Дерев’яні (Д)Муровані (М)Усі
Наддніпрянська школа Сіверсько-чернігівська школа Слобожансько-полтавська школа Східноподільська школа Поліська школа Волинська школа Галицька школа Західноподільська школа Бойківська школа Гуцульська школа Лемківська школа
Буковинська школа Марамороська школа Берестейська школа Український класицизм (Д) Український історизм (Д) Український модерн (Д) Давньоруські церкви Українське Відродження Українське бароко Український класицизм (М) Український історизм (М) Український модерн (М)
Козьмодаміанівська церква, с. Котань
Польща, Підкарпатське воєводство, Ясленський повіт, с. Котань

Козьмодаміанівська церква (центральна група)
1841 рік

Із котанською красунею більшість українців знайомляться у… Львові. Тут, у Львіському музеї просто неба, 1992 року збудували репліку Козьмодаміанівської церкви, — але освятили на честь інших святих — рівноапостольних Володимира та Ольги.

Слід сказати, що й оригінал (котрий у Польщі) теж не стовідсотково оригінальний, оскільки у 1963 році церкву розібрали і законсервували. Та згодом змилостивилися і зібрали нанову, принагідно влаштувавши на церковищі лапідарій із 22 надгробків, звезених із сусідніх сільських цвинтарів. Тоді ж храм оточили традиційною огорожею.

Львівська церква присвячена тисячоліттю з’єднання Лемківщини з Київською Руссю (992 р.). За винятком кованих хрестів вона практично не відрізняється від своєї «матері». У новій церкві служать і моляться українці — греко-католики. Натомість стара церква після виселення лемків була віддана полякам — римо-католикам, які переобладнали її під своє безіконостасне богослужіння. Та ми не будемо ремстувати, а краще подякуймо Богові за те, що зберіг і навіть, так би мовити, намножив цю дивовижну святиню для усіх християн, незалежно від конфесії…

Усі фото

Козьмодаміанівська церква, с. Котань
А це вже церква свв. рівноап. Володимира та Ольги у Львівському скансені, збудована у 1992 році
Нові хрести на львівському храмі теж гарні, але до старих не дотягують
І не скажеш, що новенька