Дерев’яні (Д)Муровані (М)Усі
Наддніпрянська школа Сіверсько-чернігівська школа Слобожансько-полтавська школа Східноподільська школа Поліська школа Волинська школа
Рівненська область, Острозький р-н, с. Михалківці

Троїцька церква і дзвіниця
1740 рік

Для церковної садиби у Михалківцях предки знайшли гідне місце — на високому пагорбі, з якого видно половину благословенної Острожчини. Відтак дзвіницю винесли на передній план, аби її благовіст линув ген-ген далеко, до самого обрію….

Церква не вражає архітектурними витребеньками, проте бентежить серце високоточною співзвучністю із уявленнями романтичного мандрівця про золотий вік волинського українства. Проте храмові є що розказати і про страшний ХХ-й вік.

Виявляється, тут від 1943-го до 1971-го року служив панотець Христофор Блонський — священик УАПЦ другої формації, духівник УПА, поет і композитор, який урятував своїм пастирським словом і мистецьким талантом тисячі й тисячі спраглих душ. Творив він у таємниці, без розголошення імені, тож його пісні ставали народними. А на Сибір і Колиму неблагонадійний «піп» не пішов, очевидно, тільки через те, що в буремній молодості служив на горезвісному крейсері «Аврора», і чекісти довго плекали надію на співробітництво Блонського із радянською владою.

Та їхні надії не справдилися, бо о. Христофор вчасно і назавжди пересів із корабля смерті на корабель спасіння. Подяка йому за це і вічная пам’ять!

Усі фото