Дерев’яні (Д)Муровані (М)Усі
Наддніпрянська школа Сіверсько-чернігівська школа Слобожансько-полтавська школа Східноподільська школа
Вінницька область, Шаргородський р-н, с. Конатківці

Воздвиженська церква (могилівська група)
1775 рік

Як на нас, Воздвиженська церква у Конатківцях — одна з найвишуканіших і найвитонченіших в цілій Україні. Свою суб’єктивну думку хочемо підкріпити не так архітектурно, як поетично.

Справді, чи бачили ви колись інший храм, більш подібний до дивовижного Божого вітрильника, що лине океаном часу й простору назустріч омріяному архіпелагу Царства Божого? До того ж, як свідчить церковна символіка, вітрилами на таких божественних кораблях слугують надбанні хрести. А конатківецька церква якраз і присвячена Воздвиженню Чесного і Животворчого Хреста Господнього!

Корабельні алюзії храм викликає в усіх — від знаних істориків архітектури до випадкових мандрівців, далеких від народного зодчества. А от у місцевих чиновників, які мали б берегти такий шедевр, святиня викликає лише бажання її спекатися…. Подейкують, в районному управлінні культури церкву визнали не просто аварійною, а такою, що не підлягає ремонту. Так це, чи ні — не знаємо, але на наш аматорський погляд вона ще довгі століття може і повинна плисти над рідним краєм, освячуючи життя народу.

Селяни люблять свій храм і ревно збирають копійки на його утримання. Та цього, звісно, замало. На жаль, церква з якоїсь ганебної причини не має національного охоронного статусу. Нещодавно у Конатківцях збудовано новий мурований храм, що, певна річ, також не сприяє наповненню життям старої церкви: нині в ній служать тільки на Воздвиження, на храмове свято.

Тож щиро просимо усіх, хто це читає — допоможіть врятувати дивовижну церкву, красу та гордість Поділля і всієї вільної України. Допоможіть словом, ділом, молитвою… Бо не буде наша Вітчизна по-справжньому вільною, якщо людська байдужість і корисливість злочинно пускатиме на дно останні кораблі спасіння…

Усі фото