Дерев’яні (Д)Муровані (М)Усі
Наддніпрянська школа Сіверсько-чернігівська школа Слобожансько-полтавська школа Східноподільська школа Поліська школа Волинська школа Галицька школа Західноподільська школа Бойківська школа Гуцульська школа Лемківська школа Буковинська школа Марамороська школа Берестейська школа
Український класицизм (Д) Український історизм (Д) Український модерн (Д) Давньоруські церкви Українське Відродження Українське бароко Український класицизм (М) Український історизм (М) Український модерн (М)
Воздвиженська церква, с. Колона
Волинська область, Іваничівський р-н, с. Колона

Воздвиженська церква
1779 рік

Ось яку цікаву інформацію про церкву ми надибали. Пишуть Валентина Штинько, спец. кор. газети “Волинь” та Євгенія Ковальчук, заступник директора з наукової роботи Волинського краєзнавчого музею:

«За радянських часів пам’ятка більш як на 30 років була закрита — з 1957-ого по 1989-ий. І мала всі шанси розділити сумну долю інших сільських церков, перетворених на магазини, спортзали, зерносховища чи склади міндобрив, а відтак — дощенту зруйнованих. Та, схоже, у Колоні важливу роль відіграли Боже провидіння і непереможний за певних обставин суб’єктивний фактор.(далі…)

Волинська область, Ківерцівський р-н, с. Залісоче

Цвинтарна церква
1820 рік

Назву церкву ми не з’ясовували принципово, бо образилися на мешканців села. Не можна так чинити із храмом Божим! Став непотрібний — зробіть ремонт і влаштуйте музей. Хоча як може бути непотрібним храм на цвинтарі?(далі…)

Дмитрівська церква, с. Згорани
Волинська область, Любомльський р-н, с. Згорани

Дмитрівська церква та дзвіниця
1674 рік

Дмитрівська церква — одна з трьох, найдавніших у краї. Власне, її б належало віднести до волинської школи — адже вона має наметове перекриття нави. Та у середині ХІХ ст. церкву докорінно перебудували: ізсередини центральний верх зашили дошками, а іззовні все сховав двосхилий дах. Тоді ж значно розширили вікна. Так і утворився «хатній» фенотип храму.(далі…)

Покровська церква, с. Велимче
Волинська область, Ратнівський р-н, с. Велимче

Покровська церква та дзвіниця
1810 рік

Дехто називає датою будівництва велимчанської церкви 1661 рік, але, схоже, це не так. Згідно архіву стара церква згоріла у 1809 році, а на її місці постала нова. Можливо, для будівництва використали рештки попередниці. Принаймні, наметове перекриття нинішньої нави виглядає дуже архаїчно. (далі…)

Казанська церква, с. Піща
Волинська область, Шацький р-н, с. Піща

Казанська церква
1801 рік

Свою чисто російську назву на честь ікони Казанської Божої Матері церква отримала на переможній хвилі російського імперіалізму — як відомо, у 1795 році відбувся третій і останній розподіл Польщі.(далі…)