Дерев’яні (Д)Муровані (М)Усі
Наддніпрянська школа Сіверсько-чернігівська школа Слобожансько-полтавська школа Східноподільська школа Поліська школа
Волинська школа Галицька школа Західноподільська школа Бойківська школа Гуцульська школа Лемківська школа Буковинська школа Марамороська школа Берестейська школа Український класицизм (Д) Український історизм (Д) Український модерн (Д) Давньоруські церкви Українське Відродження Українське бароко Український класицизм (М) Український історизм (М) Український модерн (М)
Покровська церква, с. Острійки
Київська область, Білоцерківський р-н, с. Острійки

Покровська (Троїцька, Іоана Богослова) церква (київська група)
1606 рік
Нині в Переяславському музеї просто неба

І кількість присвят, і розбіжності у датуванні (в літературі наявні три цифри — 1606, 1710, 1740) свідчать про те, що Покровській церкві на своєму віку довелося добряче помандрувати. Та й саме село Острійки було засноване у 1649 році, тобто після будівництва церкви. Тож, очевидно, острійському храмові випала непроста доля, подібна до долі Михайлівської церкви нашої парафії.

Здавалося б, чого простіше — провести радіовуглецевий аналіз дубової деревини, з якої споруджено церкву — і розставити всі крапки над усіма «і». Одначе на вітчизняних теренах такі «революційні» методи не у фаворі. І справді — чим би тоді займалися когорти радянських і пострадянських істориків та мистецтвознавців? Та й деякі вже написані дисертації довелося б відправляти на звалище…

А от Микола Біляшівський (1867–1926), співзасновник найславетніших національних музеїв (зокрема, Художнього, Історичного, Декоративно-прикладного мистецтва, Шевченка та інших), без сумніву, погодився б на наші сміливі пропозиції. Бо любив правду понад усе. Чому ми згадали цього видатного вченого мужа? Дуже просто: його батько, протоієрей Федот Біляшівський, багато років був настоятелем Покровської церкви в Острійках, і для самого пана Миколи цей невеликий, затишний храм архаїчних форм завжди лишався найріднишим серед тисяч і тисяч віднайдених ним шедеврів української духовної культури…

І взагалі, за свідченням Миколи Миколайовича Біляшівського, нашого парафіянина і онука корифея музейної справи в Україні, до захоплення цією справою Миколу Федотовича Біляшівського підштовхнули саме дивовижні служби в Покровській церкві — серед давніх українських ікон, рушників, підсвічників. Серед усього того, що так легко зникає без людської любові і турботи…

Усі фото

Покровська церква, с. Острійки
Церква з південного заходу
Традиційний портал
Ктиторський напис на одвірку
Склепіння нави
Хори у наві
У наві
Ригель у бабинці
Склепіння бабинця
У бабинці
Виріз між бабинцем і навою
Іще раз у бабинці
Маківки і хрести, схоже, новітні, але все одно гарні
Біля храму зібрані старовинні козацькі хрести
Іконостас явно не той, що був за Біляшівського. Це початок ХХ ст.
Останній погляд на джерело музейної справи в Україні