Дерев’яні (Д)Муровані (М)Усі
Наддніпрянська школа Сіверсько-чернігівська школа Слобожансько-полтавська школа Східноподільська школа Поліська школа Волинська школа
Галицька школа Західноподільська школа Бойківська школа Гуцульська школа Лемківська школа Буковинська школа Марамороська школа Берестейська школа Український класицизм (Д) Український історизм (Д) Український модерн (Д) Давньоруські церкви Українське Відродження Українське бароко Український класицизм (М) Український історизм (М) Український модерн (М)
Вознесенська церква, с. Барвинівка (кол. Черниця)
Житомирська область, Новоград-Волинський р-н, с. Барвинівка

Вознесенська церква та дзвіниця
1794 рік

Несподівана радість — найточніше визначення для широкої гами почуттів, що опанували душу після відвідин Вознесенської церкви. Ну хто б міг подумати, що у звичайному селі, яке не спромоглося зберегти навіть власну назву (до 1960 року воно звалося Черниця), зберігся «останній дубовий гігант Волині»!

Справді, церква вражає величчю і незвичними як для волинських храмів пропорціями. Надто високі у неї стіни, над якими возносяться в небеса досконало-пластичні бані. Втім, коли у зодчих є талант від Бога, ніщо не надто.

За твердженням о. настоятеля унікальною є й деревина брусів, з яких складено зруби. До вікон першого ярусу вона дубова, вище — букова! Причому, за його ж словами, бучину привезли із самих Карпат. Все може бути. Проте Карпати — то явна гіпербола; буки ростуть і значно ближче до Житомирщини, зокрема у Кременецьких горах. «Букова гіпотеза» виглядає вірогідно і з огляду на дату будівництва церкви: після другого розподілу Польщі (1793) кордони Російської імперії відсунулися якраз до східної межі букових пралісів Поділля.

За радянської влади церква слугувала зерносховищем, тому й не була сплюндрована. Ба більше — в інтер’єрі майже все лишилося на місці. Найцікавіші тут іконостас з унікальним різьбленим Нерукотворним Образом і не менш унікальна скульптурна Голгофа.

Суттєвої втрати церква зазнала вже у ХХІ столітті. Після останнього ремонту зникли надбанні ковані хрести. Уявлення про них можна скласти хіба за аналогією — над прекрасною триярусною дзвіницею хрест іще не поміняли. Але напевно скоро поміняють… Поспішайте бачити!

Усі фото

Вознесенська церква, с. Барвинівка (кол. Черниця)
Церква з південного боку
Такі храми треба неодмінно обходити навколо
Дзвіниця теж не низька
Старий хрест над дзвіницею
Церква в інтер'єрі села
Буколічна картинка
Обхід завершено
Судячи з віконця, тамбур первісний!
Карниз і кріплення конструкції. Відсутність ригелів дається взнаки
Склепіння бабинця
Всі двері ведуть не на двір, а в криту галерею
Іконостас
Царські врата
Нерукотворний Образ над Царськими вратами - художнє різьблення по дереву
Вознесіння Господнє. Намісна ікона іконостасу, кін. ХVІІІ ст.
Свт. Миколай: спасіння на водах. Ікона цокольного ряду іконостасу, кін. ХVІІІ ст.
Христос і самарянка. Ікона цокольного ряду іконостасу, кін. ХVІІІ ст.
Склепіння нави
Спаситель. Фрагмент Голгофи, ХVІІІ ст.
Голгофа, дерево, ХVІІІ ст.
Богородиця. Фрагмент Голгофи, ХVІІІ ст.
Св. Іоан Богослов. Фрагмент Голгофи, ХVІІІ ст.
Склепіння вівтаря
Ой в Черниці червона калина...