Рання
Відкривши завісу Царських врат, священик в єпитрахилі й фелоні стає перед св. престолом з кадилом і починає.
СВЯЩЕНИК: Благословен Бог наш завжди, нині, і повсякчас, і на віки віків.
ЧИТЕЦЬ: Амінь.
Якщо Великий піст, то далі:
«Трисвяте». «Пресвята Тройце». «Отче наш».
«Бо Твоє є Царство». «Господи, помилуй» (12 разів). «Прийдіть, поклонімось» і два псалми.
Коли ж Великого посту нема, то по благословенні священика:
«Прийдіть, поклонімось» і псалми: «Нехай вислухає тебе Господь в день печалі» і «Господи, силою Твоєю звеселиться цар». «Слава: І нині». «Трисвяте». «Отче наш».
СВЯЩЕНИК: Бо Твоє є Царство, і сила, і слава, Отця, і Сина, і Святого Духа, нині, і повсякчас, і на віки віків.
ЧИТЕЦЬ: Амінь.
І тропарі: «Спаси, Господи, людей Твоїх». «Слава». «Вознісся на Хрест волею, Христе Боже». «І нині». «Заступнице християн».
Священик в час читання кадить престіл, вівтар, іконостас, людей і, ставши перед престолом, виголошує єктенію.
СВЯЩЕНИК: Помилуй нас, Боже, з великої милости Твоєї, молимось Тобі, вислухай і помилуй.
СПІВЦІ: Господи, помилуй (тричі).
СВЯЩЕНИК: Ще молимось за Святійшого отця нашого (ім’я), Патріарха Київського і всієї Руси-України, і владику нашого преосвященнійшого єпископа (ім’я правлячого єпископа) та за все у Христі братство наше.
СПІВЦІ: Господи, помилуй (тричі).
СВЯЩЕНИК: Ще молимось за Богом бережену Україну нашу, владу і військо її, щоб ми тихе і мирне життя прожили у всякому благочесті і чистоті.
СПІВЦІ: Господи, помилуй (тричі).
СВЯЩЕНИК: Ще молимось за всю братію і за всіх християн.
СПІВЦІ: Господи, помилуй (тричі).
СВЯЩЕНИК: Бо Ти Милостивий і Чоловіколюбний Бог єси, і Тобі славу возсилаємо, Отцю, і Сину, і Святому Духові, нині, і повсякчас, і на віки віків.
СПІВЦІ: Амінь. Іменем Господнім благослови, отче.
СВЯЩЕНИК (виголошує): Слава Святій, Єдиносущній, і Животворчій, і Нероздільній Тройці завжди, нині, і повсякчас, і на віки віків.
СПІВЦІ: Амінь.
І читаємо Шестипсалміє дуже уважно і зі страхом Божим, начебто самі невидимо розмовляємо з Христом Богом, молячись за гріхи наші. А СВЯЩЕНИК читає перед престолом ранні молитви. Після третього псалма він виходить на солею перед Царськими вратами, де й закінчує читання молитов. Якщо служить диякон, то священик, закінчивши молитви, йде у вівтар, якщо ж ні, то залишається на місці і, по закінченні Шестипсалмія, тут же виголошує велику єктенію.
Дякуємо Тобі, Господи Боже наш, що підняв нас з ложа нашого і вклав в уста наші слово хваління, щоб вклонятися Тобі і призивати ім’я Твоє святе; благаємо милосердя Твоє, що його повсякчас виявляв Ти у нашому житті, пошли і нині поміч Свою тим, що стоять перед лицем святої слави Твоєї і сподіваються від Тебе багатої милости; і дай їм, що зі страхом і любов’ю завжди Тобі служать, хвалити невимовну благість Твою.
Бо Тобі належить усяка слава, честь і поклоніння, Отцю, і Сину, і Святому Духові, нині, і повсякчас, і на віки віків. Амінь.
З ночі лине дух наш до Тебе, Боже наш, бо заповіти Твої – світло для нас на землі. Навчи нас чинити правду і святиню в страсі Твоїм, бо ми прославляємо Тебе, воістину сущого Бога нашого. Прихили вухо Твоє і вислухай нас, і пом’яни, Господи, по імені всіх, що стоять тут і моляться з нами, і спаси їх силою Твоєю. Благослови людей Твоїх і освяти насліддя Твоє. Пошли мир світові Твоєму, Церквам Твоїм, священикам і всім людям Твоїм.
Бо благословилося і прославилось всечесне і величне ім’я Твоє, Отця, і Сина, і Святого Духа, нині, і повсякчас, і на віки віків. Амінь.
З ночі лине дух наш до Тебе, Боже, бо заповіти Твої – світло. Навчи нас, Боже, правди Твоєї, заповідей Твоїх і заповітів Твоїх, просвіти очі думок наших, щоб не заснули ми в гріхах на смерть. Віджени всяку темряву від сердець наших. Даруй нам сонце правди і охоронй життя наше печаттю Святого Твого Духа. Направ стопи наші на путь миру. Дай нам бачити ранок і день в радості, щоб ми ранні молитви Тобі приносили.
Бо Твоя держава і Твоє є Царство, і сила, і слава, Отця, і Сина, і Святого Духа, нині, і повсякчас, і на віки віків. Амінь.
Владико Боже, Святий і Незбагненний, Ти світлу наказав засяяти з темряви, Ти заспокоїв нас у нічному сні і підняв для славлення і благання Твоєї милости; з благосердя Свого прийми нас, що й нині поклоняємось Тобі і по силі дякуємо Тобі, і даруй нам все, що просимо для спасіння. Покажи нас синами світла і дня та наслідниками вічних Твоїх благ. Пом’яни, Господи, з великого милосердя Твого, і всіх людей Твоїх тут присутніх, які моляться з нами, і всіх братів наших, що на землі, на морі і на всякім місці володіння Твого потребують чоловіколюбства й помочі Твоєї, і всім подай велику милість Твою, щоб завжди, спасаючись душею й тілом, ми безбоязно славили дивне і благословенне ім’я Твоє.
Бо Ти Бог милости, щедрот і чоловіколюбства єси, і Тобі славу возсилаємо, Отцю, і Сину, і Святому Духові, нині, і повсякчас, і на віки віків. Амінь.
Скарбе добра, Джерело вічнотекуче, Отче Святий Чудотворче, Всесильний і Вседержителю, всі ми Тобі поклоняємось і Тобі молимось, призиваючи милість Твою і щедроти Твої на поміч і заступництво нашого смирення, пом’яни, Господи, Твоїх рабів; прийми ранні молитви від усіх нас, як кадило перед Тобою, і жодного з нас не лиши відкинутим, але всім нам пошли щедроти Твої. Пом’яни, Господи, тих, що не сплять і співають на славу Твою, і Єдинородного Твого Сина і Бога нашого, і Святого Твого Духа; будь їм помічником і заступником; прийми їх моління в наднебесний і мислений Твій жертовник.
Бо Ти єси Бог наш, і Тобі славу возсилаємо, Отцю, і Сину, і Святому Духові, нині, і повсякчас, і на віки віків. Амінь.
Дякуємо Тобі, Господи Боже спасіння нашого, бо Ти все чиниш для добра життя нашого, щоб ми завжди підносили очі до Тебе, Спаса і Благодійника душ наших; бо Ти дав нам відпочинок у минулу пору ночі, і підняв нас з ложа нашого, і поставив на поклоніння чесному імені Твоєму. Тому молимо Тебе, Господи, подай нам благодать і силу, щоб ми сподобилися співати Тобі розумно і молитися безперестанно, в страсі і трепеті дбаючи про своє спасіння заступництвом Христа Твого. Пом’яни, Господи, і тих, що вночі до Тебе взивають, вислухай їх і помилуй, впокори під ноги їхні невидимих і войовничих ворогів.
Бо Ти єси Цар миру і Спас душ наших, і Тобі славу возсилаємо, Отцю, і Сину, і Святому Духові, нині, і повсякчас, і на віки віків. Амінь.
Боже і Отче Господа нашого Ісуса Христа, Ти підняв нас з ложа нашого і поставив нас на поклоніння чесному імені Твоєму. Дай нам благодать відкривати уста наші і прийми наші посильні подяки та навчи нас заповітів Твоїх, бо молитися, як подобає, ми не знаємо, коли Ти, Господи, Святим Твоїм Духом не наставиш нас. Тому молимо Тебе: якщо ми нагрішили аж до цього часу словом, чи ділом, чи думкою, з волі чи з неволі, – полегши, відпусти, прости. Бо якщо на беззаконня зважатимеш, Господи, Господи, хто ж устоїть? Бо в Тебе визволення є: Ти єдин єси Святий, Помічник сильний, Захисник життя нашого, і про Тебе ми співаємо завжди.
Нехай буде держава Царства Твого благословенна і прославлена, Отця, і Сина, і Святого Духа, нині, і повсякчас, і на віки віків. Амінь.
Господи Боже наш, Ти відігнав від нас сонну байдужість і зібрав нас покликом святим, щоб і вночі здіймали ми руки наші і прославляли Тебе за суд Твій праведний. Прийми благання наші, молитви, хваління, нічні служби і дай нам, Боже, віру непосоромлену, надію міцну, любов нелицемірну; благослови наші входи й виходи, вчинки, діла, слова, помисли; і дай нам дочекатися початку дня, хвалячи, славлячи, благословляючи благість Твою невимовну.
Бо благословилося всесвяте ім’я Твоє, і прославилося Царство Твоє, Отця, і Сина, і Святого Духа, нині, і повсякчас, і на віки віків. Амінь.
Засвіти в серцях наших, Чоловіколюбний Владико, Богопізнання Твого нетлінне світло, і відкрий мислені очі наші на розуміння євангельської проповіді Твоєї. Всели в нас страх блаженних заповідей Твоїх, щоб ми, подолавши всі тілесні похоті, провадили духовне життя і думали, і чинили все вгодне Тобі.
Бо Ти єси освячення і просвічення душ і тіл наших, Христе Боже, і Тобі славу возсилаємо, з Безпочатковим Твоїм Отцем, і Пресвятим і Благим і Животворчим Твоїм Духом, нині, і повсякчас, і на віки віків. Амінь.
Господи Боже наш, Ти дарував людям прощення через покаяння, і, як приклад визнання гріхів і сповідання їх, показав нам покаяння пророка Давида. Сам, Владико, з великої милости Твоєї, помилуй і нас, що у многі і тяжкі провини впали, і з безмежного милосердя Твого очисти беззаконня наші, бо згрішили ми, Господи, проти Тебе, що знаєш невідоме і таємне серця людського і єдиний маєш владу відпускати гріхи. Серце ж чисте створивши в нас, і духом могутнім укріпивши нас, і радість спасіння Твого показавши нам, не відкинь нас від лиця Твого, але сподоби, як Благий і Чоловіколюбний, аж до останнього зітхання нашого, приносити Тобі жертву правди і дари на святих Твоїх жертовниках.
Милістю, і щедротами, і чоловіколюбством Єдинородного Сина Твого, що з Ним благословен єси з Пресвятим і Благим і Животворчим Твоїм Духом нині, і повсякчас, і на віки віків. Амінь.
Боже, Боже наш, що з волі Своєї духовні й розумні Сили сотворив єси, -молимо Тебе і благаємо Тебе: прийми посильну хвалу нашу з усіма творіннями Твоїми і подай багаті дари Твоєї благости, бо Тобі вклоняється кожний рід небесних, і земних, і підземних, і все, що дише, і всяке творіння прославляє незбагненну славу Твою, бо Ти єдиний Бог Істинний і Многомилостивий.
Бо Тебе хвалять усі Сили Небесні, і Тобі славу возсилаємо, Отцю, і Сину, і Святому Духові, нині, і повсякчас, і на віки віків. Амінь.
Хвалимо Тебе, в піснях славимо, благословимо і дякуємо Тобі, Боже отців наших, що Ти відвів тінь ночі і знову показав нам світ денний. Але молимо Твою благість: очисти гріхи наші і прийми моління наші з великого милосердя Твого, бо ми вдаємося до Тебе, Милостивого і Всесильного Бога; засвіти в серцях наших істинне сонце правди Твоєї, просвіти розум наш і всі почуття охорони, щоб, побожно ходячи, як удень, путями заповідей Твоїх, осягнули ми життя вічне, – бо в Тобі джерело життя, – і сподобилися ми насолоди неприступного Твого світла.
Бо Ти єси Бог наш, і Тобі славу возсилаємо, Отцю, і Сину, і Святому Духові, нині, і повсякчас, і на віки віків. Амінь.
Потім СВЯЩЕНИК або диякон виголошує на солеї велику єктенію
В мирі Господу помолимось.
СПІВЦІ: Господи, помилуй.
За мир з неба і спасіння душ наших Господу помолимось.
СПІВЦІ: Господи, помилуй.
За мир усього світу, за добрий стан святих Божих Церков і за з’єднання всіх Господу помолимось.
СПІВЦІ: Господи, помилуй.
За святий храм цей і тих, що з вірою, побожністю та страхом Божим входять до нього, Господу помолимось.
СПІВЦІ: Господи, помилуй.
За Святійшого отця нашого (ім’я), Патріарха Київського і всієї Руси-України, і владику нашого преосвященнійшого єпископа (ім’я правлячого єпископа) чесне пресвітерство, у Христі дияконство, за ввесь причет і людей Господу помолимось.
СПІВЦІ: Господи, помилуй.
За Богом бережену Україну нашу, за владу і військо її Господу помолимось.
СПІВЦІ: Господи, помилуй.
За місто наше (село наше або святий монастир наш) і за всяке місто, село і країну, і за тих, що по вірі живуть у них, Господу помолимось.
СПІВЦІ: Господи, помилуй.
За добре поліття, за врожай плодів земних і за часи спокійні Господу помолимось.
СПІВЦІ: Господи, помилуй.
За подорожніх, за недужих, знеможених та поневолених і за спасіння їх Господу помолимось.
СПІВЦІ: Господи, помилуй.
Щоб визволитися нам від усякої скорботи, гніву, небезпеки та недолі, Господу помолимось.
СПІВЦІ: Господи, помилуй.
Заступи, спаси, помилуй і охорони нас, Боже, Твоєю благодаттю.
СПІВЦІ: Господи, помилуй.
Пресвяту, Пречисту, Преблагословенну, Славну Владичицю нашу Богородицю і Приснодіву Марію зо всіма святими пом’янувши, самі себе, і один одного, і все життя наше Христу Богові віддамо.
СПІВЦІ: Тобі, Господи.
СВЯЩЕНИК: Бо Тобі належить усяка слава, честь і поклоніння, Отцю, і Сину, і Святому Духові, нині, і повсякчас, і на віки віків.
СПІВЦІ: Амінь.
ДИЯКОН (на солеї): Бог Господь і явився нам; благословен, хто йде в ім’я Господнє.
СПІВЦІ повторюють чотири рази на глас тропаря, а ДИЯКОН виголошує стихи.
Стих 1: Прославляйте Господа, бо Він Благий, бо повіки милість Його.
Стих 2: Обступили й оточили мене, я ж іменем Господнім переміг їх.
Стих 3: Не умру, а житиму і повідатиму про діла Господні.
Стих 4: Камінь, що занедбали будівничі, став в основу вугла. Від Господа це сталося, і дивне воно в очах наших.
Після «Бог Господь» співають тропар дня двічі і богородичний на той самий глас. А коли припадають два тропарі, то перший співається двічі, потім другий і богородичний.
А коли є «Алилуя» або свята Чотиридесятниця, то по великій єктенії співаємо «Алилуя» чотири рази на глас за Октоїхом і виголошуємо стихи такі:
Стих 1: З ночі лине дух наш до Тебе, Боже, бо заповіти Твої – світло для нас на землі.
Стих 2: Навчіться правди, ті, що живуть на землі.
Стих 3: Заздрість охопить людей ненавчених.
Стих 4: У покори їх, Господи, упокори славних землі.
По цьому зараз же тропарі троїчні на відповідний глас (крім суботи), а в суботу – тропарі заупокійні (в службі за упокій).
І читаємо кафизми з Псалтиря та сідальні по черзі їх. По прочитанні одної кафизми ДИЯКОН чи священик виголошує малу єктенію
Ще і ще в мирі Господу помолимось.
СПІВЦІ: Господи, помилуй.
Заступи, спаси, помилуй і охорони нас, Боже, Твоєю благодаттю.
СПІВЦІ: Господи, помилуй.
Пресвяту, Пречисту, Преблагословенну, Славну Владичицю нашу Богородицю і Приснодіву Марію зо всіма святими пом’янувши, самі себе, і один одного, і все життя наше Христу Богові віддамо.
СПІВЦІ: Тобі, Господи.
СВЯЩЕНИК: Бо Твоя держава і Твоє є Царство, і сила, і слава, Отця, і Сина, і Святого Духа, нині, і повсякчас, і на віки віків.
СПІВЦІ: Амінь.
І сідальний свята чи святого.
По прочитанні другої кафизми і виголошенні малої єктенії – виголос.
СВЯЩЕНИК: Бо Ти Благий і Чоловіколюбний Бог єси, і Тобі славу возсилаємо, Отцю, і Сину, і Святому Духові, нині, і повсякчас, і на віки віків. СПІВЦІ: Амінь.
І сідальний свята чи святого.
Далі полієлей: «Хваліть ім’я Господнє» При співі полієлея і «Непорочних» звершується кадіння всього храму, починаючи з вівтаря. Після — на великі свята – величання, а в неділі: блудного сина, м’ясопусну і сиропусну співаємо псалом 136: «На ріках вавилонських»
Далі «Непорочні», «Благословен єси, Господи».
СВЯЩЕНИК (виголос): Бо благословилося ім’я Твоє, і прославилося Царство Твоє, Отця, і Сина, і Святого Духа, нині, і повсякчас, і на віки віків.
СПІВЦІ: Амінь.
Далі іпакої і антифони ступеневі на глас. Тоді
Глас перший. Нині воскресну, – говорить Господь, – стану спасінням і не завагаюся в нім.
Стих: Слова Господні – слова чисті.
Глас другий. Воскресни, Боже, суди землю, бо Ти успадкував усі народи.
Стих: Господи Боже мій, на Тебе надіюся: спаси мене.
Глас третій. Скажіть народам, що Господь воцарився, бо Він утвердив вселенну, і не захитається вона.
Стих: Заспівайте Господу пісню нову; співай Господу, вся земля.
Глас четвертий. Воскресни, Господи, поможи нам і визволи нас імені Твого ради.
Стих: Боже, вухами нашими почули ми, і отці наші сповістили нам.
Глас п’ятий. Воскресни, Господи Боже мій, нехай піднесеться рука Твоя, бо Ти царствуєш повіки.
Стих: Сповідуюсь Тобі, Господи, всім серцем моїм, розповім про всі чудеса Твої.
Глас шостий. Господи, піднеси силу Твою і прийди спасти нас.
Стих: Пастирю Ізраїлю, поглянь, Ти, що водив Йосифа, наче ягня.
Глас сьомий. Воскресни, Господи Боже мій, нехай піднесеться рука Твоя, не забудь убогих Твоїх до кінця.
Стих: Сповідуюсь Тобі, Господи, всім серцем моїм, розповім про всі чудеса Твої.
Глас восьмий. Царюватиме Господь повік, Бог твій, Сионе, з роду в рід.
Стих: Хвали, душе моя, Господа. Буду хвалити Господа, поки життя мого.
По прокимні
ДИЯКОН: Господу помолимось.
СПІВЦІ: Господи, помилуй.
СВЯЩЕНИК (виголошує): Бо Ти Святий єси, Боже наш, і в святих перебуваєш, і Тобі славу возсилаємо, Отцю, і Сину, і Святому Духові, нині, і повсякчас, і на віки віків.
СПІВЦІ: Амінь.
ДИЯКОН: Все, що дише, нехай хвалить Господа.
Стих: Хваліть Бога у святих Його, хваліть Його у твердині сили Його.
СПІВЦІ: Все, що дише, нехай хвалить Господа (тричі).
ДИЯКОН: І щоб сподобитися нам вислухати Святе Євангеліє, Господа Бога молимо.
СПІВЦІ: Господи, помилуй (тричі).
ДИЯКОН: Премудрість. Станьмо побожно. Вислухаймо Святе Євангеліє!
СВЯЩЕНИК: Мир усім.
СПІВЦІ: І духові твоєму.
СВЯЩЕНИК: Від (ім’я євангеліста) Святого Євангелія читання.
СПІВЦІ: Слава Тобі, Господи, слава Тобі.
ДИЯКОН: Будьмо уважні.
СВЯЩЕНИК читає Євангеліє; якщо в неділю, то порядкове, а в інші дні – святого або свята. По Євангелію:
СПІВЦІ: Слава Тобі, Господи, слава Тобі.
В недільні дні Євангеліє читається на солеї лицем до народу, а в інші свята – серед народу в храмі (Тип. гл. 2). По прочитанні священик переносить Євангеліє на тетрапод для цілування вірними. Перед Євангелієм несе пономар свічник, лишаючи його за тетраподом аж до часу, коли Євангеліє береться з тетраподу – по другій єктенії на канонах або після великого славослів’я. Священик, коли вносить Євангеліє до вівтаря, то із Царських врат благословляє ним людей.
Далі в неділю – «Воскресіння Христове бачивши»
Псалом 50-й: «Помилуй мене, Боже…».
СПІВЦІ: «Слава». «Молитвами апостолів». «І нині». «Молитвами Богородиці». «Помилуй мене, Боже». «Воскрес Ісус із гробу».
В неділі: митаря і фарисея, блудного сина, м’ясопусну, сиропусну і до п’ятої неділі Великого посту співаємо на «Слава» замість «Молитвами апостолів», «Покаяння відкрий мені двері, Життєдавче…» І на «І нині» «На стежку спасіння» Далі: «Помилуй мене, Боже» і «Багато заподіяних мною гріхів»
По співі ДИЯКОН виголошує:
Спаси, Боже, людей Твоїх і благослови насліддя Твоє, відвідай світ Твій милістю і щедротами, зміцни силу християн православних і пошли нам милості Твої багаті – молитвами Всепречистої Владичиці нашої Богородиці і Приснодіви Марії; силою Чесного і Животворчого Хреста; заступництвом чесних Небесних Сил безплотних; чесного славного пророка, Предтечі й Хрестителя Іоана; святих славних і всехвальних апостолів; святих отців наших і вселенських великих учителів і святителів: Василія Великого, Григорія Богослова і Іоана Золотоустого; святого отця нашого Миколая Чудотворця, архиєпископа Мирлікійського; святих рівноапостольних Кирила й Мефодія, учителів слов’янських; святого благовірного і рівноапостольного великого князя Володимира і блаженної великої княгині Ольги; святих отців наших митрополитів Київських: Михаїла, Іларіона, Макарія, Петра, Олексія, Петра (Могили); Феодосія Чернігівського, Димитрія Ростовського, Інокентія Іркутського, Іоасафа Білгородського, Іоана та Павла Тобольських; святих славних і добропобідних мучеників: святого великомученика Юрія Побідоносця, святої великомучениці Варвари, святих благовірних князів-страстотерпців Бориса, Гліба та Ігоря; святого преподобномученика Афанасія, ігумена Берестейського; Миколи, князя Луцького; Макарія Канівського, Феодора, князя Острозького; святої Юліанії, княжни Ольшанської, святих Віленських мучеників Антонія, Іоана і Євстафія; преподобних отців наших Антонія і Феодосія та інших чудотворців Печорських, преподобного Іова, ігумена і чудотворця Почаївського; всіх святих, на землі Українській прославлених, і святих (храму і дня); святих і праведних Богоотців Іоакима і Анни і всіх святих, – молимо Тебе, Многомилостивий Господи, вислухай нас грішних, що молимось Тобі, і помилуй нас.
СПІВЦІ: Господи, помилуй (12 разів).
СВЯЩЕНИК (виголошує): Милістю, і щедротами, і чоловіколюбством Єдинородного Сина Твого, що з Ним благословен єси, з Пресвятим і Благим і Животворчим Твоїм Духом нині, і повсякчас, і на віки віків.
СПІВЦІ: Амінь.
СПІВЦІ починають співати канони: недільний, христовоскресний, богородичний або святковий. Після 3-ї пісні виголошує ДИЯКОН або священик малу єктенію
Ще і ще в мирі Господу помолимось.
СПІВЦІ: Господи, помилуй.
Заступи, спаси, помилуй і охорони нас, Боже, Твоєю благодаттю.
СПІВЦІ: Господи, помилуй.
Пресвяту, Пречисту, Преблагословенну, Славну Владичицю нашу Богородицю і Приснодіву Марію зо всіма святими пом’янувши, самі себе, і один одного, і все життя наше Христу Богові віддамо.
СПІВЦІ: Тобі, Господи.
СВЯЩЕНИК (виголос): Бо Ти єси Бог наш, і Тобі славу возсилаємо, Отцю, і Сину, і Святому Духові, нині, і повсякчас, і на віки віків.
СПІВЦІ: Амінь.
Потім сідальний за Мінеєю.
Після 6-ї пісні мала єктенія по якій виголошує
СВЯЩЕНИК: Бо Ти єси Цар миру і Спас душ наших, і Тобі славу возсилаємо, Отцю, і Сину, і Святому Духові, нині, і повсякчас, і на віки віків.
СПІВЦІ: Амінь.
Далі кондак та ікос і читання з Синаксарія. По 8-й пісні ДИЯКОН кадить св. трапезу, стає з кадилом перед образом Божої Матері, кадить і виголошує: Богородицю і Матір Світла в піснях величаймо.
СПІВЦІ: «Величає душа моя Господа…». «Чеснішу від херувимів…».
При цьому співі звершується кадіння іконостаса, тетраподу і людей. Замість «Чеснішу» співаємо приспіви і ірмос дев’ятої пісні в такі дні: 1) В день Пасхи і всі дні пасхальної седмиці. 2) У великі Господні свята: Різдво Христове, Богоявлення, Вознесіння, Преображення і Воздвиження Хреста, а також на Стрітення.
Замість «Чеснішу» співаємо тільки ірмос 9-ї пісні: 1) В дні від суботи Лазаря до дня Пасхи; 2) в неділі: Вербну, ап. Фоми, мироносиць, розслабленого, самарянки, сліпого і П’ятдесятниці; 3) в Преполовення і Віддання його; 4) в понеділок Св. Духа; 5) в Віддання П’ятдесятниці.
Якщо не в неділю, то після 9-ї пісні співаємо «Достойно є»
Коли ж неділя, то після ірмос мала єктенія
СВЯЩЕНИК (виголошує): Бо Тебе хвалять усі Сили Небесні, і Тобі славу возсилаємо, Отцю, і Сину, і Святому Духові, нині, і повсякчас, і на віки віків.
СПІВЦІ: Амінь.
ДИЯКОН: Свят Господь Бог наш.
Стих: Бо Свят Господь Бог наш.
Стих: Над усіма людьми Бог наш.
СПІВЦІ співають (тричі): Свят Господь Бог наш.
Читається воскресний екзапостиларій і святого, якщо святкується.
СПІВЦІ: Все, що дише, нехай хвалить Господа.
Стихири хвалітні. Далі в неділю: «Слава». Стихира євангельська чергова. «І нині». Богородичний: «Преблагословенна єси».
СВЯЩЕНИК: Слава Тобі, що показав нам світло.
По «Святий Боже» тропарі недільні гласів 1, 3, 5 і 7 – «В день спасіння»; і гласів 2, 4, 6 і 8 – «Воскрес із гробу».
Під час Великого посту або іншого дня, що не має великого славослів’я, по «Слава: І нині» на хвалітних стихирах виголос.
СВЯЩЕНИК: Тобі слава належить, Господи Боже наш, і Тобі славу возсилаємо, Отцю, і Сину, і Святому Духові, нині, і повсякчас, і на віки віків.
ЧИТЕЦЬ: Амінь.
СВЯЩЕНИК: Слава Тобі, що показав нам світло.
ЧИТЕЦЬ: «Слава в вишніх Богу…». «Сподоби, Господи…».
Єктенія: «Помилуй нас, Боже» і стихири стиховні.
Тоді «Трисвяте» і по «Отче наш» тропар денний. «Слава: І нині». Богородичний. Єктенія: Доповнимо ранню молитву. Премудрість. СПІВЦІ: Благослови. СВЯЩЕНИК: Благословен Христос Бог наш. СПІВЦІ: Утверди, Боже. І читець читає Перший час
Помилуй нас, Боже, з великої милості Твоєї, молимось Тобі, вислухай і помилуй.
СПІВЦІ: Господи, помилуй (тричі).
Ще молимось за Святійшого отця нашого (ім’я), Патріарха Київського і всієї Руси-України, і владику нашого преосвященнійшого єпископа (ім’я правлячого єпископа), і за все у Христі братство наше.
СПІВЦІ: Господи, помилуй (тричі).
Ще молимось за Богом бережену Україну нашу, владу і військо її, щоб ми тихе і мирне життя прожили у всякому благочесті і чистоті.
СПІВЦІ: Господи, помилуй (тричі).
Ще молимось за Святійших Патріархів православних, за благочестивих і повікнезабутніх фундаторів святого храму цього (в монастирі – святого монастиря цього), і всіх раніше спочилих отців і братів наших, що тут і повсюди лежать, – православних.
СПІВЦІ: Господи, помилуй (тричі).
Ще молимось за милість, життя, мир, здоров’я, спасіння, Боже завітання, прощення і відпущення гріхів рабів Божих (поминає імена за здоров’я), парафіян святого храму цього ( в монастирі – братії святого монастиря цього).
СПІВЦІ: Господи, помилуй (тричі).
Ще молимось за тих, що дари приносять і добро діють у святому і всечесному храмі цьому; за тих, що трудяться, співають, і за всіх присутніх людей, що сподіваються від Тебе великої і багатої милости.
СПІВЦІ: Господи, помилуй (тричі).
СВЯЩЕНИК (виголошує): Бо Ти Милостивий і Чоловіколюбний Бог єси, і Тобі славу возсилаємо, Отцю, і Сину, і Святому Духові, нині, і повсякчас, і на віки віків.
СПІВЦІ: Амінь.
Доповнимо ранню молитву нашу Господу.
СПІВЦІ: Господи, помилуй.
Заступи, спаси, помилуй і охорони нас, Боже, Твоєю благодаттю.
СПІВЦІ: Господи, помилуй.
Дня всього, звершеного, святого, спокійного і безгрішного у Господа просимо.
СПІВЦІ: Подай, Господи.
Ангела миру, вірного провідника, охоронителя душ і тіл наших у Господа просимо.
СПІВЦІ: Подай, Господи.
Прощення і відпущення гріхів та провин наших у Господа просимо.
СПІВЦІ: Подай, Господи.
Доброго й пожиточного для душ наших і миру для світу у Господа просимо.
СПІВЦІ: Подай, Господи.
Останок життя нашого в мирі та покаянні скінчити у Господа просимо.
СПІВЦІ: Подай, Господи.
Християнського кінця життя нашого, безболісного, бездоганного, спокійного і доброї відповіді на Страшному Суді Христовім просимо.
СПІВЦІ: Подай, Господи.
Пресвяту, Пречисту, Преблагословенну, Славну Владичицю нашу Богородицю і Приснодіву Марію зо всіма святими пом’янувши, самі себе, і один одного, і все життя наше Христу Богові віддамо.
СПІВЦІ: Тобі, Господи.
СВЯЩЕНИК (виголошує): Бо Ти Бог милости, щедрот і чоловіколюбства єси, і Тобі славу возсилаємо, Отцю, і Сину, і Святому Духові, нині, і повсякчас, і на віки віків.
СПІВЦІ: Амінь.
СВЯЩЕНИК: Мир усім.
СПІВЦІ: І духові твоєму.
ДИЯКОН: Голови наші вклонімо перед Господом.
СПІВЦІ: Тобі, Господи.
СВЯЩЕНИК тихо проказує молитву: Господи Святий, що на небі перебуваєш, і смиренних доглядаєш, і всевидячим оком Твоїм все творіння бачиш, перед Тобою вклонилися ми душею й тілом, і молимось Тобі: простягни невидиму руку Твою з святої оселі Твоєї і благослови всіх нас; і, якщо згрішили чимсь вільно чи невільно, – прости, як Бог Благий і Чоловіколюбний, подаючи нам добро Твоє земне й небесне.
Вголос: Твоє бо є, щоб милувати і спасати нас, Боже наш, і Тобі славу возсилаємо, Отцю, і Сину, і Святому Духові, нині, і повсякчас, і на віки віків.
СПІВЦІ: Амінь.
ДИЯКОН: Премудрість.
СПІВЦІ: Благослови.
СВЯЩЕНИК: Сий Благословенний Христос Бог наш завжди, нині, і повсякчас, і на віки віків.
СПІВЦІ: Амінь. Утверди, Боже, святу православну віру і православних християн на віки віків.
СВЯЩЕНИК: Пресвятая Богородице, спаси нас.
СПІВЦІ: Чеснішу від херувимів і незрівнянно славнішу від серафимів, що без істління Бога Слово породила, сущу Богородицю, Тебе величаємо.
СВЯЩЕНИК: Слава Тобі, Христе Боже, надія наша, слава Тобі.
СПІВЦІ: Слава: І нині. Господи, помилуй (тричі). Благослови.
Священик чинить відпуст.
У неділю: Христос, що воскрес. із мертвих, є Істинний Бог наш, молитвами Пречистої Своєї Матері, святих, славних і всехвальних апостолів, святого апостола Андрія Первозваного (і святого, що його храм, та святого, що його пам’ять у той день святкуємо), святих і праведних Богоотців Іоакима і Анни, преподобних і богоносних отців наших Антонія й Феодосія та інших чудотворців Печерських і всіх святих, помилує і спасе нас, бо Він Благий і Чоловіколюбний.
СПІВЦІ: Амінь. Святійшого отця нашого (ім’я), Патріарха Київського і всієї Руси-України, владику нашого (сан і ім’я), Богом бережену Україну нашу, владу і військо її, парафіян святого храму цього і всіх православних християн, Господи, збережи на многії літа.
Після відпусту священик іде у вівтар. Царські врата і завіса закриваються, священик знімає з себе фелонь, а ЧИТЕЦЬ читає Перший час По «Чеснішу»: Іменем Господнім, благослови, отче.
СВЯЩЕНИК: Боже, ущедри нас, благослови нас, просвіти лице Твоє на нас і помилуй нас.
І читає в єпитрахилі на солеї, перед Царськими вратами
Христе, Світло Істинне, що просвіщаєш і освячуєш кожну людину, яка приходить на світ, нехай позначиться на нас світло лиця Твого, щоб у ньому побачили ми світло неприступне. Провадь життя наше до виконання заповідей Твоїх, молитвами Пречистої Твоєї Матері і всіх святих Твоїх. Амінь.
СПІВЦІ: Непереможній Воєводі – переможнії ми, звільнившися від бід, вдячнії пісні підносимо Тобі, раби твої, Богородице. Але Ти, що маєш державу непереможну, від всяких нас бід визволи, щоб до Тебе взивати: «Радуйся, Невісто Неневісная».
СВЯЩЕНИК: Слава Тобі, Христе Боже, надія наша, слава Тобі.
СПІВЦІ: Слава: І нині. Господи, помилуй (тричі). Благослови.
СВЯЩЕНИК чинить малий відпуст, благословляючи людей рукою.
Христос, Істинний Бог наш (в неділю: Христос, що воскрес із мертвих, є Істинний Бог наш), молитвами Пречистої Своєї Матері, преподобних і богоносних отців наших і всіх святих, помилує і спасе нас, бо Він Благий і Чоловіколюбний.
СПІВЦІ: Амінь. Під Твою милість прибігаємо, Богородице Діво, молитов наших в час скорбот не відкинь, а від бід визволяй нас, єдина чиста і благословенна. Пресвятая Богородице, спаси нас.
Або тропар свята.
Вечірня | Зміст | Чин святої і Божественної літургії
Після 50 псалма поставити крапки:
1. Перед: І на «І нині»
2. Перед: Далі: «Помилуй мене, Боже»
3. Після: і «Багато заподіяних мною гріхів»
Стих 4: У покори їх, Господи – Упокори їх, Господи
ПРОКИМНИ НЕДІЛЬНІ 8-ми ГЛАСІВ
Стих: Пастирю Ізраїлю – Пастирю Ізраїля
Канони:
христовоскресний – хрестовоскресний