Дерев’яні (Д)Муровані (М)Усі
Наддніпрянська школа Сіверсько-чернігівська школа Слобожансько-полтавська школа Східноподільська школа Поліська школа Волинська школа Галицька школа Західноподільська школа Бойківська школа Гуцульська школа Лемківська школа Буковинська школа Марамороська школа Берестейська школа Український класицизм (Д) Український історизм (Д) Український модерн (Д) Давньоруські церкви Українське Відродження Українське бароко
Український класицизм (М) Український історизм (М) Український модерн (М)
Дзвіниця Софійського монастиря, м. Київ
Київська область, м. Київ, вул. Володимирська, 24

Дзвіниця Софійського монастиря (К)
1699 — 1706; 1744 — 1748; 1851 — 1852 рр.

Софійська дзвіниця виростала поступово, як дерево. Від початкової споруди (зведеної після пожежі 1697 року, коли дощенту згоріла дерев’яна попередниця) лишилися перший і частина другого ярусу. Подальша розбудова 1740-х років (архітектор Йоган Шедель) перетворила дзвіницю на той шедевр українського бароко, яким так пишається Софійський майдан і увесь Київ. Останнім, четвертим ярусом вона обзавелася у 1851–52 рр., причому баня всупереч тодішній імперській моді була виконана в бароковому ключі, «грушкою» з ковніром. І все ж без русифікації не обійшлося. Під час останньої добудови дзвіниця втратила свою барокову поліхромію (дослідники стверджують, що вона була розфарбована в усі кольори райдуги), і стала класицистично-двобарвною.

І все ж, попри однотоновість, головною цікавиною 76-метрової красуні лишається неповторне ліплене оздоблення. Ну де іще можна зобачити таких янгеликів — традиційно босих, але в козацьких шароварах і кунтушах, або таких по-дитячому зворушливих Андрія Первозванного і Володимира Великого — основоположників Української Церкви? Між іншим, великий князь має на голові не князівську, а королівську корону!
Своїм дивовижним декором дзвіниця завдячує майстрам із галицької Жовкви — братам Іванові та Степанові Стобенським. А ктиторами такої розкоші виступили видатні київські митрополити — Рафаїл Заборовський та Тимофій Щербацький. До речі, про них нагадують горельєфні зображення архангела Рафаїла і апостола Тимофія на дворовому фасаді третього ярусу дзвіниці.

Спасибі вам усім, великі подвижники землі української.

Усі фото

Дзвіниця Софійського монастиря, м. Київ
Вигляд від Володимирської вулиці
Дворові фасади
Софіївський майдан на Святки
Четвертий ярус (ХІХ ст.)
Третій ярус
Другий ярус
Перший ярус
Св. Андрій Первозванний
Св. Володимир Великий
Вхідний портал
Були колись янгелики у ХVІІІ ст...
А таких янгеликів бачили деінде?
Напевне, що не бачили!
Аж тут і херувимчики наспіли
В бароко нічого не занадто!
Вона прекрасна завжди
Орел російський, бароко українське
Найкращий дороговказ
Барокова ескадрілья
Пора на вихід
Вічная Вам пам'ять, наш незабутній Владико! (Могила Святійшого Патріарха Володимира (Романюка) біля дзвіниці
На Софійському майдані
Суєті непідвладна