Дерев’яні (Д)Муровані (М)Усі
Церква св. мц. Параскеви, с. Морочне
Рівненська область, Зарічнянський р-н, с. Морочне

Церква св. мц. Параскеви та дзвіниця
1815 рік

Церкву споруджено коштом місцевого поміщика Терлецького. Дві кутові башти над храмом — явище цікаве, але не унікальне для берестейської школи. Певна річ, це пряма алюзія на класицизм, а не на гетьманське бароко чи давньоруську традицію.

Завдяки баштам висота пам’ятки становить 16 метрів, що немало для тутешніх церков. Монументальний храм збудовано із соснових брусів, але зрубними є тільки нава і вівтар. Натомість вузенький бабинець — каркасний.

Іконостас у церкві пізніший за храм, скорше за все поч. ХХ ст. А от чудове дерев’яне Розп’яття із латинським написом недвозначно свідчить про католицьке минуле святині.

Усі фото

Церква св. мц. Параскеви, с. Морочне
Башти вказують правильний напрямок. Схоже, інших функцій у них немає.
Двостулкові двері - не часте явище в традиційній церковній архітектурі. Тому вони напевне пізніші
У наві. Трохи видно аркове склепіння, що покоїться на особливій виносній конструкції
Свв. богоотці Яким та Ганна із немовлям Дівою Марією. Цей маленький шедевр волинської іконописної школи загублено притулився на хорах церкви. Десь так виглядали волинські магнати у 17 - 18 століттях.
Католицьке Розп'яття ХVІІІ ст. виконано у народному дусі і з величезною майстерністю
Бантики на іконі св. Варвари - пряма вказіка на час написання ікони. Це таки класицизм. Але український і народний!
Очевидно, дзвіницю будували тодішні мінімалісти
На все добре, чудовий архітектурно міжконфесійний храме!