У четвер першого тижня
На ранній
Після 1-ї кафизми сідальні апостольські, з Октоїха два і богородичний. Потім читання.
Після 2-ї кафизми сідальний, глас 2.
Слово Боже, Ти учеників Своїх поставив світилами проповідання в усіх кінцях землі; серця наші просвіти світлом чеснот і постом очисти, подаючи наверненням покаяння рабам Твоїм, щоб славити Тебе, Спасе, єдиний Преблагий.
Слава… той самий.
І нині…
Богородичний, глас той самий: Богородице, не відкинь мене, що потребую Твого заступництва; на Тебе уповає душа моя, помилуй мене.
Після 3-ї кафизми сідальний, глас 5.
Вас, апостоли, найсвітліших чеснотами співжителів небесних, благаємо: моліться, щоб кончина наша була мирною, і ми прийняли плоди спасіння, бо ви для земних є воістину силою і пристановищем для душ наших.
Слава… той самий.
І нині…
Богородичний, глас той самий: Святіша від херувимів, ширша за небеса, всехвальна Богородице, Тебе воістину сповідуючи, маємо, грішні, спасіння, і в Тобі знаходимо заступництво у спокусах; тому не переставай за нас молитися, бо Ти є держава і пристановище для душ наших.
Канон з Мінеї. І трипіснець преподобного Йосифа. І читається четверта пісня Псалтиря, глас 2.
Пісня 4
Ірмос: Прийшов Ти від Діви…
Сяйво посту і стриманости прийнявши, радій, душе, й уникай гріховної темряви: нехай засяє тобі світло відпущення від Божественного Духа. Спокусою насолоди обманув мене лукавий і захопив у полон: але ви, апостоли, що полонили світ Словом, визволіть мене від злоби диявольської. Ви, апостоли славні, стали зорями Сонця слави і відганяєте темряву спокус; тому й мене просвітіть, бо розум мій затьмарений усякою злобою.
Богородичний: Взиваю до Тебе вдень і вночі, терплячи напасті, але, маючи за охорону Твою, Діво, силу, спасаюсь і спокуси перемагаю, стіно і помічнице.
Інший, преподобного Федора, глас 5.
Ірмос: Діяння провидіння Твого, Господи…
Сонця правди світила всесвітлі, апостоли, ви просвічуєте весь земний світ, темряву омани відганяючи.
Ви, апостоли, відомі на землі, будучи лірою Спасовою, натхненною Духом, співаєте нам милозвучну пісню і світ до Бога навертаєте.
Слава…
Троїчний: Тройцю Єдиносущну славлячи, Єдиного Господа Бога оспівуємо — неродженого Отця, Сина родженого, і Духа животворчого.
Богородичний: Діва зачала в утробі, Господи, і народила Тебе, Еммануїла: бо прийшов Ти на спасіння людей Твоїх, щоб спасти творіння Твоє, Чоловіколюбче.
Слава Тобі, Боже наш, слава Тобі.
Апостоли Божественні і всечесні, благайте Христа за нас, молимося, щоб благодостойно перейти нам поле Святої Чотиридесятниці.
Ірмос: Діяння Провидіння Твого, Господи, вжахнуло пророка Авакума, бо вийшов Ти на спасіння людей Твоїх, і прийшов спасти помазаних твоїх.
Пісня 8
Ірмос: Повелінню мучителя…
Постімося від усякої насолоди, стримуючим почуття постом, і пиття зворушливости в радості пиймо, співаючи: благословляйте, діла Господні, Господа.
Моліться, апостоли, щоб я став праворуч, коли ви сядете разом з Христом судити людей і мене, многогрішного і достойного усякого осудження.
Постом очистившись, зійдемо на колісницю божественних чеснот і душею перенесемося до небесних висот, співаючи: благословляйте, діла Господні, Господа.
Богородичний: Залишилася Ти, Діво, неопалимою, породивши вогонь Божества; але погаси пристрасті душ, що з вірою співають Тобі голосом архангела: Ти — радости єдина Заступниця.
Інший Ірмос: Побожні Твої юнаки…
Вас, Христові ученики, труби Духа Святого, оспівуємо і взиваємо: благословляйте, діла Господні, Господа.
Оспівуємо вас, ученики Христові, як молитвеників за світ і гонителів омани, і взиваємо: благословляйте, діла Господні, Господа.
Благословімо Отця, і Сина, і Святого Духа, Господа.
Троїчний: Тройцю Всесвяту в Отцеві, і Синові, і Духові оспівуємо і прославляємо: благословляйте, діла Господні, Господа.
Богородичний: Незбагненне Твоє Різдво усі люди славимо, благочесно взиваючи, Чиста: благословляйте, діла Господні, Господа.
Слава Тобі, Боже наш, слава Тобі.
Апостоли, моліться, щоб у мирі звершити нам дні очищення, взиваючи: благословляйте, діла Господні, Господа.
Хвалимо, благословляємо, поклоняємося Господу.
Ірмос: Побожні Твої юнаки, у полум’ї Христа славлячи, промовляли: благословляйте, діла Господні, Господа.
Пісня 9
Ірмос: Невмістимого Бога…
Вкинутий у безодню пристрастей, Твою безодню милосердя прикликаю, Спасе, спаси мене.
Милосердя джерело, дай мені нині розчулення, зітхання, щоб я оплакував безмірне море моїх провин.
Молитвами чесних Твоїх учеників, Ісусе, дай мені поклонитися чесному Твоєму воскресінню, і Божественним Твоїм стражданням.
Богородичний: Ти, що обожила наше земне єство через оселення в Тобі Бога, Всенепорочна, визволи всіх від напастей.
Інший Ірмос: Величаємо, Христе…
З джерел Спасових згідно з пророками почерпнувши воду безсмертя ви, апостоли, завжди напоюєте спраглих переданнями життя.
Ви, апостоли, ставши князями Царя Небесного, підкорили весь світ, навчаючи Його єдиного шанувати, Йому поклонятися й славословити Його як Бога.
Слава…
Троїчний: Тройце нероздільна, Єдинице всетворча і всесильна, Отче, Сину і Святий Душе: Ти Бог мій, Господь і Світло, і, Тебе оспівуючи, поклоняюся.
Богородичний: Тебе, Матір і Діво чиста, ублажаємо роди родів. Бо Ти стала очищенням світу, породивши невимовно Спаса і Творця.
Слава Тобі, Боже наш, слава Тобі.
Собор апостолів, спаси тих, що оспівують тебе, і сподоби серця в розчуленості перейти всі дні світлодайного посту.
Ірмос: Величаємо, Христе, Твою всенепорочну Матір чисту: бо Вона породила Тебе надприродно плоттю, від усякої омани і тління нас визволяючи.
Світильний гласу.
На стиховні самописний дня (двічі), глас 3:
Господи, мені грішному Ти визначив покаяння, щоб мене недостойного спасти з безмірної милости Твоєї. До Тебе припадаючи, молюся: постом душу мою прихили, бо до Тебе звертаюсь як до єдиного Многомилостивого.
Мученичий: Святі мученики, ви сяєте у світі, як світила, і після смерти учинивши добрі подвиги, тому, маючи сміливість, благайте Христа, щоб помилував душі наші.
Слава: і нині.
Богородичний, глас той самий.
Богородице, Заступнице всіх, хто молиться Тобі, через Тебе маємо сміливість і Тобою хвалимося, і на Тебе всю надію нашу покладаємо: благай Народженого Тобою за недостойних рабів Твоїх.
На Шостому часі тропар пророцтва, глас 1:
Від усяких невидимих і видимих ворогів визволи нас, Господи, щоб не говорили язичники: де є Бог їхній? Але щоб зрозуміли, Владико, що Ти прощаєш гріхи людей Твоїх, які каються.
Прокимен, глас 1: Коли поверне Господь з неволі народ Свій (Пс. 13, 7).
Стих: Сказав безумний у серці своїм: Бога нема (Пс. 13, 1).
Пророцтва Ісаї читання (Іс. 2, 11-21).
Єдиний Господь буде високим у той день. Бо гряде день Господа Саваофа на все горде, і марнославне, і на все, що звеличує себе, — і воно буде принижене; — і на всі кедри ливанські високі і превисокі, і на всі дуби васанські, і на всі високі гори, і на всі пагорби високі, і на всяку вежу високу, і на всяку міцну стіну, і на всі кораблі фарсиські, і на всі жадані прикраси їх. І впаде велич людська, і високе людське принизиться; і один Господь буде високим у той день, і ідоли зовсім зникнуть. І ввійдуть люди в розщілини скал і в безодні землі від страху Господа, і від слави величі Його, коли Він встане, щоб знищити землю. В день той викине людина кротам і кажанам ідолів своїх золотих і срібних, яких зробила собі для поклоніння їм, щоб увійти в ущелини скель, і в розщілини гір від страху Господа і від слави величі Його, коли встане Він, щоб знищити землю.
Прокимен, глас 4: Господи, хто може жити в оселі Твоїй? (Пс. 14, 1).
Стих: Той, хто ходить непорочно і чинить правду (Пс. 14, 2).
Ввечері
Після світильничних звичайне читання кафизми. На Господи, взиваю… стихири подібні з Тріоді. Преподобного Йосифа, глас 2:
Мене, затьмареного оманами диявола, просвіти, Христе мій, що колись затьмарив сонце, коли був розіп’ятий на хресті, і засвітив вірним світло істинне, явив відпущення, щоб той, хто у світлі Твоїх повелінь, досягнув у чистоті спасенної зорі Твого Воскресіння.
Подібний: Як виноград на древі, так і Ти, Спасе, висів на хресті, і вином безсмертя, Христе, напоїв усі кінці землі; тому взиваю: укріпи, Спасе, мене, що завжди перебуваю у темряві гріховній спокус, і, напоївши насолодою істинного зворушення, сподоби мене поститися нині від усяких насолод, бо Ти благий і Чоловіколюбець.
Інший подібний, преподобного Федора, глас той самий:
О хреста Твого сила! Він дарував Церкві цвіт стриманости, бо колись Адамова нестриманість в Едемі вирвала його з корінням і принесла смерть людям; але хрест Твій нетлінно проливає безсмертя світові, як з іншого джерела райського, через пролиття Твоєї життєдайної крови, а разом і води: звідси все оживотворилося. Ним же усолоди і нам пісну поживу, Боже Ізраїлів, що маєш велику милість.
І з Мінеї 3. Слава: і нині. Богородичний.
Прокимен, глас 4: Славитиму Господа, що просвітив мене (Пс. 15, 7).
Стих: Охорони мене, Господи, бо я на Тебе надіюся (Пс. 15, 1).
Буття читання (Бут. 2, 4-19)
Це книга буття неба і землі, при створенні їх, коли Господь Бог створив землю і небо: і всякий чагарник польовий, якого ще не було на землі, і всяку траву польову, яка ще не росла: бо Господь Бог не посилав дощу на землю, і не було людини, щоб обробляти землю, але пара піднімалася з землі і зрошувала все лице землі. І створив Бог людину з пороху земного, і вдихнув у лице її дихання життя, і стала людина живою душею. І насадив Господь Бог рай в Едемі на сході, й поселив там людину, яку створив. І виростив Господь Бог із землі всяке дерево, приємне на вигляд і добре на поживу, і дерево життя посеред раю, і дерево пізнання добра і зла. І з Едему витікала ріка для зрошення раю, і потім розділялася на чотири ріки. Ім’я однієї Фисон: вона обтікає всю землю Евілатську, ту, де золото. Золото ж тієї землі добре; там є бдолах і камінь оникс. Ім’я ж другої річки Геон: вона обтікає всю землю Ефіопську. Ім’я третьої ріки Тигр: вона обтікає на сході Ассирію. Четверта ріка — Євфрат. І взяв Господь Бог людину, яку створив, й оселив її в саду Едемському, щоб обробляти його і доглядати за ним. І заповів Господь Бог чоловіку, сказавши: від усякого дерева в саду ти будеш їсти, від дерева ж пізнання добра й зла, — не їж від нього, бо в той день, коли ти з’їси від нього, смертю помреш. І сказав Господь Бог: не добре бути чоловікові одному: створімо йому помічника за його подобою. І Господь Бог створив із землі всіх тварин польових і всіх птахів небесних, і привів їх до Адама, щоб побачити, як він назве їх; і щоб, як назве Адам усяку душу живу, так і було ім’я їй.
Прокимен 2, глас 4: Охорони мене, Господи, як зіницю ока (Пс. 16, 8).
Стих: Почуй, Господи, правду мою (Пс. 16, 1).
Притч читання (Притч. 3, ст. 1-19).
Сину мій, настанов моїх не забувай, заповіді мої нехай зберігає твоє серце: бо вони примножать тобі довготу днів і літа життя, і мир. Милість і істина нехай не залишають тебе: обв’яжи ними шию твою, напиши їх на скрижалях серця твого, і знайдеш милість і благовоління в очах Бога і людей. Надійся на Бога всім серцем твоїм і не покладайся на розум твій. На всіх путях твоїх пізнавай Його, і Він направить стежки твої. Не будь мудрецем в очах своїх, бійся Господа й ухиляйся від усякого зла: це буде здоров’ям для тіла твого, поживою для кісток твоїх. Шануй Господа від праведних твоїх трудів, і від початків усіх надбань твоїх, і наповняться житниці твої з верхом, і давильні твої будуть переливатися новим вином. Покарань Господніх, сину мій, не відкидай, і не тяготись викриванням Його, бо кого любить Господь, того карає і благоволить до того, як батько до сина свого. Блаженна людина, що знайшла розум, і чоловік, який придбав мудрість, бо це придбання краще, аніж придбання срібла, прибуток від неї більший, ніж від золота, вона дорожча за каміння коштовне, і ніяке зло не може противитись їй. Вона добре відома всім, хто наближається до неї, і ніщо з бажаного тобою не зрівняється з нею. Довголіття — у правій руці її, у лівій же — багатство і слава; з уст її виходить правда, закон і милість вона носить на язиці; путі її — путі благі, і всі стежки її — мирні. Вона — древо життя для тих, хто набуває її, і блаженні ті, хто зберігає її.
На стиховні самогласний дня (двічі), глас 4:
Бажаючи причаститися Божественної Пасхи, яка гряде не з Єгипту, а з Сиона, відкинемо гріховний розчин покаянням, підпережемо стегна наші умертвленням пристрастей, прикрасимо ноги наші взуттям, що забороняє будь-яке діло лукаве, укріпимося палицею віри: не наслідуймо ворогів Владичного хреста, боготворячи черево, але будемо ходити дорогою посту, наслідуючи Того, Хто постом переміг диявола, — Спаса душ наших.
Мученичий: Ти прославляєшся у пам’яті святих Твоїх, Христе Боже; їхніми благаннями даруй нам велику милість.
Слава: І нині.
Хрестобогородичний, глас той самий.
Коли Агниця і Мати Твоя побачила Тебе, Господи, на хресті розіп’ятим, дивувалася: що бачу Я, — промовляла Вона, — Сину улюблений? Отак віддячує Тобі зібрання невірних і беззаконних, що насолоджувалися Твоїми великими чудесами; але слава невимовному Твоєму смиренню, Владико.
І вся послідовність за звичаєм.
На повечір’ї
Великий КАНОН
преподобного отця нашого
Андрія Критського Єрусалимського
На кожен тропар чинимо 3 поклони, промовляючи і
Стих:
Пісня 1, глас 6. (Ірмоси по двічі).
Ірмос: Помічник і покровитель став мені на спасіння. Це Бог мій, і прославлю Його, Бога Отця мого, і звеличу Його; бо Він славно прославився!
Агнче Божий, Ти взяв гріхи всіх, візьми і з мене тяжкий тягар гріховний і як милосердний подай мені сльози зворушення.
До Тебе припадаю, Ісусе, згрішив я перед Тобою, очисти мене, візьми з мене тяжкий тягар гріховний і як милосердний подай мені сльози зворушення.
Не увійди на суд зі мною, вносячи мої діяння, досліджуючи слова і викриваючи помисли, а у щедротах спаси мене, Всесильний, нехтуючи моїми провинами.
Покаяння час, приходжу до Тебе, Сотворителя мого, візьми з мене тяжкий тягар гріховний і як милосердний подай мені сльози зворушення.
Багатство душевне, Спасе, змарнував я у блуді, тому не маю плодів благочестивих; будучи голодним, взиваю до Тебе: милости подателю, Господи, спаси мене.
Приспів: Преподобна мати Маріє, моли Бога за нас.
Марії: Схилившись перед Божественним Христовим законом, ти прийшла до Нього, полишивши нестримне прагнення насолод, і всі чесноти з благоговінням виконала, як єдину.
Слава…
Троїчний: Присносущна Тройце, в Якій поклоняємось єдиному Богу, зніми з мене тягар гріхів моїх і як милосердна подай мені сльози розчулення.
І нині…
Богородичний: Богородице, надіє і заступнице усім, хто Тебе прославляє, зніми з мене важкий тягар гріхів моїх і як Владичиця чиста прийми мене, що каюся.
Пісня 2
Ірмос: Знайте, знайте, що Я Бог, що дощем манну і воду пролив із каменя у давні часи народу моєму в пустелі єдиною десницею і силою Моєю.
Убив я мужа собі на рану, а юнака — собі на біду, — ридаючи, голосив Ламех; ти ж душе, забруднила тіло й осквернила розум — і не тремтиш?
Вежу примудрилася б ти збудувати, душе моя, і поставити твердиню своїми жаданнями, якби Творець не стримав замисли твої й не скинув на землю хитрощі твої!
О, як наслідував я першого вбивцю Ламеха, душу убив, як чужа, а розум — як юнака, як Каїн-вбивця, убив я тіло, мов брата, любострасними прагненями.
Колись Господь послав дощем вогонь, що спалив у гніві беззаконня содомлян; ти ж, душе, розпалила вогонь геєнський, в якому будеш горіти.
Побитий увесь я і зранений: ось стріли ворожі, що уразили мою душу і тіло; це струпи, нагноїння, затьмарення є наслідком моїх свавільних пристрастей.
Приспів: Преподобна мати Маріє, моли Бога за нас.
Марії: Простягла ти руки свої до милосердного Бога, Маріє, будучи у безодню зла зануреною, і Він, як Петрові, чоловіколюбно руку Божественну простяг, всіляко шукаючи твого навернення.
Слава…
Троїчний: Безначальна, несотворенна Тройце, нероздільна Єдинице! Прийми мене, що згрішив і каюся, спаси мене, бо я — Твоє творіння; не відкинь, помилуй і визволи мене від вогненного засудження.
І нині…
Богородичний: Пречиста Владичице Богородице, надіє для тих, хто до Тебе прибігає, і пристановище тих, хто в бурі, моли всемилостивого Творця і Твого Сина Твоїми молитвами і мене помилувати.
Пісня 3
Ірмос: На непорушному камені заповідей Твоїх, Христе, утверди мої помисли.
Давній єгиптянці Агарі уподібнилася ти, душе моя, і стала рабою добросвавільно, й породила нового Ізмаїла — свою зухвалість.
Ти знала, душе моя, про ліствицю Якова, що була від землі до неба, чому ж не маєш сходження твердого у благочесті?
Священика Божого і царя усамітненого (Мелхиседека), Христову подобу, наслідуй, душе моя, твоїм життям у світі серед людей.
Не будь стовпом соляним, душе, повернувшись назад, бійся прикладу содомлян і рятуйся на горі в Сигорі.
Навернися і плач, окаянна душе, доки не прийшов кінець торжества життя, доки Господь не зачинив двері чертога.
Моління тих, що оспівують Тебе, не відкинь, Владико, але будь милосердним, Чоловіколюбче, і подай прощення тим, що з вірою просять.
Слава…
Троїчний: Тройце проста, несотворенна, безначальне єство, славима у трьох Особах, спаси нас, хто з вірою поклоняється Твоїй державі.
І нині…
Богородичний: Від Отця безлітного Сина Ти, Богородице, породила безмужно в літі. О дивне чудо: залишаючись Дівою, грудьми годуєш.
Пісня 4
Ірмос: Почув пророк про Твоє пришестя, Господи, і убоявся, що хочеш Ти від Діви народитися і людям явитися, та й каже: почув я вістку про Тебе і жахнувся — слава силі Твоїй, Господи!
Короткий час життя мого і переповнений хворобами та лукавством, але прийми мене в покаянні і заклич до розуму, щоб не став я здобиччю і поживою чужинця. Ти Сам, Спасе, помилуй мене.
Убраний у царську гідність, вінець та багряницю, чоловік праведний та вельми багатий, — численні отари його та розкішні маєтки, — і вмить зубожів він, багатства та слави царської позбувшись.
Якщо, будучи праведним і чистим, він не уникнув сітей спокусника і пастки, то ти, гріхолюбна й окаянна душе, що робитимеш, коли щось несподіване тебе спіткає?
Марна й пуста високомовність моя, і серцем я жорстокий, та разом з фарисеєм не осуди мене; подай мені смирення митареве й до нього прилучи мене, єдиний милостивий і праведний Судде.
Знаю, Милосердний, що згрішив я, осквернивши сосуд моєї плоті, та прийми мене в покаянні і заклич до розуму, щоб не став я здобиччю і поживою для чужинця; Ти Сам, Спасе, змилуйся наді мною.
Душу мою осквернивши пристрастями, став я сам собі ідолом, але, Щедрий, прийми мене в покаянні і заклич до розуму, щоб не став я здобиччю і поживою для чужинця; Ти Сам, Спасе, змилуйся наді мною.
Не послухав я Твого гласу і на Писання Твоє, Законодавче, не зважив, але прийми мене в покаянні і заклич до розуму, щоб не став я здобиччю і поживою для чужинця; Ти Сам, Спасе, змилуйся наді мною.
Приспів: Преподобна мати Маріє, моли Бога за нас.
Марії: Ти впала у глибину великого неподобства і була нестриманою, але думкою благою прийшла до крайніх діянь, піднявшись до найвищих чеснот, і цим здивувала, Маріє, ангельську природу.
Слава…
Троїчний: Нероздільне єством, незлитне в Особах триєдине Божество, богословлю Тебе, як єдиноцарствене і співпрестольне. Возношу Тобі пісню величну, що у вишніх триславно співається.
І нині…
Богородичний: І народжуєш, і дівствуєш, і залишаєшся завжди за єством Дівою: бо Народжений оновлює закони природи, утроба ж народжує ненароджувана. Бог, коли хоче, перемагає закони природи, бо Він творить, як хоче.
Пісня 5
Ірмос: Від ночі до ранку шукаю Тебе і молюся: просвіти, Чоловіколюбче, настав мене Твоїми заповідями і навчи мене, Спасе, творити Твою волю.
Наслідуй, о душе, схилена додолу, прийди і принади до ніг Ісусових, щоб Він тебе виправив і ти прямо ходила стезями Господніми.
Якщо Ти, Владико, є глибокий колодязь, то виточи мені воду з пречистих Твоїх жил, щоб, як самарянка, напився я і вже ніколи не відчував спраги, бо Ти струмки життя виточуєш.
Нехай сльози мої будуть мені Силоамом, Владико Господи, щоб і я омив очі серця і розумом умоспоглядав Тебе, Світло превічне.
Приспів: Преподобна мати Маріє, моли Бога за нас.
З безмежним бажанням ти, всеблаженна, прагнула вклонитися Животворчому Дереву і сподобилася бажаного; сподоби ж і мене досягти небесної слави.
Слава…
Троїчний: Тройце, Тебе прославляємо, єдиного Бога: свят, свят, свят — Отець, Син і Дух — просте єство, Єдиниця, Якій вічно поклоняємось.
І нині…
Богородичний: З Тебе, нетлінна і безмужна Мати Діво, зодягнувся в мою природу Господь, Який сотворив віки, і з Собою з’єднав людську природу.
Пісня 6
Ірмос: Взивав я всім серцем моїм до милосердного Бога, і Він почув мене з пекла підземного і спас життя моє від тління.
Піднімись і побори плотські пристрасті, як Ісус Амалика, і, як тих гаваонитян, завжди перемагай облесливі помисли.
Спасе мій, я є та колись загублена царська драхма, але, засвітивши світильник — Предтечу Твого, Слове, шукай і знайди Твій образ.
Приспів: Преподобна мати Маріє, моли Бога за нас.
Марії: Щоб погасити полум’я пристрастей, ти, Маріє, палаючи душею, завжди проливала сльози; ту ж благодать подай і мені, рабу твоєму.
Приспів: Преподобна мати Маріє, моли Бога за нас.
Воістину безпристрасність небесну придбала ти незвичайним життям на землі, мати, тому молися за тих, що оспівують тебе, щоб визволитися нам від пристрастей молитвами твоїми.
Слава…
Троїчний: Тройця Я проста, нероздільна, розділена в Особах, і єством з’єднана Єдиниця, про це свідчить Отець, Син і Божественний Дух.
І нині…
Богородичний: Утроба Твоя породила нам Бога, Який уподібнився нам; Його як Творця всього моли, Богородице, щоб молитвами Твоїми оправдатися нам.
Кондак, глас 6: Душе моя, душе моя, встань, чому ти спиш? Кінець наближається, і маєш засмутитися; підведись же, щоб пощадив тебе Христос Бог, Який всюди є і все наповнює.
Пісня 7
Ірмос: Згрішили ми, чинили беззаконня і несправедливість перед Тобою, не зберегли, не виконали Твоїх заповідей, але до кінця не покидай нас, отців Боже.
Мов сон у пробудженого, зникають дні мої, тому я плачу на постелі моїй, як Єзекія, щоб дні життя мою були продовжені; але який Ісая прийде до тебе, душе, коли не Бог усіх?
Припадаю до Тебе і приношу, як сльози, слова мої: згрішив я, як не згрішила блудниця, й беззаконня чинив, як ніхто на землі, але, Владико, змилуйся над творінням Твоїм і приклич мене.
Поховав я Твій образ і порушив заповідь, зів’яла уся краса моя, і пристрасті загасили світильник, але змилуйся, Спасе, і поверни мені радість спасіння, як співає Давид.
Навернися, покайся, відкрий потаємне, скажи всевідаючому Богу: єдиний Ти знаєш мої таємниці, Спасе, але Сам помилуй мене, як співає Давид, з милости Твоєї.
Приспів: Преподобна мати Маріє, моли Бога за нас.
Взиваючи до Пречистої Богоматері, ти насамперед відкинула несамовитість пристрастей, то невідступно гнітили тебе, і посоромила ворога-спокусника; подай же нині поміч у скорботах і мені, рабу твоєму.
Приспів: Преподобна мати Маріє, моли Бога за нас.
Того, Кого полюбила, Кого бажала, задля Кого виснажила тіло твоє, преподобна, благай нині Христа за рабів, щоб був милостивим до всіх нас і дарував мир тим, що шанують Його.
Слава…
Троїчний: Тройце проста, нероздільна, єдиносущна — і єство єдине світла, і світло: три — святі і одне — святе. А ти, душе, співай, прославляючи Бога — в житті і життях оспівується Бог Тройця.
І нині…
Богородичний: Оспівуємо Тебе, благословляємо Тебе, поклоняємося Тобі, Богомати, бо Ти Єдиного з нероздільної Тройці Христа Бога породила й Сама відкрила нам, сущим на землі, небесне.
Пісня 8
Ірмос: Того, Кого славлять небесні воїнства і перед Ким тремтять херувими і серафими, — все живе, усі творіння, оспівуйте, благословляйте і величайте по всі віки.
Чашу сліз, немов миро, виливаю я на голову Твою, Спасе, і взиваю до Тебе, як блудниця, яка шукає милости, приношу моління й благаю прощення подати.
Хоч ніхто і не згрішив перед Тобою, як я, але прийми, милосердний Спасе, і мене, що каюся зі страхом і закликаю з любов’ю: згрішив я перед Тобою єдиним, помилуй мене, Милостивий!
Зглянься, Спасе, над Твоїм творінням і як пастир знайди заблудлого, захисти від вовка, зроби мене ягням на пасовищі Твоїх овець.
Коли, милосердний Спасе, сядеш як Суддя і покажеш страшну славу Твою, який тоді страх перед полум’ям печі відчують усі, що бояться Твого невідворотного суду.
Приспів: Преподобна мати Маріє, моли Бога за нас.
Світла незаходимого Мати, просвітивши, визволила тебе з темряви пристрастей; тому, одержавши благодать Духа, просвіти, Маріє, тих, що з вірою славлять тебе.
Приспів: Преподобна мати Маріє, моли Бога за нас.
Побачивши в тобі, мати, воістину нове чудо, божественний Зосима жахнувся, побачив ангела у плоті і, весь охоплений подивом, оспівував Христа повіки.
Слава…
Троїчний: Безначальний Отче, Сину співбезначальний, Утішителю благий, Душе правий, Слова Божого Родителю, Отця безначального Слове, Душе живий і всетворчий — Тройце Єдинице, помилуй мене!
І нині…
Богородичний: Мов із пурпуру, Пречиста, виткалася мислена багряниця — тіло Еммануїла — у Твоєму лоні; тому Тебе, Богородицю істинну, величаємо.
Пісня 9
Ірмос: Безсіменного зачаття Різдво незбагненне, безмужної матері плід нетлінний; Боже Різдво оновлює єство, тому Тебе ми, усі роди, як Богоневісну Матір православно величаємо.
Змилосердься і спаси мене, Сину Давидів, що біснуватих зціляв словом, скажи і мені милосердним голосом, як розбійникові: воістину будеш в раю зі Мною, коли Я прийду в славі Моїй.
Розбійник Тебе ганьбив, і розбійник визнав Тебе Богом — обидва бо на хресті висіли; але, як вірному розбійникові Твоєму, що пізнав у Тобі Бога, і мені відкрий двері славного Царства Твого.
Все творіння тремтіло, бачачи Тебе розіп’ятого, розпадалися від жаху гори і каміння, земля тряслася, пекло відкрилося і вдень світло затьмарилося, побачивши Тебе, Ісусе, тілом прибитого до хреста.
Не вимагай від мене достойних плодів покаяння, бо сила моя в мені ослабла, даруй мені завжди скрушене серце й смиренність духу, щоб я приносив Тобі це як жертву угодну, єдиний Спасе.
Судде мій і Всезнавче, Ти маєш удруге прийти з ангелами судити світ; тоді милостивим оком поглянь на мене, помилуй і ущедри мене, Ісусе, бо я згрішив більше, ніж будь-яка людська істота.
Приспів: Преподобна мати Маріє, моли Бога за нас.
Марії: Здивувала ти всіх незвичайним життям своїм — і ангельські чини, і собори людей, подолала земне і жила неземним, перевершивши єство, тому безтілесними ногами ти, Маріє, Йордан перейшла.
Приспів: Преподобна мати Маріє, моли Бога за нас.
Марії: Умилостив Творця до тих, що прославляють тебе, преподобна мати, щоб, визволившись від скорбот і лиха, що приходять з усіх боків, величали безперестанно Господа, що прославив тебе.
Андрію: Андрію чесний, отче триблаженний, пастирю Критський, не переставай молитися за тих, хто оспівує тебе, щоб позбавитися гніву, скорбот та тління і гріхів безмірних всім нам, хто вшановує пам’ять твою вірно.
Слава…
Троїчний: Отця прославмо, Сина превознесімо, Божественному Духу вірою поклонімося, Тройці нероздільній, Єдиниці єством, як Світлу єдиному і троїчному, троїчному Життю і єдиному, що все животворить і все просвічує.
І нині…
Богородичний: Град Твій охорони, Пречиста Богородице, в Тобі він вірою царює, в Тобі утверджується кріпкістю і, перемагаючи, Тобою поборює усі спокуси, полонить ворогів своїх і підкорює їх.
Також співають обидва хори: Безсіменного зачаття…
І далі продовження чину повечір’я.