Дерев’яні (Д)Муровані (М)Усі
Наддніпрянська школа Сіверсько-чернігівська школа Слобожансько-полтавська школа Східноподільська школа Поліська школа Волинська школа Галицька школа Західноподільська школа Бойківська школа Гуцульська школа Лемківська школа Буковинська школа Марамороська школа Берестейська школа
Український класицизм (Д) Український історизм (Д) Український модерн (Д) Давньоруські церкви Українське Відродження Українське бароко Український класицизм (М) Український історизм (М) Український модерн (М)
Михайлівська церква, с. Вичівка
Рівненська область, Зарічнянський р-н, с. Вичівка

Михайлівська церква та дзвіниця
1837 рік

Слово честі, писати про вичівську церкву не хотілося: аж надто злій витівці була піддана святиня у 2010 році.

Певна річ, останні фото церкви коментарів не потребують. Та все ж для годиться наведемо кілька фактів про цей непересічний храм.

  1. Церква дійсно унікальна — бо зорієнтована на захід (до речі, це оксюморон: саме слово «орієнтація» означає «повернутися на схід»). Дехто вішає таку «провину» на буцімто католицький канон, — але то явна дурниця. Тільки деякі найдревніші храми, наслідуючи Єрусалимський (старозавітній) храм, повернуті вівтарем на захід (наприклад, собор святого Петра у Римі і храм Гробу Господнього). Так що тут наявна загадка.
  2. Можливо, неправильній орієнтації церква завдячує Адріану Скірмунту, місцевому поміщинку із роду білоруських магнатів, на чиї кошти і було зведено святиню. Він і справді був ревним католиком і міг знати, як зорієнтовано кілька найславетніших римських церков.
  3. Початково храм було поставлено на дубові стендари, які потім замінили мурованими підвалинами.
  4. Класицистичний портик перед входом — данина панівному у першій половині ХІХ ст. стилеві.
    Тож молімося святому покровителеві церкви, Архистратигові Божому Михаїлу, аби він чимскоріш відновив правильну (в даному разі — дерев’яну) орієнтацію в головах вичівських пластиколюбів.

Усі фото

Михайлівська церква, с. Вичівка
Не лякайтеся: це та сама церква
У пароксизмі вандалізму
Дзвіниця до «поліпшення»...
...І після нього. Ну добре, гроші оприходували, а молоді липи куди поділи?
Іконостас місцями іще старий... Господи, врозуми Своїх безумних дітей!..