Дерев’яні (Д)Муровані (М)Усі
Наддніпрянська школа Сіверсько-чернігівська школа Слобожансько-полтавська школа Східноподільська школа Поліська школа Волинська школа Галицька школа
Святодухівська церква (архаїчна група), м. Рогатин
Івано-Франківська область, Рогатинський р-н, м. Рогатин (вул. Роксолани, 10)

Святодухівська церква (архаїчна група)
1598 рік

Рік спорудження церкви надписано на внутрішній північній стіні нави. Проте деякі дослідники датують її 1562 роком, а напис відносять до часу опоряджувальних робіт. Нині тут музей із нечастими богослужіннями та ревними наглядачами, які не дуже жалують естетів-фотографів. Хоча, як на нас, вже запізно особливо перейматися авторськими (???) правами: світлини рогатинського храму розійшлися по всьому світові у тисячах варіантів, вражаючи шанувальників дерев’яної архітектури до глибини душі.

Іззовні церква виглядає динамічним кристалом завдяки гострому двозаломному наметовому верху із сигнатуркою замість баньки і схожій за обрисами дзвіниці, прибудованій до бабинця у ХVІІІ столітті. Стрімкість храму пом’якшується довкіллям — кучерявою зеленню і затишним цвинтарем. Всередині також панує рівновага. Буяння барв славетного рогатинського іконостасу (1648-1650) стишують його ренесансні, без барокових вихилясів, форми. Втім, всі слова і фото марні, це треба бачити вживу. Недарма ж незабутній Григорій Логвин відніс Святодухівський храм «до найдовершеніших витворів галицької школи народної архітектури»…

Усі фото

Святодухівська церква (архаїчна група), м. Рогатин
Церква з південного боку. Цікаво, що вхід влаштовано нетрадиційно: у бабинці, але по-буковинськи із півдня.
Нижній ярус церкви
Дзвіниця пізніша, але цілком у стилі. Втім, і сигнатурка на бані -- ймовірно, ровесниця дзвіниці
Випуски балок і віконце вівтарного зрубу
Інтер'єр нави
Пізньоренесансне диво -- рогатинський іконостас
Св. Архистратиг Михаїл на північних дияконських дверях іконостасу.