«Наша Парафія»

Парафія святого Архистратига Михаїла, Київ, Пирогів

 
БібліотекаБогослужбові книжки, церковні піснеспівиТріодь Квітна

Неділя четверта після Пасхи. Про розслабленого

У суботу ввечері на малій вечірні

На Господи, взиваю… стихири воскресні 4, глас 3.

Твоїм хрестом, Христе Спасе, державу смерти зруйновано… Все просвітилося воскресінням Твоїм… Славлю силу Отця, і Сина… Хресту твоєму чесному поклоняємося…

Слава… глас 5:

Прийшов Ісус в Єрусалим до овечої купальні… (див. за посиланням нище).

І нині…

Богородичний, догматик, глас 3:

Превелике чудо! Та, що породила, — Діва, і народжений — Бог превічний; Різдво наперед явлене і надприродно здійснене. О страшна таємниця! Хоч і думаємо про неї, несказанною залишається, хоч і бачимо її, вона незбагненна. Блаженна Ти, Пречиста Діво, що стала дочкою земного Адама і Матір’ю Бога Всевишнього. Моли Його, щоб спастися душам нашим.

На стиховні стихира воскресна: Стражданням Твоїм, Христе…

Далі стихира Богородиці, глас 3.

Стих: Слухай, дочко, і споглянь, і прихили вухо Твоє.

Велике благодіяння через Тебе, Пречиста, одержавши, славимо з ангелами народженого Тобою Того, Який з утроби Твоєї народився заради безмежного милосердя, і відновив людський рід.

Стих: Пом’яну ім’я Твоє у всякому роді і роді.

Тебе всі, грішні, як пристановище і Божественний покров придбали, Пречиста Діво; молимо ж всі Твоє милосердя, не відступи від нас, благаємо, але помилуй і спаси.

Стих: Лицю Твоєму помоляться багаті народи.

Радуйся, Богородице Мати Приснодіво, ми, земні раби Твої, достойно приносимо, разом з Гавриїлом, Божественним чиноначальником: бо Ти радости нашої благальниця і радування світу.

Слава: і нині, глас 8: В Соломоновім притворі… (див. за посиланням нище).

Тропар гласа: Нехай веселяться небесні… І відпуст.

На великій вечірні

На Господи, взиваю… ставимо стихів 10. Співаємо стихири воскресні 3, східні 4 і про розслабленого 2, повторюючи першу.

Стихири воскресні, глас 3:

Твоїм хрестом, Христе Спасе, державу смерти зруйновано і підступ диявола знищено; рід же людський, вірою спасаючись, пісню Тобі завжди приносить.

Все просвітилося воскресінням Твоїм, Господи, і рай знову відкрився, і все творіння, прославляючи Тебе, пісню Тобі завжди приносить.

Славлю силу Отця, і Сина, і прославляю владу Святого Духа, нероздільне і нестворене Божество, Тройцю одноістотну, що повік віків царствує.

Та інші стихири Анатолієві (східні):

Хресту Твоєму чесному поклоняємося, Христе, і воскресіння Твоє оспівуємо і славимо, бо Твоєю раною ми всі зцілилися.

Славимо Спаса, що від Діви прийняв тіло, бо задля нас Він був розіп’ятий і в третій день воскрес, даруючи нам велику милість.

У пеклі сущим Христос, зійшовши, благовістив, мовлячи: будьте мужні, Я нині переміг, Я — воскресіння, Я виведу вас, знищивши врата смерти.

Ми, що недостойно стоїмо в пречистому домі Твоєму, співаємо вечірню пісню, з глибини взиваючи: Ти, Христе Боже, Який світ Своїм триденним воскресінням просвітив, визволи людей Твоїх від рук ворогів Твоїх, Чоловіколюбче.

Інші стихири самогласні про розслабленого. Глас 1:

Сотворивши пречистою Твоєю рукою людину, прийшов Ти, Христе, як благосердий, зціляти недужих; розслабленого, що лежав біля овечої купальні, Ти підняв словом, кровоточиву жінку зцілив, хвору дочку хананеянки помилував і прохання сотника не відкинув. Тому і взиваємо до Тебе: всесильний Господи, слава Тобі (двічі).

Як не похований померлий, розслаблений, побачивши Тебе, взивав: помилуй мене, Господи, бо постіль моя гробом моїм стала. Як мені придбати життя? Не потребую овечої купальні, бо не маю того, хто опустив би мене, коли зрушується вода; але приходжу до Тебе, джерела зцілень, щоб і я з усіма взивав: всесильний Господи, слава Тобі.

Слава… глас 5:

Прийшов Ісус в Єрусалим до овечої купальні, що по-єврейськи звалася Вифезда і мала п’ять притворів, в яких лежало багато немічних. Ангел Божий кожного року сходив до неї і збурював воду, і той, хто входив туди з вірою, одержував здоров’я. І побачив Господь чоловіка, який довго там лежав, сказав йому: чи хочеш бути здоровим? Недужий відповів: Господи, людини не маю, яка б опустила мене в купальню, коли збурюється вода; лікарям я віддав усе майно моє і не видужав. Але Лікар душ і тіл сказав до нього: візьми постіль твою і ходи, проповідуючи Мою силу і милість всюди.

І нині…

Богородичний, глас 3: Як нам не дивуватися Богомужному Різдву Твоєму, Пречиста? Бо, не пізнавши мужа, Ти, всенепорочна, без Отця породила Сина у плоті, перше віків народженого від Отця без матері, Який не зазнав ніякої зміни, ані змішання, ані розділення, а в цілості властивості обох природ зберіг. Тому, Мати Діво, владичице, моли Його, щоб спаслися душі тих, що православно Богородицею визнають Тебе.

Вхід Світло тихе… Прокимен: Господь воцарився… з його стихами.

На літії стихира храму.

Слава… глас 5:

Біля овечої купальні чоловік лежав немічний і, побачивши Тебе, Господи, взивав: людини не маю, щоб, коли збуриться вода, опустив мене в неї. Коли ж мене приводять, інший випереджає мене і приймає зцілення, я ж немічний лежу. Змилосердившись, Спаситель сказав йому: заради тебе Я став людиною, заради тебе Я зодягнувся у плоть, а ти говориш: людини не маю; візьми постіль твою і ходи.

Все для Тебе можливе, все слухається, все підкорюється; усіх нас пом’яни і помилуй, Святий, як Чоловіколюбець.

І нині…

Богородичний, глас той самий: Храм і двері Ти, палац і престіл Царя, Діво всенепорочна: через Тебе Визволитель мій, Христос Господь, явився тим, що сплять у темряві; будучи Сонцем правди, Він хоче просвітити тих, кого створив за образом Своїм рукою Своєю. Тому, оспівана всіми, маючи як Мати сміливість перед Ним, безперестанно благай, щоб спастися душам нашим.

На стиховні стихири, глас 3:

Стражданням Твоїм, Христе, Ти затьмарив сонце,

і світлом Твого воскресіння все просвітив. Прийми нашу пісню вечірню, Чоловіколюбче.

Далі стихири Пасхи з їх приспівами (див. за посиланням у службі Святої і великої неділі Пасхи 9-ої пісні канону).

Слава… глас 8:

В Соломоновім притворі лежало багато немічних в день переполовення свята, і побачив Христос чоловіка розслабленого, який лежав тридцять вісім літ, і голосом Владики запитав його: чи хочеш бути здоровим? Немічний відповів: так, Господи, але людини не маю, щоб, коли збуриться вода, опустив мене в купальню. Він же сказав йому: візьми постіль твою і ходи; ось, ти став здоровим, більше не гріши. Молитвами Богородиці пошли нам велику милість.

І нині… Воскресіння день… Христос воскрес… (один раз). І все інше, як написано в минулу неділю.

Відпустительний тропар, глас 3:

Нехай веселяться небесні, нехай радіють земні, бо сотворив державу, силою Своєю Господь, подолав смертю смерть, первістком мертвих став, з безодні пекла визволив нас і подав світові велику милість.

Слава: і нині.

Богородичний: Тебе оспівуємо, Богородице Діво, заступницю спасіння роду нашого: бо від Тебе Син Твій і Бог наш плоть прийняв і, на хресті перетерпівши страждання, визволив нас від тління як Чоловіколюбець.

Якщо ж не буде всенічної, на полуношниці співаємо канон троїчний Октоїха, глас 3. Достойно є… і все інше, як звичайно. І відпуст.

На ранній

На Бог Господь… тропар воскресний (двічі). Слава: і нині, богородичний.

Після кафизми 1 — сідальний, глас 3:

Христос воскрес із мертвих, первісток померлих, раніш творіння народжений, Творець усього сущого, Він оновив у Собі Самому зотліле єство роду нашого. Смерте, ти не пануєш більше, бо Владика всіх владу твою знищив.

Стих: Воскресни, Господи Боже мій, нехай піднесеться рука Твоя, не забудь убогих Твоїх до кінця.

Тілом смерти зазнавши, Ти, Господи, воскресінням Твоїм гіркоту смерти знищив і людині силу проти неї подав, закликаючи до перемоги над давнім прокляттям. Захиснику життя нашого, Господи, слава Тобі.

Слава: і нині.

Красі дівства Твого і пресвітлій чистоті Твоїй здивувавшись, Гавриїл взивав до Тебе, Богородице: яку Тобі похвалу принесу достойну? І як Тебе назвати? Не можу збагнути і жахаюся. Тому, як було мені звелено, взиваю до Тебе: радуйся, Благодатна.

Після кафизми 2 — сідальний, глас 3:

Прийнявши все людське, Ти, Сотворителю мій, на хресті розіп’ятися зволив; смерть прийнявши як людина, Ти людей визволив від смерти як Бог. Тому Тобі, Життєдавцю, виголошуємо: слава, Христе, благосердю Твоєму.

Стих: Славитиму Тебе, Господи, всім серцем моїм, розповідатиму про всі чудеса Твої.

Незбагненне розіп’яття і несказанне воскресіння благовістимо, вірні, таїнство невимовне, бо нині смерть і пекло взяті в полон, а рід людський у нетління зодягнувся. Тому вдячно взиваємо до Тебе: слава, Христе, воскресінню Твоєму.

Слава: і нині.

Богородичний: Небесні любов’ю звеселились, і земні з тремтінням вжахнулися, коли пречистий глас зійшов на Тебе, Богородице: єдине бо торжество для обох засяяло, коли первозданного від смерти визволено; тому з ангелом взиваємо до Тебе: радуйся, чиста Діво Мати.

Полієлей. Після Непорочних, Благословенний Ти, Господи…

Далі іпакої, глас 3:

Світлий ангел, дивуючи своєю появою та втішаючи словами, мироносицям промовив: чого шукаєте живого в гробі? Воскрес Той, Хто гроби порожніми вчинив; Того, Хто змінив тління, визнайте за Незмінного; скажіть Богу: які страшні діла Твої, Ти бо спас рід людський.

Ступеневі, глас 3. Антифон 1:

Сионських полонених визволив Ти з Вавилона, і мене, Слове, від пристрастей до життя приведи.

Ті, що в спеку сіють богонатхненні сльози, пожнуть у радості колосся життя вічного.

Слава…

Святому Духу всяка подяка належить, бо разом з Отцем і Сином сяє; в Ньому все живе і рухається.

І нині… той самий.

Антифон 2:

Коли не Господь збудує дім чеснот, даремно трудимося; коли ж охороняє Він душу, ніхто не зруйнує міста нашого.

Святі, через усиновлення Духом, завжди наче плід утроби Твоєї для Тебе, Христе, як і для Отця.

Слава…

Святим Духом сяє всяка святість, премудрість, бо Він усякому створінню існування дає. Послужімо Йому, як Отцю і Слову, бо Він — Бог.

І нині… той самий.

Антифон 3:

Блаженні ті, що бояться Господа і ходять путями заповідей, бо вони споживуть плоди вічного життя.

Радуйся Начальнику пастирів, побачивши біля трапези Твоєї дітей Твоїх, що віття благодіянь носять.

Слава…

У Святому Дусі все багатство слави; від Нього благодать і життя для всякого творіння, тому Він з Отцем і Сином прославляється.

І нині… той самий.

Прокимен, глас 3: Скажіть народам, що Господь воцарився, бо Він утвердив вселенну, і не захитається вона.

Стих: Заспівайте Господу пісню нову, співай Господу, вся земле.

Далі: Все, що дише… Євангеліє від Луки, 4-те воскресне, зачало 112. Потім: Воскресіння Христове. Після 50-го псалма все, як звичайно.

Далі канон Пасхи, написаний в неділю Пасхи, з ірмосами і з богородичними його, на 8; написаний в неділю святих мироносиць; і про розслабленого на 6.

Катавасія: Воскресіння день… обидва кліроси разом.

Канон, глас 3

Пісня 1

Ірмос: Дивно і славно Ти, Боже, твориш чудеса: безодню висушив, і колісниці потопив, і людей спас, що співають Тобі як Царю нашому і Богу.

Єдиний Царю, Ти даєш знамення і твориш чудеса; Ти з волі Своєї розп’яття перетерпів як щедрий, смертю смерть умертвив і нас оживив.

Христовому воскресінню радіймо, люди, вірою нині; полонене було пекло, поспіхом віддало у в’язнених, які там знаходилися, що оспівують велич Божу.

Силою Божественною колись зцілив Ти розслабленого словом Твоїм, Христе, і повелів йому взяти постіть; тяжко хвору протягом довгих літ душу мою зціли.

Колись у купальню овечу сходив ангел і одного зціляв кожного літа; нині ж Христос очищає хрещенням безліч вірних.

Архангелу Михаїлу:

Начальнику ангелів, Архистратиже небесних служителів, тих, що зібрались у чесному храмі твоєму і Бога оспівують, покривай і оберігай від усяких спокус.

Слава…

Троїчний: У трьох Лицях, єдиного ж єством безначального Бога оспівуємо безперестанно разом з безплотними ангелами — Отця, Слово, і Духа, що мають Царство і державу нероздільну.

І нині…

Богородичний: Тих, хто завжди шанує з вірою град Твій, Пречиста, спасай від бід, полону варварів, міжусобиці, меча, й усякого іншого покарання.

Пісня 3

Ірмос: Неплідна душе і бездітна, принеси плід благословенний, радіючи, взивай: утвердилася Тобою, Боже. Нема святого, нема праведного більш за Тебе, Господи.

Побачило колись сонце Тебе, розіп’ятого на древі, Слове, світло закрило, і тряслася вся земля, мертві воскресли, коли Ти був мертвим, Всесильний.

Коли з душею зійшов Ти в утробу землі, пекло поспіхом віддало душі, які тримало, що співали подячну пісню силі Твоїй, єдиний Господи.

Протягом довгих літ тяжко хвору немічну душу мою зціли, Преблагий, як раніше розслабленого, щоб я пішов Твоїми стежками, які Ти показав тим, хто любить Тебе.

Архангелу Михаїлу:

З небесними чинами, архангеле Божий, вчини молитву за тих, хто з вірою оспівує тебе, оберігаючи і охороняючи нас, на яких нападають житейські пристрасті.

Слава…

Троїчний: Слава, взиваймо, Отцю, Сину, і Духу, єдиний бо єством є Бог, Його ж зі страхом славлять усі сили небесні, свят, свят, свят, виголошуючи.

І нині…

Богородичний: Безмужне мала Ти зачаття і незбагненне розумом Різдво, Діво Мати чиста: діло страшне, чудо превелике, яке ангели шанують і люди прославляють, Отроковице Владичиця.

Кондак Пасхи й ікос.

Сідальний, глас 3:

Одне слово підняло розслабленого, бо Всесвітнє єдине Слово заради нас явилось на землю з милосердя. Тому і постіль поніс він, проходячи мимо книжників, які не хотіли бачити сотворене, будучи охопленими злою заздрістю, що душі розслаблює.

Слава: і нині.

Богородичний: Красі дівства Твого і преславній чистоті Твоїй здивувавшись. Гавриїл взивав до Тебе, Богородице: яку Тобі похвалу принесу достойну? Як Тебе назвати? Не можу збагнути і жахаюсь. Тому, як було мені звелено, взиваю до Тебе: радуйся, благодатна.

Пісня 4

Ірмос: Гору, вкриту зеленню, передбачив Авакум, пречисту Твою утробу, Чиста; тому взивав: від півдня прийде Бог, і Святий від гори, вкритої зеленню.

Єврейське зібрання, розпалене заздрістю, на древі розіп’яло Тебе, Господи; але розірвавши осудження на смерть, Ти як всесильний воскрес, і світ з собою воскресив.

Жони з миром, чого шукаєте невичерпне миро? Він воскрес, — сказав мироносицям ангел, який сидів у білих ризах, і наповнив піднебесну духовними пахощами.

Рабський образ носячи, заради безмежного милосердя Ти прийшов, і здоровим вчинив того, хто довгі літа лежав, Слове, повелів і постіль взяти.

Ангел бо Господній кожного літа сходив, воду в купальні збурював і тільки одного здоровим робив, Христос же безліч вірних Божественним хрещенням спасає.

Архангелу Михаїлу:

Начальнику ангелів і наставнику заблудлих, Господній перший воєводо, в час цей до нас прийди і молитви за всіх принеси єдиному Творцеві і Владиці.

Слава…

Троїчний: З’єднана єством і розділена Лицями є Свята Тройця. Отець вічносущий, Син співвічносущий, і Святий і єдиний всесильний Дух.

І нині…

Богородичний: Чиста, як Ти годуєш? Як Ти народила Немовля, Яке давніше за Адама? Як на руках носиш Сина, сущого на раменах херувимів? Це знає, бо відає, Той, Хто все це здійснив.

Пісня 5

Ірмос: Світлом Твоїм невечірнім, Христе, осяй, Боже, смиренну душу мою і настанови на страх Твій, тому що світло — повеління Твої.

Піднявся Ти на древо хресне, і підняв з собою весь світ, і, будучи мертвим, Боже, від віку мертвих воскресив.

Воскрес, як сказав, Христе, спустошив усе пеклове царство і явився апостолам, радість подаючи вічну.

Білообразним побачили жони блискучого ангела: чого плачете, Життя ваше воскресло, і мертвих, що у гробах, оживило.

Як розслабленого підняв Ти, Христе, так розслаблену провинами мою душу оздорови, і ходити Твоїми праведними стежками направ.

Архангелу Михаїлу:

Ангелів наставнику, Михаїле, нині зібраних у храмі твоєму людей, що проповідують велич Божу, спасай.

Слава…

Троїчний: Рівночесна тричисельна Єдиниця, розділена Іпостасями — з’єднана ж єством, є Отець, Син, і Божественний Дух.

І нині…

Богородичний: Безсіменне зачаття Твоє, Чиста, незбагненне оспівуємо Різдво, ублажаємо Тебе як Матір Творця всіх і Владики.

Пісня 6

Ірмос: Глибина пристрастей і буря супротивних вітрів повстали на мене, але, попередивши мене, Ти, Спасе, спаси і визволи від тління, як Ти спас від звіра пророка.

Піднявся Ти з волі Своєї на древо, поклали Тебе як мертвого у гріб, і сущих у пеклі мертвих усіх Ти разом оживив, Христе, воскресивши силою Божественною.

Пекло зустріло Тебе, Щедрий, унизу і засмутилося, поспішно віддаючи зв’язаних; що оспівували Твоє страшне воскресіння, Спасе, гласами невмовкними.

Божественні ученики, побачивши Життя всіх — Христа — із гроба воскреслим, поклонялися з любов’ю великою і нравом праведним, і з душевною радістю.

Той, хто лежав колись на постелі хворим літа довгі, за Твоїм, Христе, повелінням зцілився, і прославляє, оспівуючи, Твоє благосердя, Життєдавче.

Архангелу Михаїлу:

Ангелів наставнику, Михаїле, стоячи перед престолом Владичним, прийди до нас, настановляючи на стежки життя тих, хто тебе, як теплого заступника має.

Слава…

Троїчний: Тройцю в Лицях Тебе шаную, Єдиницю ж істотою проповідую, безначальний Отче, Сину, Душе праведний, Боже всіх, з небесними страшними воїнствами.

І нині…

Богородичний: Той, Хто носить усе Божественною миттю, тримається у Твоїх обіймах, Богородице Діво, усіх нас визволяє з руки лукавого як Милосердний.

Кондак, глас 3:

Душу мою, Господи, розслаблену всілякими гріхами і нестримними діяннями, воздвигни Божественним Твоїм предстоянням, як і розслабленого Ти підняв колись, щоб я взивав до Тебе спасенним: Милосердний, слава, Христе, державі Твоїй.

Ікос: Ти, що долонями рук Твоїх тримаєш усі кінці, Ісусе Боже, Отцю співбезначальний, і з Духом Святим співвладарюєш над усіма, явився у плоті, недуги зціляючи, і пристрасті відганяючи: сліпих Ти просвітив, і розслабленого підняв словом Божественним, повелівши йому ходити і взяти на плечі свої постіль. Тому всі з ним оспівуємо і взиваємо: Милосердний, слава, Христе, державі Твоїй.

Пісня 7

Ірмос: Ти, що полум’я печі зросив і юнаків спас неопаленими, благословенний повіки, Господи Боже отців наших.

Побачивши Тебе розіп’ятим на древі, сонце світло своє сховало, бо не могло світити світові, коли Ти з волі Своєї зайшов, Всецарю, на просвічення всіх народів.

Воскрес Ти, що спустошив гроби і полонив пекло силою всесильною; тому оспівуємо Твоє, Христе, чесне і Божественне воскресіння.

Між мертвими чого Живого шукаєте? Він воскрес, Його немає у гробі, — мироносицям колись промовив ангел, що сяяв Божественним виглядом.

Розслабленого, який лежав довгі літа, Ти зцілив словом і сказав: візьми постіль твою і ходи, оспівуючи велич Божу.

Архангелу Михаїлу:

Михаїле, перший воєводо Господній, тих, що з вірою у храмі твоєму зібралися, на хваління Бога поставляй, і покривай від усякого зла молитвами твоїми.

Слава…

Троїчний:

О Тройце, тих, що оспівують Тебе як Бога всіх і Владику, від усяких бід спасай, і сотвори причасниками Твоїх благ.

І нині…

Богородичний:

Дівствуєш Ти, народивши невимовно Того, Хто раніше всіх віків народжується нетлінно від безначального Отця; тому Тебе, Чиста, ублажаємо.

Пісня 8

Ірмос: Ангелами невмовкно у вишніх славленого Бога небеса небес, земля і гори, і пагорби, і глибини, і весь рід людський (Того) як Творця і Визволителя піснями благословляйте і прославляйте по всі віки.

Завіса розідралася, коли розіп’яли Тебе, Спасе наш, і смерть віддала мертвих, яких пожерла; і пекло спустошилося, побачивши Тебе в глибинах землі.

Де твоє, смерте, жало? Де твоя, пекле, перемога? Коли воскрес Цар, ти умертвилось і загинуло, і більше не царюєш: Всемогутній бо взяв те, що було зв’язаним.

Поспішайте швидко, сповістіть апостолів про воскресіння, звіщав юнак, що явився мироносицям: воскрес славно Владика, і з Ним ті, що від віку мертві.

Розслаблений, який лежав довгі роки, взивав, охоплений нерозумінням: помилуй мене, Визволителю. Той же повелів йому взяти постіль, і твердо ставати.

Архангелу:

Як безтілесних начальник, Архистратиже небесних сил, з нами проси, щоб визволитися нам від гріхів, виправити життя і тамтешніми вічними благами насолодитися.

Благословимо Отця, І Сина, І Святого Духа, Господа. Нестворену, нерозсічену Істоту, триіпостасне Божество, Отця — безначального Бога, і Сина, і Духа Святого оспівуємо єдиногласно, серафимську страшну пісню виголошуючи.

І нині…

Богородичний: Свитком побачив Тебе у давнину Ісая, Приснодіво, на якому перстом Отчим написалося Слово безлітне, Яке спасає від усякого безслів’я нас, що словами священними оспівуємо Тебе.

Хвалимо, благословляємо Тебе… і катавасія, Чеснішу… не співаємо.

Пісня 9

Ірмос: На Синайській горі побачив Тебе Мойсей у купині, що неопалимо зачала в утробі вогонь Божества; Даниїл же побачив Тебе горою нерозсіченою; жезл, що розквітнув, від кореня Давида, — Ісая взивав.

Ісусе, коли Ти був піднесений на древо, підніс і нас із собою; і був покладений у гріб, із гробів усіх мертвих воскресив, що оспівують Твою державу незбагненну, і силу Твою непереможну.

Прекрасним із гробу засяяв Ти, як жених із чертога, преславний Слове, і зруйнував Ти пекло темряви, і ув’язнених вивів, що однодушно взивають: слава славі Твоїй, слава, Ісусе Боже, воскресінню Твоєму.

Зітхання ж і сльози несучи з миром, жони поспіхом досягли всесвятого гробу, і Христового славного воскресіння були навчені, яке святкуємо в радості душевній.

Здоров’я тіла прийшло через Твоє, Христе, повеління, і побачили раніше розслабленого, який ішов, поспішаючи, несучи постіль, на якій лежав довгі літа, й оспівуючи велику силу Твою.

Архангелу Михаїлу:

Просвічення нам випроси, великий Архистратиже, завжди перед Великим Світлом стоячи, і втихомир наше життя, що завжди нападами ворожими і обставинами життя потрясається, достохвальний.

Слава…

Світло і Світла, Життя і Житті, прославляю всеблагочесно, Тебе, Отче, Слове, і Душе Святий, триіпостасна Єдинице, нероздільна держава, Божество незлитне; свят, свят, свят, — взиваю з небесними силами.

І нині…

Із світлоносного Твого лона вийшов Христос — велике Сонце — і світ просвітив, Пречиста, осяянням світлим, і темряву провин зняв; тому оспівуємо Тебе, як причину всякого добра, Богоневісто.

Далі: Свят Господь Бог наш… (тричі), на глас 3.

Екзапостиларій: Плоттю заснув… (один раз).

Слава… інший:

Постав Чоловіколюбець всещедрий Господь перед овечою купальнею, щоб зціляти недуги; знайшов же чоловіка, який лежав довгі літа, і до нього звернувся: візьми постіль і йди на путі праведні.

І нині… той самий.

На Хваліте… ставимо стихів 8 і співаємо стихири воскресні, глас 3.

Прийдіть, усі народи, зрозумійте силу страшної таємниці: Христос бо, Спаситель наш, споконвічне Слово, з волі Своєї був розіп’ятий задля нас, і був похований, і з мертвих воскрес, щоб спасти все; Йому поклонімося.

Сторожа, що Тебе стерегла, Господи, розповіла про всі чуда Твої, але синедріон суєтний наповнив мздою руки їхні, щоб утаїти воскресіння Твоє, що його світ прославляє; помилуй нас.

Радістю все сповнилося, свідоцтво воскресіння отримавши; бо коли Марія Магдалина до гробу прийшла, знайшла ангела, що на камені сидів, ризами блищав і промовляв: чому шукаєте Живого між мертвими? Нема Його тут, Він воскрес, як і сказав, що випередить вас у Галилеї.

У світлі Твоєму, Владико Чоловіколюбче, побачимо світло, Ти бо воскрес із мертвих, даруючи родові людському спасіння, щоб усе творіння прославляло Тебе, єдиного безгрішного; помилуй нас.

І східні (анатолієві), глас той самий:

Жінки-мироносиці, зі сльозами рано пісню Тобі, Господи, приносячи, з пахощами запашними прийшли до гробу Твого, намастити пречисте тіло Твоє поспішаючи. Ангел, що на камені сидів, благовістив їм: чому шукаєте Живого між мертвими? Він, смерть подолавши, воскрес як Бог, подаючи всім велику милість.

Сяючий ангел на животворчому Твоєму гробі мироносицям сказав: Визволитель, гроби спустошивши, пекло подолав і на третій день воскрес як Бог єдиний і всемогутній.

У гробі шукала Тебе, прийшовши в перший день тижня, Марія Магдалина, та не знайшовши, ридала, з плачем промовляючи: горе мені, Спасе мій, украли Тебе, Царю всіх. А два живоносні ангели всередині гробу взивали: чому плачеш, жінко? Плачу, — каже, — бо взяли з гробу Господа мого, і не знаю, де поклали Його. Коли ж обернулася і побачила Тебе, відразу вигукнула: Господь мій і Бог мій, слава Тобі.

Юдеї замкнули Життя у гробі, а розбійник відкрив народам насолоду, взиваючи й промовляючи: розіп’ятий зі мною задля мене на древо хресне піднесений був і явився мені, на престолі з Отцем сидячи. Він бо — Христос Бог наш, що має велику милість.

Слава… глас 8:

Господи, розслабленого не купальня зцілила, але Твоє слово оновило, і навіть багатолітній недуг не перешкодив йому: щоб скоріше показалася дія Твого гласа, і незносимий тягар відкинув, а вагу постелі поніс, на свідчення багатства щедрот Твоїх, слава Тобі.

І нині… Преблагословенна Ти…

Славослів’я велике. Тропар воскресний, єктенії, і відпуст. Вихід у притвор.

Слава: і нині, стихира євангельська, глас 3:

Магдалина Марія благовістила Спасове із мертвих воскресіння і явлення, ученики ж не вірили, і дорікали за жорстокосердя; але, озброєні знаменнями і чудесами, посилалися на проповідь. Ти, Господи, до початкового світла — Отця — вознісся; вони ж проповідували всюди слово, стверджене чудесами. Тому, будучи просвіченими ними, славимо Твоє з мертвих воскресіння, Чоловіколюбче Господи.

І повчання Студитове. Кінцевий відпуст. Час Перший. На часах тропар воскресний. Після Трисвятого кондак із Тріоді: Душу мою, Господи…

На Літургії

Блаженні гласа, глас 3, на 4:

Праотця Адама, що відкинув заповідь Твою, з раю вигнав Ти, Христе, вселив же у нього, милосердний, розбійника, що визнав Тебе на хресті, взиваючи: пом’яни мене, Спасе, у Царстві Твоїм.

Життєдавче й Господи, Ти осудив нас, що згрішили смертною клятвою, але, тілом Твоїм без гріха постраждавши, Владико, смертних Ти оживив, що взивають: пом’яни і нас у Царстві Твоїм.

Воскресиш з мертвих, Господи Спасе, Ти нас воскресінням Своїм від страждань воскресив і всю силу смерти знищив. Тому з вірою взиваємо до Тебе: пом’яни і нас у Царстві Твоїм.

Твоїм погребінням триденним Ти як Бог мертвих у пеклі оживив і воскресив і як милосердний нетління дарував усім нам, що з вірою завжди взиваємо: пом’яни і нас у Царстві Твоїм.

І з канону, пісня 6, на 4. Після входу тропар воскресний:

Слава… кондак Тріоді. І нині… Пасхи… Хоч і до гробу… Храму ж Христового, і Богородиці, і святих, тропаря і кондака не співаємо.

Прокимен, глас 1: Нехай буде, Господи, милість Твоя на нас, бо ми надіємось на Тебе.

Стих: Радуйтеся, праведні, в Господі, праведним подобає похвала.

Апостол в Діяннях, зачало 23.

Алилуя, глас 5: Милості Твої, Господи, повіки оспівуватиму, з роду в рід сповіщатиму істину Твою устами моїми.

Стих: Бо Ти сказав: повік милість перебуватиме.

Євангеліє від Іоана, зачало 14.

Причасний: Тіло Христове…

Інший: Хваліть Господа з небес, хваліть Його в вишніх.

Слід знати, що служба розслабленого співається в неділю, в понеділок; у вівторок же віддання.

У ту ж неділю ввечері на вечірні

На Господи, взиваю… стихири свята 3, і з Мінеї 3.

Стихири свята, глас 2:

О преславне чудо! Творець усього став носієм плоті, з Своєї волі і благосердя одягнувшись у наше убоге єство, з людьми пожив, безліч чудес євреям показав. Тому колись, прийшовши у Вифезду, зцілив розслабленого і сказав йому: візьми постіль твою.

Спасе, Боже мій і Господи, бажаючи людей, що згрішили, воскресити, Ти, як людина, по землі ходив, зціляючи недуги всіх, заради великого Твого благосердя. Тому, прийшовши до овечої купальні, Ти вчинив здоровим чоловіка, який тридцять вісім років лежав, єдиним словом Твоїм.

Євреї, яких з’їдала заздрість через Твої благодіяння, вчинили Тебе винним, преблагий Господи; лютістю розпалені, самі завжди порушуючи закон, Тебе — воістину Життя — шукали як убити, заради суботи, коли Ти зробив здоровим чоловіка, що раніше був розслабленим.

Слава: і нині, глас 5:

Біля овечої купальні чоловік лежав немічний і, побачивши Тебе, Господи, взивав: людини не маю, щоб, коли збуриться вода, опустив мене в неї. Коли ж мене приводять, інший випереджає мене і приймає зцілення; я ж немічний лежу. Змилосердившись, Спаситель сказав йому: заради тебе Я став людиною, заради тебе Я зодягнувся у плоть, а ти говориш: людини не маю; візьми постіль твою і ходи.

Все для Тебе можливе, все слухається, все підкорюється; усіх нас пом’яни і помилуй, Святий, як Чоловіколюбець.

На стиховні стихири, глас 3:

Твоїм хрестом, Христе Спасе, смерти держава зруйнувалась, і омана диявола знищилася; рід же людський, вірою спасаючись, пісню Тобі завжди приносить.

Стих: До Тебе, що перебуваєш на небі, зводжу очі мої: Вечірню пісню приносимо Тобі, Христе, з кадилом і піснями духовними: помилуй, Спасе, душі наші.

Стих: Помилуй нас, Господи, помилуй нас…

Мученичий: Велика хреста Твого, Господи, сила; встановлений на одному місці, а діє в усьому світі, і показав апостолів з рибалок, і мучеників з язичників, щоб вони молилися за душі наші.

Слава: і нині, глас 1:

Рукою пречистою Ти створив людину, прийшов Ти, Милосердний, зціляти недужих, Христе, розслабленого біля овечої купальні Ти підняв словом Твоїм; кровоточивої ж хворобу Ти зцілив, дочку хананеянки біснувату Ти помилував; і прохання сотника Ти не відкинув. Заради цього взиваємо: Всесильний Господи, слава Тобі.

Далі тропар воскресний. І відпуст.

Можете використовувати такі теґи: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Будь ласка, не коментуйте з доменів mail.ru, yandex.ua/yandex.ru тощо. Ви не будете отримувати сповіщення про відповіді на відгуки. Не користуйтеся послугами країни-окупанта.


Пошук

Допомога ЗСУ

Сторінки

Останні відгуки

Канали RSS


Українська Церковна Архітектура














Нагору