Дерев’яні (Д)Муровані (М)Усі
Наддніпрянська школа Сіверсько-чернігівська школа Слобожансько-полтавська школа Східноподільська школа Поліська школа
Волинська школа Галицька школа Західноподільська школа Бойківська школа Гуцульська школа Лемківська школа Буковинська школа Марамороська школа Берестейська школа Український класицизм (Д) Український історизм (Д) Український модерн (Д) Давньоруські церкви Українське Відродження Українське бароко Український класицизм (М) Український історизм (М) Український модерн (М)
Цвинтарна каплиця, с. Барди
Житомирська область, Коростенський р-н, с. Барди

Цвинтарна каплиця (архаїчна група)
ХVІІІ ст.

Назва каплиці лишилася невідомою — мальовниче село на березі Ужа виявилося «закритою зоною». Принаймні, деякі місцеві мешканки були переконані, що для відвідин зарослого сільського цвинтаря і зовнішнього огляду каплиці потрібний письмовий дозвіл як не ООН, то хоча б сільради. І це в умовах жорсткого цейтноту після десятка кілометрів побитої грунтівки! Звісно, ми не пристали на таку дивовижну пропозицію. До того ж і ключа в жодної із присутніх в селі трьох жіночок не виявилося.

Але ж яке то було місце… Блакитні стіни каплиці проглядали крізь травневий розмай, старі дерев’яні хрести лежали на землі, уквітчані густющим барвінком, солов’ї надривно тьохкали у прибережних хащах…

Традиційно-дводільна пам’ятка, очевидно, не зазнала перебудов. Трохи здивували дуже різні вікна — класично-ромбовидні у притворі і еклектичні у самій каплиці, а також неабияка висота споруди. Звісно, огляд інтер’єра пролив би світло на багато питань… Що ж, — будемо писати в ЮНЕСКО з проханням заспокоїти на наш рахунок завзятих шпигуноманок і таки дозволити нам потрапити усередину.

Усі фото

Цвинтарна каплиця, с. Барди
Каплиця із заходу. Споруда первісно дводільна: тамбур добудовано пізніше
Каплиця зі сходу
Вікно західного зрубу (притвору)
Хрест не дуже старий, але цілком традиційний