«Наша Парафія»

Парафія святого Архистратига Михаїла, Київ, Пирогів

 
БібліотекаМолитвиМолитовник ЗА СПОЧИЛИХ

Як молитися за спочилого

Домашня молитва словами Св. Писання

У перші дні по кончині, поки тіло спочилого не віддадуть землі, над ним (або, якщо немає змоги, на відстані) читають Святе Письмо — по можливості безперервно.

«Слово Боже живе й дійове та гостріше від усякого меча двосічного» /Євр. 4:12/ — досягає до самих глибин людського духу і, мов вогнем, спалює терна пристрастей і гріхів та відганяє всяку ворожу силу. Тому читання Св. Письма — велика допомога і тим, хто читає, і тим, за кого читають. Добре, якщо рідні та друзі спочилого також братимуть участь у читанні, піклуючись більше не про тіло дорогої людини, в якому її немає, а про її живу душу, яка саме зараз найдужче потребує допомоги.

Над померлим священиком читають Євангеліє, а над мирянином — Псалтир1.

Читання Псалтиря над спочилим походить з глибокої давнини. За переданням, апостоли три дні співали псалми над гробом Божої Матері. Апостольські правила також заповідають читати над спочилими Псалтир.

Перед читанням Псалтиря обов’язково слід прочитати Чин після відходу душі від тіла (якщо його не прочитали раніше).

Потім непоспіхом, зі зворушенням читаємо Псалтир у такій послідовності. Вступні молитви прочитуємо тільки перед першою кафизмою. Далі між кафизмами читаємо тільки «Прийдіть, поклонімось». Після 1-ї та 2-ї «Слави» кожної кафизми читаємо молитву «Пом’яни, Господи…», після 3-ї «Слави» можна ще раз повторити цю молитву, а можна одразу ж читати, як написано: з Трисвятого по «Отче наш» і тропарі (замість написаних тропарів можна прочитати поминальні: «З духами спочилих праведників»). А далі ту молитву, якою закінчується кафизма. Коли читаємо Псалтир над гробом спочилого, щоразу перед 1-ю кафизмою варто повторювати канон. Читання Псалтиря бажано чергувати з панахидами, якщо є можливість запросити священика.

Коли немає змоги прочитати весь Псалтир, його заміняють одною 17-ю кафизмою, яку заради її особливої молитовної сили названо Поминальною. Саме цю кафизму бажано читати на 3-й, 9-й та 40-й день по кончині2, коли спочилі особливо потребують нашої молитовної допомоги.

Читають Псалтир за спочилого і після погребіння, особливо перші 40 днів по кончині ближніх — як кому по силі: «Славу» чи кафизму на день.

Інші молитви за спочилих

Також читають інші молитви, акафісти, канони за спочилих: не обов’язково ті чи інші, а що кому ближче до серця. Нехай кожний сам, чи, краще, з благословення священика визначить для себе молитовне правило (тобто, які молитви, псалми, акафісти читати за спочилого щодня протягом 40 днів і далі). Найголовніше — щире благання про помилування, допомогу, втіху та вічну радість тих, за кого ми молимося.

За традицією перші 40 днів по кончині спочилого називають новопреставленим, але додавати це слово до імені спочилого не обов’язково.

На цвинтарі, запаливши на могилі ближнього церковну свічу, прочитайте за нього Літію, або Акафіст, або 17-ту кафизму.

На допомогу рідним і ближнім

Перший час після розлуки рідним і друзям спочилого важливо часто сповідатися та причащатися, тому що в час біди злі сили дужче нападають на нас, намагаючись зашкодити не лише нам, але й спочилим, позбавивши їх необхідної для них нашої сердечної молитви. Молитва, піст і Святе Причастя — це не лише наш порятунок, але й могутня допомога тим, з ким тимчасово ми розлучилися.

У дні народження, дні смерти спочилого та в інші дні, коли ваша душа забажає, порадуйте його молитвами, канонами, акафістами та пожертвами.

Коли дуже тяжко на душі, читайте 17-ту кафизму з короткими молитвами після кожного вірша (рядка, означеного цифрою): «Пом’яни, Господи, душу спочилого раба Твого (раби Твоєї, ім’я)» з поклонами.

З Великодня й до кінця Світлого тижня замість Псалтиря читають Діяння Апостолів та Євангеліє.

У храмі Божому за спочилих потрібно замовляти:

  1. поминання на Літургії (головному Богослужінні); у монастирях і храмах, де служать Літургію щодня, можна замовити сорокоуст: сорок днів за душу спочилого звершуватимуть Безкровну Жертву — таке поминання найпотрібніше для спочилих, його можна замовити в багатьох храмах;
  2. панахиду (милостиню за спочилого: хліб як символ їжі духовної, що може дати тільки один Господь; олію як символ милости, котрої просимо у Господа; інші продукти, крім м’яса);
  3. по змозі слід роздавати милостиню та благодіяти нужденним.
  1. Ідеться про Псалтир, розподілений на 20 кафизм (частин) з особливими покаянними молитвами, складеними Святими Отцями. Кожну кафизму поділено на три «Слави», які треба читати так:
    «Слава Отцю, і Сину, і Святому Духові, і нині, і повсякчас, і на віки віків. Амінь.
    Алилуя, алилуя, алилуя, слава Тобі, Боже (тричі). Господи, помилуй (тричі).
    Слава Отцю, і Сину, і Святому Духові, і нині, і повсякчас, і на віки віків. Амінь».
    Такий Псалтир можна придбати у церковній крамничці. Якщо у потрібний момент у вас не буде Псалтиря, попросіть допомоги у побожних знайомих, щоб за душу спочилого було прочитано хоч кілька кафизм. []
  2. Згідно з давньою церковною традицією 3-м днем вважають 2-й, а 9-м — 8-й. Тобто, якщо людина спочила в неділю, то третім днем буде вівторок, а 9-м — неділя наступного тижня. Далі дні рахують звичним чином. []
Коментування вимкнено
to «Як молитися за спочилого»
  1. наталя сказав:

    прошу молити сорокауст за душі в чистилищі

    • Редакція Нашої Парафії сказав:

      Православна Церква не визнає введене в Католицькій Церкві вчення про чистилище. Ми молимося за душі спочилих, оскільки це єдине може змінити їхню долю у вічності. Так вчать апостоли і святі.



  2. євген сказав:

    Чистилище і митарсво одне й те саме!

    • Протоієрей Андрій Власенко сказав:

      Безапеляційні твердження потребують аналогічної відповіді. Тому коротко: митарства — це короткострокова дія (на третій день після смерті людини), чистилище — і місце, і довгострокова дія. Тому, шановний дописувачу, перш ніж щось писати, непогано ознайомитися із першоджерелами — і православними, і католицькими. А за потреби — і протестантськими. Стосовно православних, можемо відіслати, наприклад, до праці професора Осипова — «Посмертная жизнь души».
      А ось іще одна непогана порада для молодих та завзятих:
      «Учітеся, читайте — і чужому научайтесь, і свого не цурайтесь!»



  3. Віра сказав:

    Чи можна читати Псалтир за упокій душі після 40 днів?

    • Редакція Нашої Парафії сказав:

      Звичайно! Вибачте, що затрималися з відповіддю.
      До речі, наша парафія неперервно читає Псалтир (по 40 днів, змінюючи один одного) за спочилих, а інша група парафіян — за здоров’я: http://www.parafia.org.ua/biblioteka/molytvy/spilni-molytvy/

      • Віра сказав:

        Хоча я читаю Псалтир, щодня по 3 кафізми + 17 кафізма, але я дуже хотіла б, щоб Ваша Парафія помолилася на Псалтирі за упокій душі спочилого Василія. Він помер на чужині майже раптово. Не здійснилася його найзаповітніша мрія побачити Батьківщину, за якою дуже скучав. Лише хотів довчити дочку і оформити пенсію, але хвороба зачеркнула його мрію. Дуже буду вдячна, коли напишете адресу, куди я могла б відправити пожертву.




  4. Ярослав сказав:

    Шановні!
    В Вас, на мою думку, неточність в підрахунку 9-го дня:
    Згідно з давньою церковною традицією 3-м днем вважають 2-й, а 9-м — 8-й. Тобто, якщо людина спочила в неділю, то третім днем буде вівторок, а 9-м — неділя наступного тижня. Далі дні рахують звичним чином.
    Дякую!
    Ярослав


  5. Олександр сказав:

    Христос Воскрес!
    В Молитовнику за спочилих, в першому розділі друга примітка, написано, що якщо людина спочила в неділю то 3-м днем буде вівторок, тобто 2-й день, а дев’ятим буде неділя. Якщо ж вівторок – другий день, а називається третім, то неділя буде лише сьомим днем і не може рахуватися дев’ятим. Восьмим днем буде понеділок і він може рахуватися дев’ятим – при такому підрахунку.
    З повагою. Олександр



Пошук

Допомога ЗСУ

Сторінки

Останні відгуки

Канали RSS


Українська Церковна Архітектура














Нагору