Церква св. Миколая (галицька школа)Остання чверть ХІІІ ст.
Миколаївська церква — найдавніша споруда міста Лева.
Про її походження сперечаються. Одна версія називає фундаторами святині тодішніх купців (поруч завжди був ринок), інша возводить храм у ранг княжої усипальниці. В будь-якому разі і княжий привілей 1292 року (буцімто неавтентичний), і археологічні розкопки 1970-х однозначні в одному: церква таки давньоруська. Тож маємо міцну ланку УЦА, що веде до нечисленних храмів ХІV ст. і далі, до епохи українського Відродження ХV — ХVІ століть.
Про церкву дбали, але історичні буревії взяли свою данину. Відтак від будівлі XIII ст. залишилися план, нижня частина кам’яних стін і відкриті з-під тиньку апсиди, вимурувані з тесаних блоків білого вапняку відповідно до традиції галицької школи давньоруської архітектури. На жаль, від давньоруського ікономалярства в церкві не лишилося геть нічого. Натомість їй поталанило на митців українського модерну. Головний фасад прикрашають розписи Петра Холодного (старшого), а огорожу зроблено за проектом Олександра Лушпинського.
Найголовніші реліквії церкви — мощі святого Миколая Чудотворця, подаровані храмові антіохійським Патріархом Йоакимом V (кін. ХVІ ст.), і кілька ікон ХVІІ ст.
Будете у Львові — не проминіть чудового храму!