Дерев’яні (Д)Муровані (М)Усі
Наддніпрянська школа
Сіверсько-чернігівська школа Слобожансько-полтавська школа Східноподільська школа Поліська школа Волинська школа Галицька школа Західноподільська школа Бойківська школа Гуцульська школа Лемківська школа Буковинська школа Марамороська школа Берестейська школа Український класицизм (Д) Український історизм (Д) Український модерн (Д) Давньоруські церкви Українське Відродження Українське бароко Український класицизм (М) Український історизм (М) Український модерн (М)
Троїцька церква, с. Драбівці
Черкаська область, Золотоніський р-н, с. Драбівці

Троїцька церква (васильківська група)
1794 рік

Одна з найпізніших церков школи виявилася і одною з найцікавіших, а проща у Драбівці стала справжнім святом душі і «нечаяною радістю».

Старі фото не обнадіювали. Адже після роботи над «пам’яткою» фахівців із «Укрзахідпроектреставрації», які в останні роки СРСР з якогось дива вирішили зробити із наддніпрянського храму галицьку церковцю, ми ся не сподівали на щось добре.(далі…)

Миколаївська церква, с. Драбівці (нині в Музеї просто неба «Козацький хутір», с. Стецівка)
Черкаська область, Золотоніський р-н, с. Драбівці (присілок Сеньківці)

Миколаївська церква (васильківська група)
1741 рік
Нині в Музеї просто неба "Козацький хутір" (Черкаська обл., Чигиринський р-н, с. Стецівка)

Ох і красивезне місце обрали для «Козацького хутора» його творці! Ох і поганюча дорога веде до цього раю…
Проте українських антиномій боятися — в машину не сідати. До того ж ми не дуалісти, а християни і твердо віримо в кінцеву перемогу добра. В даному разі в те, що колись дев’ятий туристичний вал накриє і богоспасаєму Стецівку.(далі…)

Дмитрівська церква (інтер'єр), с. Єрки
Черкаська область, Катеринопільський р-н, с. Єрки (присілок Залізнячка)

Дмитрівська церква (васильківська група)
1773 рік

Довідавшися з інтернету, що зробили із церквою її нинішні «хазяї», ми довго не наважувалися завітати у Єрки. Аж ось нарешті наважилися — і разом із ЮНЕСКО облилися гіркими, але безсилими слізьми.(далі…)

Спасо-Преображенська церква, с. Кірове (кол. Корнилівка)
Черкаська область, Корсунь-Шевченківський р-н, с. Корнилівка

Спасо-Преображенська церква (центральна група)
1738 рік

З точки зору ретроспективи Спасо-Преображенська церква в Корнилівці — цілком пересічна споруда першої половини ХVІІІ століття. Проте на сьогодні це єдина традиційна церква колись багатющого на пам’ятки району, славного і битвами, і завзятими козаками, і талановитими народними майстрами. До того ж за винятком пізніших прибудов храм зберігся в цілком автентичному вигляді, що приємно дивує. Погляд легко відокремлює псевдоросійську дзвіницю і цегляну коробочку дияконника, залишаючи в пам’яті стрімкий уступ сіро-блакитних стін і прегарну вервечку карнізу…(далі…)

Черкаська область, Монастирищенський р-н, с. Зарубинці

Церква св. мц. Параскеви (центральна група)
1742 рік
Нині в Київському музеї просто неба (сел. Пирогів)

Село Зарубинці відоме як нове поселення з 1630 року (хоча сама назва свідчить про сивішу давнину — так часто називали укріплення на межі Дикого поля ще від часів Київської Русі). Очевидно, тоді ж у Зарубинцях було збудовано й храм Божий.(далі…)

Троїцька церква, с. Пугачівка
Черкаська область, Уманський р-н, с. Пугачівка

Троїцька церква (центральна група)
1761 рік

До кінця 1980-х Троїцька церква через галерею сполучалася із дзвіницею — досить стильною спорудою, хоча, напевне, не одночасною із храмом. Існує, одначе, думка, що пізнішою є сама лише галерея. Хай там як, а дзвіницю, попри протести місцевих мешканців, хвацькі реставратори зі Львова встигли розібрати якраз перед кончиною СРСР. Куди її поділи — нам невідомо.(далі…)