Дерев’яні (Д)Муровані (М)Усі
Наддніпрянська школа Сіверсько-чернігівська школа Слобожансько-полтавська школа Східноподільська школа Поліська школа Волинська школа Галицька школа Західноподільська школа
Бойківська школа Гуцульська школа Лемківська школа Буковинська школа Марамороська школа Берестейська школа Український класицизм (Д) Український історизм (Д) Український модерн (Д) Давньоруські церкви Українське Відродження Українське бароко Український класицизм (М) Український історизм (М) Український модерн (М)
Покровська церква, с. Вихватнівці
Хмельницька область, Кам'янець-Подільський р-н, с. Вихватнівці

Покровська церква (св. Юрія?)
1842 рік (1755?)

Церкву зведено на старому фундаменті, що лишився після пожежі 1839 року. Зведено із матеріалу церкви 1755 року, купленої в с. Миньківці. Так що якою вважати Покровську церкву —  новозбудованою чи старою перенесеною — питання діалектичне.(далі…)

Хрестовоздвиженська церква, м. Кам'янець-Подільський
Хмельницька область, Кам'янець-Подільський р-н, м. Кам'янець-Подільський (передмістя Карвасари)

Хрестовоздвиженська церква
1799 рік та дзвіниця, 1863 рік

Перше і незмінне враження: чудовий ансамбль у чудовому місці. Але це нам і зараз, на прогулянці по мальовничому містечку. Устимові Кармалюку, який зі своєї в’язничної камери у башті Кам’янецької фортеці бачив майже ту ж картинку, очевидно, думалося не лише про естетику. Та маємо певність, що саме досконалі українські форми тоді ще зовсім юної церкви і надихнули його на блискучий план втечі задля продовження боротьби за свободу рідного народу…(далі…)

Дмитрівська церква, с. Залуччя
Хмельницька область, Чемеровецький р-н, с. Залуччя

Дмитрівська церква
1738 рік

Початково триверха, а тепер на диво «компактна» однобанна церква практично не змінилася від 1905 року, коли її фото опублікував вікопомний Григорій Павлуцький. Цей достославний вчений окрім усього іншого першим увів у програму вищої школи курс історії українського мистецтва. На жаль, останнім часом серед парафіян і священиків Дмитрівської церкви напевне не було слухачів такого курсу, інакше храм Божий не зазнав би такого безбожного пофарбування.(далі…)