Дерев’яні (Д)Муровані (М)Усі
Наддніпрянська школа Сіверсько-чернігівська школа Слобожансько-полтавська школа Східноподільська школа Поліська школа Волинська школа Галицька школа Західноподільська школа Бойківська школа Гуцульська школа Лемківська школа Буковинська школа Марамороська школа Берестейська школа Український класицизм (Д) Український історизм (Д) Український модерн (Д) Давньоруські церкви Українське Відродження Українське бароко
Український класицизм (М) Український історизм (М) Український модерн (М)
Трапезна церква св. Іоана Богослова Михайлівського Золотоверхого монастиря, м. Київ
Київська область, м. Київ, вул. Трьохсвятительська, 6м

Трапезна церква св. Іоана Богослова Михайлівського Золотоверхого монастиря (К)
1713 рік

Трапезна церква Михайлівського Золотоверхого — особлива. Навіть символічна. Для нас особисто — це храм-боєць, храм-мудрець, нескорений і відроджений як Фенікс після заграв і пожеж апокаліпсису наших днів. А ще — це один із перших храмів втретє відродженої УАПЦ — Церкви-мучениці. І нині в ньому, як студентському, академічному, проходять вишкіл майбутні священики та архієреї Помісної Української церкви — Київського Патріархату. Тож надамо академічній молоді слово у вигляді цитати із сайту Михайлівського монастиря (під нашою редакцією).

«Щодо часу збудування трапезної церкви в ім’я св. ап. і євангелиста Іоана Богослова достовірних відомостей нема. Різні дослідники не однаково датують її появу. Однак безсумнівним є те, що вже на початку XVIII ст. кам’яна трапезна існувала.

Сильно постраждала церква у 1904 р. під час великої пожежі. Планували навіть розібрати її та збудувати нову, просторішу, за проектом єпархіального архітектора Єрмакова. Та в кінцевому результаті вирішено було провести реставрацію й зберегти старий трапезний храм.

Під час нищення ансамблю Михайлівського Золотоверхого монастиря у 1930-х рр., трапезна, яка 1922 р. була перетворена на студентську їдальню, збереглась. В період Другої Світової війни вона тимчасово була повернута релігійній громаді, яка у 1948-1949 рр. зробила поточний ремонт покрівлі бані й пофарбувала фасади. Після цього трапезний храм Михайлівського монастиря використовувався як складське приміщення, а пізніше як спортивна зала».

На початок 1970-х трапезна являла жалюгідне видовище, спотворене численними добудовами і перебудовами. До честі радянських реставраторів, протягом 1976 –1981 рр. церква була докорінно оновлена — навіть із заміною склепінь і покрівлі (цеглу заступив бетон, а бляху — гонт).

«Після реставрації в трапезній церкві св. ап. і євангелиста Іоана Богослова містився Музей кераміки Державного архітектурно-історичного заповідника «Софійський музей.» У 1991 р. храм було передано релігійній громаді Української Автокефальної Православної Церкви, і деякий час він навіть мав статус кафедрального.

Архітектурно трапезна Михайлівського монастиря — одноповерхова, прямокутна за планом з вужчою церквою на сході. Остання – одноярусна, дводільна з восьмигранним підбанником, увінчаним класичною бароковою банею».

А тепер власний яскравий спогад. Саме із скромної церковці св. Іоана Богослова 21 травня 1991 року, на весняне храмове свято, вийшла хресна хода на чолі із Патріархом Мстиславом, який і освятив хрест на місці зруйнованого Михайлівського собору. Відтак саме ця, нині призабута подія поклала початок відродженню духовної величі Києва і всієї Руси- України після 70 років комуно-вавилонського полону. Ми в цьому певні, бо й самі в той квітучий весняний день ішли з молитвою і духовними співами поруч із Патріархом…

Усі фото

Трапезна церква св. Іоана Богослова Михайлівського Золотоверхого монастиря, м. Київ
Економічна брама Михайлівського Золотоверхого монастиря (відтворена на поч. ХХІ ст.), через яку і потрапляємо прямо до трапезної церкви
Господарчий фасад церкви із прибудовами
Потужний барабан над вівтарем -- скромно і зі смаком
Південно-східний, «садовий» ракурс
Разом із собором
Північно-східний, «епічний» ракурс
Церковний портал -- для тих, хто хотів обминути трапезний зал
Декор віконниць на північній стіні трохи промосковський: та дарма, все одно гарний
Головний, «трапезний» портал
Одна з керамічних розеток -- оздоблення фризу
У трапезному залі, нині власне у храмі
У вівтарі
Воскресіння Христове -- стінопис вівтаря першої пол. ХVІІІ ст.
До скорого побачення!