Дерев’яні (Д)Муровані (М)Усі
Наддніпрянська школа Сіверсько-чернігівська школа Слобожансько-полтавська школа Східноподільська школа Поліська школа Волинська школа Галицька школа
Західноподільська школа Бойківська школа Гуцульська школа Лемківська школа Буковинська школа Марамороська школа Берестейська школа Український класицизм (Д) Український історизм (Д) Український модерн (Д) Давньоруські церкви Українське Відродження Українське бароко Український класицизм (М) Український історизм (М) Український модерн (М)
Церква св. мц. Параскеви, м. Буськ (передмістя Довга Сторона)
Львівська область, Буський р-н, м. Буськ (вул. Шашкевича, передмістя Довга Сторона)

Церква св. мц. Параскеви (П’ятниці) (архаїчна група)
1708 рік

За статурою П’ятницька церква належить до древнього, так званого ротондального типу, відомого від часів Київської Руси. Догматично храми-ротонди знаменують Вифлеємську зорю і прийшли в Україну із південних, переважно близькосхідних країв. Втім, існує гіпотеза, що аналогічну форму мали і давньоруські язичницькі храми. Цікаво, що подібні до П’ятницької дерев’яні церкви відомі на дуже широких українських теренах. (Приміром, до 1930-х років схожий храм височів у Запоріжжі. Та й Введенський храм із Берислава (див. відповідну статтю у каталозі УЦА) також нагадує про буську святиню). Хай там як, чимало галицьких церков архітектурно беруть початок саме від дерев’яних ротонд, хоча з бігом часу спростили план центральної дільниці від восьмикутника до квадрата.

Під час останньої реставрації (1980-ті рр.) П’ятницькій церкві було повернуто начебто первісний дводільний вигляд: пристикований бабинець розібрали, а вівтар понизили. Проте Григорій Логвин гостро розкритикував таку реставрацію, позаяк виявив, що бабинець збудували одночасно із храмом.

Церква донині покрита гонтом, а всередині радує бароковим іконостасом і давніми клеєвими розписами високого склепіння. А от чи часто лунає під цим склепінням молитва, ми так і не з’ясували.

Усі фото

Церква св. мц. Параскеви, м. Буськ (передмістя Довга Сторона)
Церква з північного боку
Західний фасад
Іконостас - одночасний із храмом. Розписи трохи пізніші