Дерев’яні (Д)Муровані (М)Усі
Наддніпрянська школа Сіверсько-чернігівська школа Слобожансько-полтавська школа Східноподільська школа Поліська школа Волинська школа Галицька школа Західноподільська школа Бойківська школа Гуцульська школа Лемківська школа Буковинська школа Марамороська школа Берестейська школа Український класицизм (Д) Український історизм (Д) Український модерн (Д) Давньоруські церкви Українське Відродження Українське бароко
Український класицизм (М) Український історизм (М) Український модерн (М)
Київська область, Переяслав-Хмельницький р-н, м. Переяслав-Хмельницький, вул. Сковороди 54

Вознесенський собор Вознесенського монастиря (Г, К)
1695 -1700 рр.

Вознесенський собор у Переяславі, фундований гетьманом Іваном Мазепою, у 1845 році зобразив Тарас Григорович Шевченко. Він же у повісті «Близнец» визначив стиль споруди як напіврококо — напіввізантійський.

І, звісно, помилився, оскільки ані рококо, ані Візантії в соборі немає й сліду. А є бароко — гетьманське, козацьке чи просто українське — як вам завгодно. З яскравими ознаками на зразок високого барабану, високих хвилястих фронтонів, вишуканих лиштв і порталів. Щоправда, ліпне оздоблення з’явилося на соборі буцімто не за часів Мазепи, а у першій половині ХVІІІ ст, коли по сусідству із храмом виріс переяславський Колегіум — також чудовий представник УБ. В ньому, як відомо, у 1750-х рр. викладав Григорій Сковорода, увічнений на подвір’ї закладу Іваном Кавалерідзе. Чи ж не для хору Вознесенського монастиря Сковорода написав свою дивовижну Херувимську пісню, підписану по-філософському лаконічно і скромно: «Гриць»?

У жовтні 1766 р. до собору для поховання було перенесено із Млієва голову замордованого поляками ктитора Данила Кушніра, про якого так пронизливо написав той же Шевченко у своїх «Гайдамаках».

У 1975 році у соборі встановили мальовану діораму кривавої битви за Букринський плацдарм (осені 1943 р.), в якій загинуло півмільйона (!) воїнів, переважно українців… Певна річ, діораму разом із відповідним музеєм вже давно пора перенести у належніше місце, а у храмі відновити регулярні богослужіння, за якими й поминати усіх загиблих за волю й долю рідної України…

Дай Боже…

Усі фото