Дерев’яні (Д)Муровані (М)Усі
Наддніпрянська школа Сіверсько-чернігівська школа Слобожансько-полтавська школа Східноподільська школа Поліська школа Волинська школа Галицька школа Західноподільська школа Бойківська школа Гуцульська школа Лемківська школа Буковинська школа Марамороська школа Берестейська школа Український класицизм (Д)
Український історизм (Д) Український модерн (Д) Давньоруські церкви Українське Відродження Українське бароко Український класицизм (М) Український історизм (М) Український модерн (М)
Житомирська область, Ружинський р-н, с. Заріччя

Церква св. мц. Параскеви-П’ятниці
Сер. ХІХ ст. (1845?)

Церкву у Заріччі (колишній Баламутівці) — споруджено за типовим проектом, складеним і затвердженим у далекому Петербурзі. І додати до цього факту нам нічого, окрім оповіді краєзнавця Володимира Перерви (в нашій редакції).

«В середині ХІХ століття церква-попередниця нинішнього сільського храму (1740 року народження) перебувала в аварійному стані. Баламутівські кріпаки схотіли звести новий храм, та не мали на це коштів. Відтак вони звернулись зі своєю бідою до тогочасного митрополита Київського і Галицького Філарета (Амфітеатрова), який був відомий своєю людяністю і добротою. Святитель написав листа баламутівському поміщику Євграфу Челіщеву з проханням допомогти мирянам відремонтувати церкву. Поміщик не зміг відмовити митрополитові і виділив 500 крб. та частину дерев’яного матеріалу. Миряни ж використали подаровані поміщиком матеріали не на ремонт, а для початку будівництва нового храму — того самого, який ще й зараз є окрасою Заріччя».

Отакі хитруни-баламути мешкали у селі 150 років. Та й нині примусити селян і сільське начальство займатися пам’яткоохоронною справою — Сизифів труд і Танталові муки. Як часто нам доводилося чути сентенції на зразок «Та нашо вам ота старовина? Нове ж краще і красивіше!». На щастя, під час наших відвідин (2015 рік) церва виглядала ще цілком автентично — такою собі інтернаціоналочкою, але з відчутним українським акцентом.

Усі фото