Дерев’яні (Д)Муровані (М)Усі
Українське Відродження Українське бароко Український класицизм (М) Український історизм (М) Український модерн (М)
Софійський собор, м. Полоцьк
Білорусь, Вітебська обл., м. Полоцьк, вул. Замкова, 1

Софійський собор (києво-візантійська школа)
1050-ті рр.

У середині ХІ століття в Полоцьку постала наймолодша києворуська Свята Софія. Достеменно відомо, що полоцький Софійський собор збудовано за зразком київського тою ж будівельною артіллю. Існували і відмінності. Початково храм був семиглавим і триапсидним (а не п’ятиапсидним, як у Києві і Новгороді) і не мав обхідних галерей. Прикрашали його виключно фрески.

Перший раз храм сильно постраждав внаслідок пожежі 1607 року. Через сто років вибух порохових складів завдав соборові майже непоправної шкоди. Від стародавньої споруди залишилися апсиди та нижні частини стін і стовпів висотою до 11 метрів. Все інше у середині ХVІІІ ст. добудували греко-католики у стилі віленського бароко, принагідно «розвернувши» храм зі сходу на північ.

Тож тепер тільки пильне око може роздивитися в образі собору колишню могутню поставу… Але що вимагати від нещасливого храму, який донині слугує концертним (органним) залом. Служби ж тут правляться зрідка і лише в одному приділі.…

Усі фото

Софійський собор, м. Полоцьк
Від первісних фресок залишилося украй мало фрагментів