Дерев’яні (Д)Муровані (М)Усі
Наддніпрянська школа Сіверсько-чернігівська школа Слобожансько-полтавська школа Східноподільська школа Поліська школа Волинська школа
Галицька школа Західноподільська школа Бойківська школа Гуцульська школа Лемківська школа Буковинська школа Марамороська школа Берестейська школа Український класицизм (Д) Український історизм (Д) Український модерн (Д) Давньоруські церкви Українське Відродження Українське бароко Український класицизм (М) Український історизм (М) Український модерн (М)
Рівненська область, Костопільський р-н, с. Великий Стидин

Покровська церква і дзвіниця
1768 рік

Церква у Великому Стидині увійшла у ХХІ ст. майже неушкодженою часом і людьми. Віктор Завада, знавець полісько-волинської народної архітектури, оцінює храм — пам’ятку національного значення — як «найкращий зразок волинських тридільних триверхих церков волинської школи доби її найвищого розвитку».

В церкві все до ладу: співмірні високі зруби, потужні карнизи, величні глави, пластичні портали… Неабиякої елегантності додає храмові галерея-опасання, що оперізує його по усьому периметру. Є відомості, що остання постала щойно у 1926 році. Якщо це правда, дуже вірогідно, що її запроектував видатний архітектор Сергій Тимошенко, який в ті ж роки у сусідньому селі Тростянець займався реставрацією ще одного волинського шедевру — Михайлівської церкви.

Усередину храму ми не потрапили. Високоповажний і, з дозволу сказати, монументальний настоятель церкви, який не скоро, але таки прибув до неї, забожився, що ключами керує виключно сільрада. Що ж, якщо сільрада у повному складі приходить на кожну службу — честь їй і хвала. Та ми тую благочестиву сільраду чекати не стали, хоча, далебі, дуже засмутилися. Адже, за тим же Завадою, у церкві зберігся бароковий іконостас із вишуканими Царськими вратами і унікальною скульптурою, а також різьблені хори і кілька прекрасних ікон ХVІІІ століття… Та ми не втрачаємо надії: дасть Бог, колись побачимо обіцяне диво власновіч…

Усі фото