Дерев’яні (Д)Муровані (М)Усі
Наддніпрянська школа Сіверсько-чернігівська школа Слобожансько-полтавська школа
Східноподільська школа Поліська школа Волинська школа Галицька школа Західноподільська школа Бойківська школа Гуцульська школа Лемківська школа Буковинська школа Марамороська школа Берестейська школа Український класицизм (Д) Український історизм (Д) Український модерн (Д) Давньоруські церкви Українське Відродження Українське бароко Український класицизм (М) Український історизм (М) Український модерн (М)
Полтавська область, Лохвицький р-н, м. Лохвиця, вул. тараса Шевченка 1

Фрагменти іконостасу Спасо-Преображенської церкви
1780-ті рр.
(Нині у Благовіщенській церкві м. Лохвиця)

Справжнє відкриття можна зробити й не виходячи за межі свого кабінету (чи не сповзаючи з дивану – кому як довподоби). Гортаючи сторінки щойно виданої у видавництві Олександра Савчука повної праці Стефана Таранушенка «Дерев’яна монументальна архітектура Лівобережної України» (http://savchook.com/books/taranushenko-dereviana-monumentalna-arhitektura/), ми уперлися в пару до болю знайомих зображень.

Десь ми таке вже бачили! Як же так? Це ж Лохвиця, інтер’єр давним-давно знищеного Спасо-Преображенського храму (1786 р.)! І тут сяйнуло: правильно, ми це бачили також у Лохвиці, але у іншому, Благовіщенському, мурованому храмі 1800 року. Очна ставка підтвердила здогад.

Значить, під час знищення у 1930-х найкрасивішої лохвицької церкви із розкішним (навіть надміру розкішним) рококошним іконостасом хтось урятував і Царські врата, і колонки, і ще кілька чудових деталей. Коли вони були змонтовані на новому місці (найпочеснішому, центральному місці!) – не знаємо, але складаємо найщирішу подяку давно спочилим (а скоріше замордованим у гулагах) безіменним героям.

У бічному приділі Благовіщенського храму ми зауважили ще одні чудові Царські врата ХVІІІ ст., але звідки вони походять – допоки не визначили. Принаймні, точно не зі Спасо-Преображенської церкви: вона була однопрестольною.

Скільки ж їх було по Полтавщині і всій Україні – цих дивовижних іконостасів, ікон та іншого начиння наших найпрекрасніших у світі, майже дощенту знищених дерев’яних храмів!.. Як же нас пограбовано, шановні браття-сестри-українці! І не так матеріально, як духовно. Бо варвари-богоборці відучили таки народ бачити красу і небо в алмазах, та й донині змушують його жити на смітнику культури та історії…

Та, віримо, іще не все втрачено. Приклад із нашим чудовим відкриттям – тому яскраве свідчення.

Усі фото