнилися із епохальної праці Стефана Таранушенка «Дерев’яна монументальна архітектура Лівобережної України» (http://savchook.com/books/taranushenko-dereviana-monumentalna-arhitektura/).

Знак питання і минулий час висловлюють нашу тугу по навіки втраченій красі храму, розібраного комуністичними вандалами до третини. Легко уявити, як вівісектори українства обрізали церкву по живому — якимись жахливо-безжальними ножицями, під які потрапив і прекрасний іконостас, і стрімкі верхи із давніми хрестами, і, що найгірше, вільний дух побожного народу…

Та не все було втрачено. Як сказав поет, «храм і сплюндрований — все ж храм…». До того ж збереглися старі світлини. Цікаво, чи радує нинішніх парафіян і гостей села той самий прекрасний одвірок бабинця, зазнятий безстрашним Таранушенком незадовго до згаданої вівісекції? Чи мо’ його заховали під дошками або пластиком разом із щиро-українським ктиторським написом — аби не муляли очей словеса славних прадідів?..

..Що ж, якщо колись нарешті потрапимо усередину — дізнаємося. А поки помолімося знадвору і за Левченки, і за обікрадену зросійщену Полтавщину, і за народ, який знову має стати Божим, якщо хоче не животіти, а жити…

Усі фото